W poniedziałki jest najgorzej. Liczba zawałów gwałtownie wzrasta
Eksperci wyliczyli, że liczba zawałów jest znacznie wyższa w poniedziałki. Zdaniem lekarzy główną przyczyną może być zmiana dobowego cyklu snu i czuwania w związku z początkiem nowego tygodnia.
1. Kiedy ryzyko zawałów jest największe?
Lekarze przeanalizowali dane medycznej obejmujące grupę 10 tys. pacjentów z Irlandii, a następnie wyliczyli, w którym dniu tygodnia notowano najwięcej zawałów. Wnioski był dość jednoznaczne. Odkryli wyraźną zależność między początkiem tygodnia a wzmożoną falą zawałów serca.
- Przyczyna jest prawdopodobnie wieloczynnikowa. Jednak na podstawie tego, co wiemy z poprzednich badań, rozsądne jest zwrócenie uwagi na zmianę cyklu okołodobowego - wyjaśnia dr Jack Laffan z Belfast Health and Social Care Trust, cytowany przez brytyjski dziennik.
Naukowcy podkreślają, że w kolejnych badaniach chcą bliżej zbadać przyczyny tej zależności, żeby znaleźć sposób na ograniczenie poweekendowej fali zawałów.
2. Zawał mięśnia sercowego
Do zawału mięśnia sercowego dochodzi w wyniku niedokrwienia spowodowanego ograniczeniem przepływu w tętnicach wieńcowych. Najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej o charakterze gniotącym, mniej typowe dolegliwości to ból ręki, ból w nadbrzuszu. Nawet u 15 proc. pacjentów zawał serca przebiega bez silnych dolegliwości - występuje uczucie rozbicia, duszność albo palpitacje serca. To powoduje, że pacjenci bardzo późno zgłaszają się do lekarzy.
Eksperci wskazują, że u pewnej grupy chorych subtelne sygnały ostrzegawcze mogą pojawić się kilka dni, a nawet tygodni wcześniej. Badania zaprezentowane podczas ostatniej konferencji American Heart Association w Dallas wykazały, że u 80 proc. chorych dolegliwości przepowiadające pojawiły się od czterech tygodni do godziny przed incydentem. Naukowcy przeanalizowali dane 567 mężczyzn między 35 a 65. rokiem życia. Z ich wyliczeń wynika, że w grupie z wcześniejszymi objawami pacjenci najczęściej wymieniali ból w klatce piersiowej - 56 proc., duszności - 13 proc. oraz zawroty głowy, omdlenia i kołatanie serca 4 proc. przypadków.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.