Trwa ładowanie...

Wgłobienie jelita u noworodków

Avatar placeholder
10.08.2021 13:25
Wgłobienie jelita u noworodków
Wgłobienie jelita u noworodków (iStock)

Wgłobienie jelita u noworodków to teleskopowe wsunięcie się fragmentu jelita w inną część jelita. To schorzenie występuje najczęściej u dzieci w wieku od 3 miesięcy do 6 lat. Bardzo rzadko występuje u dzieci poniżej 3 miesięcy i u dorosłych. Ból brzucha, wymioty, kał z krwią to jedne z symptomów świadczących, że dziecko zachorowało na tę chorobę. Czujność rodziców jest bardzo ważna, ponieważ szybka diagnoza pozwoli uniknąć większych komplikacji zdrowotnych.

spis treści

1. Co to jest wgłobienie jelita u niemowląt i starszych dzieci?

Choroba polega na cofnięciu się fragmentu jelita w dalszą część, wraz z naczyniami i nerwami. To powoduje ucisk żył, powstanie opuchlizny, któro prowadzi do niedrożności jelit i zmniejszenia dopływu krwi do chorej części jelita. Jeśli dopływ krwi jest bardzo ograniczony, chory fragment jelita może się powiększać i powodować zator, lub nawet obumrzeć lub krwawić. Możliwe jest także przerwanie jelita, co spowoduje infekcję jamy brzusznej i wstrząs.

Ściana jelita cienkiego
Ściana jelita cienkiego

Ściana jelita cienkiego wyścielona kosmkami jelitowymi.

zobacz galerię

2. Wgłobienie jelita – kto jest najbardziej narażony?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Najwięcej przypadków zachorowań występuje u dzieci w wieku od 5 miesięcy do jednego roku. Na chorobę dwa razy częściej cierpią chłopców. Są też rzadkie przypadki wystąpienia choroby u dorosłych i starszych dzieci.

2.1. Jakie są przyczyny?

Przyczyny nie zostały wyjaśnione do końca. W większości zachorowań powód choroby nie zostaje wyjaśniony. W niektóry przypadkach prawdopodobnie infekcja wirusowa lub bakteryjna mogła mieć wpływ na powstanie wgłobienia jelita. U starszych dzieci i dorosłych schorzenie jest najprawdopodobniej powodowane przez polipy i guzy.

2.2. Jakie są objawy wgłobienia jelita?

  • uciążliwy ból brzucha,

  • żółto-zielone wymioty,

  • charakterystyczny stolec.

Pierwszy symptom choroby to sporadyczny, skurczowy ból brzucha. Wgłobienie jelita u noworodków zaczyna się od nagłego, głośnego płaczu, świadczącego, że dziecko odczuwa duży ból. Płaczące dziecko od czasu do czasu unosi kolana bardzo wysoko, do klatki piersiowej. Reakcja ta jest spowodowana ostrym bólem brzucha, który coraz częściej powraca i staje się silniejszy. Większość dzieci wymiotuje. Występujące wymioty i ból brzucha nie wiążą się ze zjedzonym pokarmem.

Rodzice powinni zwrócić uwagę na stolec noworodka i starszych dzieci. Jeśli stolec niemowlaka jest galaretowaty, informacja ta bardzo pomoże w diagnozie. Krwawy stolec może świadczyć, że chora cześć jelita nie ma dopływu krwi i mogła ulec martwicy. Z czasem dziecko staje się coraz bardziej wycieńczone, jest blade i apatyczne. Czasami temperatura jest podwyższona. Na szczęście większość przypadków choroby jest szybko diagnozowana. Im szybciej postawiona diagnoza, tym lepiej. Czasami wgłobienie jelita u niemowląt i starszych dzieci musi być leczone operacyjne. Jeśli chora część jelita obumarła, musi ona być wycięta przez chirurga. Po operacji wszystko wraca do normy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze