Trwa ładowanie...

W poniedziałki jest najgorzej. Liczba zawałów gwałtownie wzrasta

Najbardziej charakterystycznym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, najczęściej za mostkiem
Najbardziej charakterystycznym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, najczęściej za mostkiem (Getty Images)

Eksperci wyliczyli, że liczba zawałów jest znacznie wyższa w poniedziałki. Zdaniem lekarzy główną przyczyną może być zmiana dobowego cyklu snu i czuwania w związku z początkiem nowego tygodnia.

spis treści

1. Kiedy ryzyko zawałów jest największe?

Lekarze przeanalizowali dane medycznej obejmujące grupę 10 tys. pacjentów z Irlandii, a następnie wyliczyli, w którym dniu tygodnia notowano najwięcej zawałów. Wnioski był dość jednoznaczne. Odkryli wyraźną zależność między początkiem tygodnia a wzmożoną falą zawałów serca.

- Przyczyna jest prawdopodobnie wieloczynnikowa. Jednak na podstawie tego, co wiemy z poprzednich badań, rozsądne jest zwrócenie uwagi na zmianę cyklu okołodobowego - wyjaśnia dr Jack Laffan z Belfast Health and Social Care Trust, cytowany przez brytyjski dziennik.

Zobacz film: "Coraz młodsi umierają na zawał i udar"

Naukowcy podkreślają, że w kolejnych badaniach chcą bliżej zbadać przyczyny tej zależności, żeby znaleźć sposób na ograniczenie poweekendowej fali zawałów.

Początek tygodnia jest najtrudniejszy dla serca
Początek tygodnia jest najtrudniejszy dla serca (Getty Images)

2. Zawał mięśnia sercowego

Do zawału mięśnia sercowego dochodzi w wyniku niedokrwienia spowodowanego ograniczeniem przepływu w tętnicach wieńcowych. Najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej o charakterze gniotącym, mniej typowe dolegliwości to ból ręki, ból w nadbrzuszu. Nawet u 15 proc. pacjentów zawał serca przebiega bez silnych dolegliwości - występuje uczucie rozbicia, duszność albo palpitacje serca. To powoduje, że pacjenci bardzo późno zgłaszają się do lekarzy.

Eksperci wskazują, że u pewnej grupy chorych subtelne sygnały ostrzegawcze mogą pojawić się kilka dni, a nawet tygodni wcześniej. Badania zaprezentowane podczas ostatniej konferencji American Heart Association w Dallas wykazały, że u 80 proc. chorych dolegliwości przepowiadające pojawiły się od czterech tygodni do godziny przed incydentem. Naukowcy przeanalizowali dane 567 mężczyzn między 35 a 65. rokiem życia. Z ich wyliczeń wynika, że w grupie z wcześniejszymi objawami pacjenci najczęściej wymieniali ból w klatce piersiowej - 56 proc., duszności - 13 proc. oraz zawroty głowy, omdlenia i kołatanie serca 4 proc. przypadków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze