W tych zawodach jest najwięcej samobójstw. Statystyki mogą zaskakiwać
Samobójstwo, intencjonalne odebranie sobie życia, to akt rozpaczy w sytuacji, gdy poczucie nieszczęścia i cierpienia wydaje się dotkliwe ponad możliwości danego człowieka. Zauważono, że osoby pracujące w niektórych profesjach decydują się na ten desperacki krok częściej niż inni.
1. Najwięcej samobójstw
Amerykańscy naukowcy sklasyfikowali doniesienia z 17 państw świata. Statystyki wykazały grupy zawodowe obarczone największym ryzykiem i najwyższym wskaźnikiem samobójczych zgonów. Według analiz The International Association for Suicide Prevention and Befrienders Worldwide najwięcej samobójców mężczyzn pracuje w budownictwie i przemyśle wydobywczym. Samobójcy często wykonują również zawód stolarza, mechanika lub elektryka.
Jeśli chodzi o kobiety, to najczęściej giną z własnej ręki te związane ze sportem, pracujące w mediach, w zawodach dotyczących rozrywki, sztuki, projektowania. Badacze wymieniają w grupie ryzyka osoby zajmujące się rysowaniem, ilustrowaniem, tatuowaniem. Ponadto, samobójstwa zdarzają się w gronie osób pracujących w barach i restauracjach.
Wysokie wskaźniki samobójstw zauważono, niezależnie od płci, w gronie policjantów, detektywów, a także w służbie zdrowia: wśród dentystów i asystentów stomatologicznych, masażystów i farmaceutów.
Najrzadziej natomiast na własne życie targają się bibliotekarze i nauczyciele, niezależnie od stopnia szkolnictwa, w którym pracują.
Zobacz też: Jak postępować z osobą, która chce popełnić samobójstwo?
2. Ilość samobójstw wzrasta
Ilość samobójstw statystycznie rośnie, jak zauważyli badacze z The International Association for Suicide Prevention and Befrienders Worldwide. Media regularnie donoszą o samobójczych śmierciach osób sławnych i bogatych, którym teoretycznie niczego nie brakuje. Jednak i dla nich doświadczenie życia okazuje się niejednokrotnie nie do zniesienia. Nie tak dawno na własne życie targnęli się m.in. muzyk Chris Cornell, Chester Bennington z Linkin Park, czy światowej sławy komik Robin Williams. Choć ich sposób zachowania i styl życia nie zdradzał tego, cierpieli na depresję, która odebrała im chęci do życia.
Żeby zapobiegać samobójstwom, naukowcy po pierwsze chcą uczulać na sam problem depresji oraz na jej objawy, po drugie – stworzyć "modelowy" wizerunek samobójcy, aby adresować programy profilaktyczne do właściwych odbiorców. W tym celu analizowane są najczęstsze okoliczności odbierania sobie życia.
Psychiatrzy i psycholodzy apelują, aby w razie potrzeby kontaktować się z liniami telefonicznymi dedykowanymi dla potencjalnych samobójców. Powstają na całym świecie kolejne centra dla osób w kryzysie. Lekarze podkreślają, że należy trzymać się myśli, że po trudnych dniach możemy doświadczyć ponownie szczęścia.
3. Zapobieganie samobójstwom
Badania mogą być nie w pełni miarodajne, ponieważ niektóre profesje są zdominowane przez osoby określonej płci.
Dr Sanjay Gupta z CNN Health tłumaczy zależność między samobójstwami a wykonywanym zawodem tym, że coraz więcej czasu spędzamy w pracy. Tym bardziej więc istotne jest docelowe realizowanie programów zapobiegających samobójstwom w określonych firmach.
Centers for Disease Control and Prevention sugeruje, że należy zwiększyć ilość dostępnych grup wsparcia i jednocześnie oddziaływać na świadomość społeczną, aby osoby podejmujące próby samobojcze spotykały się ze zrozumieniem i wsparciem, a nie ze stygmatyzacją. The International Association for Suicide Prevention and Befrienders Worldwide na całym świecie wspiera powstawanie centrów kryzysowych i specjalnych telefonów zaufania.
Zobacz też:: Pierwsze objawy depresji
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.