Trwa ładowanie...

Jest śmiertelny dla kleszczy. Będą się trzymać z daleka

Avatar placeholder
19.06.2023 14:12
Zapach, którego kleszcze nie są w stanie znieść. Skutecznie odstraszy niebezpieczne pasożyty
Zapach, którego kleszcze nie są w stanie znieść. Skutecznie odstraszy niebezpieczne pasożyty (Getty Images)

Kleszcze latem są prawdziwym utrapieniem. Można je spotkać praktycznie wszędzie, a nawet krótki spacer w parku może skutkować nieprzyjemnym spotkaniem z tymi pasożytami. Jak się przed nimi chronić? Pomóc mogą nam w tym mrówki.

spis treści

1. Owady, których nie lubią kleszcze

Mamy prawdziwą plagę kleszczy. Bez względu na podjęte środki bezpieczeństwa, natrafiamy na nie dosłownie wszędzie. Pasożyty są szczególnie niebezpiecznie.

Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to tylko kilka chorób, których możemy się nabawić po ukąszeniu kleszcza. Metod odstraszania tych pajęczaków jest całkiem sporo. Warto jednak przetestować kwas mrówkowy.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Kleszcze szczególnie nie lubią mrówek, które są ich naturalnymi wrogami. Dla pracowitych owadów pasożyty są łakomym kąskiem. Pajęczaki starają się ich unikać, a zapach kwasu mrówkowego działa nie szczególnie odstraszająco.

Co ciekawe, mrówki zjadają kleszcze, które znajdują się w odległości nawet 20 metrów od kopca. Jeśli chcemy urządzić sobie piknik lub odpocząć podczas spaceru, warto wybrać właśnie okolice mrowiska.

Kleszcze można spotkać nie tylko w lasach, ale także parkach, ogródkach i działkach
Kleszcze można spotkać nie tylko w lasach, ale także parkach, ogródkach i działkach (Pexels)

2. Mikstura, która odstrasza kleszcze

Mrówki wydzielają kwas mrówkowy, który w wysokim stężeniu jest dla kleszczy śmiertelny. Nawet niewielka ilość skutecznie odstrasza pajęczaki i skłania je do zmiany lokum. Sprawdzi się więc jako ochrona podczas spacerów i wypoczynku na świeżym powietrzu.

W aptece możemy się zaopatrzyć w kwas mrówkowy. Środek wystarczy zmieszać z wodą w proporcjach 1:1 i gotowe. Miksturę najlepiej wlać do butelki ze spryskiwaczem, by ułatwić aplikację. Należy jednak zachować ostrożność.

Kwas mrówkowy może powodować reakcję alergiczną, ponieważ znajdują się w nim substancje uczulające. Mieszanką należy spryskiwać jedynie odzież, by uniknąć podrażnienie skóry.

Podczas spacerów na świeżym powietrzu warto także pamiętać o odpowiednim ubraniu. Sprawdzą się długie spodnie i bluzka z długim rękawem. Lepiej wybierać jasne kolory, na których szybciej zauważymy pasożyty.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze