W jakich województwach mieszka najwięcej stulatków?

Z roku na rok jest ich coraz więcej. Mowa o polskich stulatkach. Naukowcy głowią się nad sekretem ich długowieczności. A Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło sporządzić mapę województw, gdzie stulatków mieszka najwięcej.

Mapa długowieczności

Długość i jakość życia z każdą dekadą ulega poprawie. Popularne "Sto lat” odśpiewane przy urodzinowych tortach, nie wydaje się tak odległą perspektywą. Oczywiście, nie ma recepty na długowieczność, choć wielu naukowców zastanawia się nad sekretem. Również w Polsce przybywa stulatków. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało spis województw, gdzie żyje ich najwięcej.

Pierwsze trzy miejsca należą do województw: mazowieckiego (268 stulatków), małopolskiego (118) oraz śląskiego (115). Zaraz po nich znajdują się: wielkopolskie (108), lubelskie (93). Kolejne to: dolnośląskie (89), pomorskie (88), łódzkie (88). Środkowe pozycje zajmują: kujawsko–pomorskie (76), podkarpackie (64), świętokrzyskie (64). Z kolei na końcu znajdziemy: warmińsko-mazurskie (41), podlaskie (47), opolskie (34) i lubuskie (25).

Sekret długowieczności?

- Długość życia jest wynikiem bardzo wielu zmiennych. Trudno wskazać jedną, która ma charakter decydujący - mówi WP abcZdrowie prof. Wojciech Janicki, z Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej UMCS.

- Z pewnością jest kilka wspólnych cech. Gdyby spojrzeć na to z perspektywy globalnej, to dłużej żyją ludzie w państwach, które są bogatsze. Dlaczego? Po pierwsze, mieszkańców stać na opiekę zdrowotną. Poza tym, państwo zapewnia świadczenia lekarskie. Jakość wykonywanych usług jest wysoka.

A jak to wygląda w przypadku Polski? - Ja bym tu obstawiał inne zmienne. Środowisko. Zapewne wielu uważa, że największe zanieczyszczenie powietrza mamy w województwie śląskim. Jeżeli przyjrzymy się szczegółowym danym, to okaże się, że wiele miast umiejscowionych w rejonach górnośląskich ma powietrze o znacznie lepszych parametrach niż choćby Kraków. Podobnie sprawa się ma z Zakopanem - mówi prof. Janicki. - Jeździmy tam, by oddychać świeżym, górskim powietrzem, ale trzeba pamiętać, że w okresie zimowym ten rejon jest bardzo zanieczyszczony. Raczej trzeba by było stamtąd uciekać i to najlepiej gdzieś wysoko w góry, by spojrzeć na ten "kożuch” smogu nad Zakopanem. Stan powietrza może być jednym z czynników wpływających na długość i jakość życia - mówi prof. Janicki.

Długowieczność a miejsce zamieszkania

- Nie sposób zauważyć, że województwa, takie jak mazowieckie czy śląskie są po prostu najludniejszymi rejonami w Polsce, zatem siłą rzeczy tych stulatków będzie tam najwięcej. Z kolei województwa: zachodniopomorskie, podlaskie czy opolskie są najmniej ludne, więc tam ich będzie najmniej. Poza tym drugim czynnikiem jest kontekst historyczny. Społeczeństwo z dawnego zaboru rosyjskiego było znacznie starsze niż województwa Polski północno -zachodniej czy południowo-zachodniej - wyjaśnia prof. Wojciech Janicki.

- To też zostało silnie wzmocnione w okresie powojennym w związku z gigantycznymi falami migracji. Ludność z województw zachodnich przemieszczała się w kierunku Niemiec, a z kolei mieszkańcy wschodu zasiedlali zachód. To również może być jeden z kluczowych czynników wpływających na długość życia. Z pewnością nie ma jednej prawidłowości, która by mogła dać odpowiedź na długowieczność w określonym miejscu geograficznym w Polsce, jak również na świecie - dopowiada prof. Janicki.

Monika Suszek

O autorze

Monika Suszek

Z mediami związana od 7 lat. Współpracowała z Radiem Centrum w Lublinie, portalem Teatr dla Was, a przez ostatnie cztery lata pracowała z Radiu eR w Lublinie, pełniąc funkcję reportera i prezentera.

Monika Suszek, 2 tygodnie temu

Bibliografia

  • mc.gov.pl

Zdrowie

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 9 godzin temu

4
Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Radiolog Hutnik Pracownicy zakładów pogrzebowych pracujący przy zwłokach Technicy naprawiający windy Technicy pracujący przy medycznych urządzeniach wytwarzających promieniowanie jonizujące Technicy zajmujący się sprzętem chłodniczym Pielęgniarki...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Osoby niepełnosprawne nie mogą czasami wykonać najprostszych czynności. Dlatego też wymagają opieki. Jeżeli nie może się nimi zająć ktoś z rodziny, możliwe jest wynajęcie specjalnej opiekunki.

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Kontroluj stres Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia odporności organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...