Trwa ładowanie...

Wczesne objawy ciąży - brak miesiączki, nudności i wymioty, bolące piersi, zmiana apetytu

Niektóre kobiety wczesne objawy ciąży dostrzegają już kilka dni po zapłodnieniu, najczęściej jednak ciąża daje o sobie znać po mniej więcej 5 tygodniach od zapłodnienia. Wczesne objawy ciąży mogą być mylnie interpretowane przez przyszłe mamy, ponieważ podobne są do zatrucia pokarmowego lub grypy. Jakie są wczesne objawy ciąży i kiedy się ich spodziewać?

spis treści

1. Brak miesiączki, nudności i wymioty

Brak miesiączki w planowanym terminie jest pierwszym i najbardziej charakterystycznym wczesnym objawem ciąży. U niektórych kobiet występuje także krwawienie implantacyjne, które wynika z zagnieżdżania się w macicy zarodka. Towarzyszyć może temu ból w dolnej części brzucha. Trzeba jednak pamiętać, że plamienie nie zawsze musi być związane z implantacją, może świadczyć o ciąży pozamacicznej lub poronieniu. Drugim również bardzo charakterystycznym wczesnym objawem ciąży są nudności i wymioty. Dokuczają one najczęściej kobiecie rano lub w godzinach wieczornych, zdarza się też, że kobiety uskarżają się na nudności i wymioty przez cały dzień. Te wczesne objawy ciąży występują często tylko przy pierwszej ciąży. Nudności i wymioty są wynikiem wysokiego stężenia gonadotropiny kosmówkowej.

Zobacz film: "Pierwsze objawy ciąży"

Wczesne objawy ciąży mogą być podobne do zatrucia pokarmowego
Wczesne objawy ciąży mogą być podobne do zatrucia pokarmowego

2. Bolące piersi, zawroty głowy

Przez zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety podczas ciąży, piersi stają się bardziej wrażliwe na dotyk oraz bolące. U niektórych kobiet występują także uwidocznione żyły, a sutki stają się ciemniejsze. To też mogą być wczesne objawy ciąży. Taki stan to rewolucja dla organizmu kobiety. Omdlenia i zawroty głowy wynikają z powodu rozszerzenia naczyń krwionośnych. Krew szybciej dociera do dziecka, ciśnienie krwi matki spada, mniej dociera do mózgu i dochodzi do zawrotów głowy oraz omdleń. Czasami może to być związane ze złymi nawykami żywieniowymi ciężarnej.

Warzywa dla kobiety w ciąży
Warzywa dla kobiety w ciąży [9 zdjęć]

Odpowiednie odżywianie podczas ciąży jest bardzo ważne. Warzywa są kluczową częścią codziennej diety.

zobacz galerię

3. Zmiana apetytu i zwiększona wrażliwość na zapachy

Przewrócona do góry nogami gospodarka hormonalna wpływa także na zwiększone łaknienie, przez co ciężarna już od początku ciąży spożywa więcej pożywienia. Często zdarza się, że kobiety odczuwają niechęć do dotychczas lubianych dań i zaczynają jeść coś, co wcześniej im nie smakowało. Zachcianki żywieniowe to też jeden z wczesnych objawów ciąży. Prawie każda kobieta na początku ciąży ma wrażliwy węch. Zaczynają jej przeszkadzać perfumy, dym papierosowy, kosmetyki czy zapach niektórych pokarmów.

Zobacz także:

4. Zmęczenie, ospałość

Zmęczenie to następny wczesny objaw ciąży. Burza hormonalna, jaka dokonuje się w organizmie kobiety w pierwszych miesiącach ciąży, sprawia, że kobieta może czuć się, jakby była chora. Jest zmęczona, ospała i osłabiona. Dzieje się tak z powodu podwyższonego progesteronu w organizmie. Ciężarna może być także przemęczona męczącymi ją nudnościami oraz wymiotami.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Wczesne objawy ciąży mogą być mylnie interpretowane przez przyszłe mamy, ponieważ podobne są do zatrucia pokarmowego lub grypy.
Wczesne objawy ciąży mogą być mylnie interpretowane przez przyszłe mamy, ponieważ podobne są do zatrucia pokarmowego lub grypy. (AdobeStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza