Trwa ładowanie...

W czym tkwi sekret sztywnej ręki Władimira Putina?

Czy to możliwe, że jeden z najbardziej wpływowych polityków na świecie traci zdrowie, a wszyscy dookoła niego próbują to ukryć, aby przywówdca nie stracił autorytetu? Obserwując arenę polityczną nie raz przekonaliśmy się, że wszystko jest możliwe – zwłaszcza jeśli chodzi o osobę Władimira Putina.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Pod ostrzałem

Z jego zdaniem liczą się najwięksi i najwybitniejsi politycy. Kochany i znienawidzony we własnym kraju nie raz udowodnił, że jeśli chodzi o sprawowanie władzy – nie musi się liczyć z nikim i z niczym. Budzi żywe zainteresowanie wśród obserwatorów współczesnej sceny politycznej, politologów, komentatorów i mediów.

Te ostatnie śledzą nie tylko jego dokonania polityczne, ale skrupulatnie próbują też prześwietlić życie prywatne prezydenta Rosji. Dlatego wiemy, jak wygląda jego córka, jaki sport prezydent uprawia w wolnych chwilach, kim jest jego nowa wybranka serca, dlaczego wstrzykuje sobie botoks oraz to, że ma czarny pas w judo.

Ostatnio jednak pod lupę eksperci i dziennikarze postanowili wziąć zdrowie Putina, a dokładniej kondycję jednej z kończyn – prawej ręki. Choroby prezydentów i polityków są zazwyczaj dyplomatycznym sposobem na odwołanie niewygodnego spotkania, wizyty, uczestnictwa w wydarzeniu etc.

Te są podawane do wiadomości publicznej i nierzadko stanowią pretekst do spekulacji i plotek na temat stanu zdrowia głów państw, z kolei te prawdziwe – są często tuszowane.

Sławne osoby, które zawdzięczają swoją energię... drzemce
Sławne osoby, które zawdzięczają swoją energię... drzemce [9 zdjęć]

Wszyscy wiemy, że powinniśmy spać 7-8 godzin dziennie, aby czerpać zalety zdrowotne, jednak wielu z nas...

zobacz galerię

2. Chód rewolwerowca

W ostatnim czasie media zwróciły uwagę na dość osobliwy sposób poruszania się prezydenta Rosji. Gdy Putin swobodnie wymachuje lewą ręką, prawa pozostaje nieruchoma. Dodatkowo wydaje się, że używa jej wyłącznie podczas wykonywania gestu powitania.

Jest to na tyle zauważalne, że nagrania wideo z udziałem Władimira Putina i innych wysoko postawionych urzędników rosyjskich postanowili prześledzić neurolodzy z trzech państw – Włoch, Holandii i Portugalii. Wyniki analizy zostały opublikowane w "British Medical Journal".

Ich zdaniem chód Putina ma ścisły związek z rygorystycznym szkoleniem przeprowadzanym przez sowieckie służby KGB. Podobny sposób poruszania się zauważyli również u Dmitrija Miedwiediewa i trzech innych wysoko postawionych rangą urzędników – dwóch byłych ministrów obrony, Anatolija Sierdiukowa i Siergieja Iwanowa, oraz Anatolija Sidorova, dowódcy wojskowego.

Naukowcy nazwali specyficzny rodzaj chodu „chodem rewolwerowca”. Ręka pozostająca blisko piersi ma być tak przygotowana, aby w każdej chwili jednym szybkim ruchem sięgnąć po broń – dlatego pozostaje praktycznie nieruchoma.

3. Niedowład władcy

W mediach wciąż jednak pojawiają się nowe spekulacje. Czy niedowład prawej ręki może być pierwszym z objawów choroby, którą Rosja próbuje ukryć przed całym światem? Niewykluczone.

Niedowład jeden ręki może powodować wiele schorzeń i chorób. Są wśród nich: udar niedokrwienny, stwardnienie rozsiane, uszkodzenie splotu barkowego, dyskopatia szyjna – uszkodzenie korzeni nerwowych, uszkodzenie nerwów: łokciowego, promieniowego, pośrodkowego – komentuje lek. med. Katarzyna Prus z Kliniki Neurologii w Lublinie.

Niedowład kończyny zawsze oznacza, że w układzie nerwowym rozwijają się niepożądane procesy – nagły to zazwyczaj skutek udaru, narastający powoli może być wywołany guzem mózgu.

W marcu Władimir Putin odwołał wizytę w Kazachstanie. Wówczas ponownie pojawiły się w mediach doniesienia o rzekomym pogorszeniu się jego stanu zdrowia. Rzecznik prezydenta, Dmitrij Pieskow, odpowiedział wówczas: Prezydent jest absolutnie zdrów – uściskiem dłoni złamałby kości. Zastanawiającym może być fakt, że użył dokładnie takiego określenia... Przypadek czy nieświadoma wpadka?

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.