Trwa ładowanie...

Woda utleniona - właściwości, zagrożenie, badania

Wpisując w wyszukiwarkę frazę „woda utleniona zastosowanie”, można odnaleźć wiele wskazówek na temat doustnego stosowania wody utlenionej. Jak się okazuje, ludzie wykorzystują ją, aby zwalczyć różnorodne dolegliwości. Jednak naukowcy w ostatnich badaniach wykazali, że w skrajnych przypadkach, doustne przyjmowanie tego płynu może prowadzić nawet do śmierci.

Zobacz film: "Domowe sposoby na skaleczenia"

spis treści

1. Woda utleniona - właściwości

Woda utleniona może być stosowana tylko zewnętrznie. Woda utleniona ma bowiem właściwości odkażające w przypadku drobnych otarć, skaleczeń, ran. Przyspiesza gojenie ran, tamuje krwawienie, niszczy bakterie.

Woda utleniona działa również korzystnie na trądzik, gdyż pomaga w szybszym pozbyciu się zmian skórnych. Woda utleniona bywa również stosowana przy rozjaśnianiu włosów w formie płukanki.

Choć woda utleniona ma wiele zalet, to należy pamiętać, że spożywana doustnie może być bardzo niebezpieczna i może zagrażać naszemu zdrowiu.

2. Woda utleniona - zagrożenie

Wydawać by się mogło, że woda utleniona nie może zaszkodzić. Najnowsze badania pokazują jednak, że jest inaczej. Naukowcy z University of Colorado School of Medicine w Aurora w stanie Kolorado potwierdzili, że wewnętrzne stosowanie wody utlenionej może być bardzo niebezpieczne.

To musisz wiedzieć

Znajdujący się nadtlenek wodoru (H2O2) w wodzie utlenionej to reaktywna forma tlenu, która przez wiele osób jest stosowana jako naturalna metoda oczyszczania organizmu.

„Woda utleniona powinna być pita na pusty żołądek przed jedzeniem lub 1,5 do 2 godzin po jedzeniu. Pić rano, w południe i wieczorem.” Takie informacje można znaleźć na jednej ze stron internetowych. Jak podkreśla główny autor badań, dr Benjamin Hatten, proponowane zastosowanie może przyczynić się do rozwoju groźnych chorób, kalectwa, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Niebezpieczna dla zdrowia woda utleniona
Niebezpieczna dla zdrowia woda utleniona (123rf)

3. Woda utleniona - badania

Wysoko stężony nadtlenek wodoru może powodować zaburzenia funkcjonowania serca, prowadzić do zatoru, wpływać negatywanie na pracę układu oddechowego i nerwowego.

Badania trwały około 10 lat. Dr Hatten skrupulatnie zbierał dokumentację medyczną osób, które zatruły się nadtlenkiem wodoru zawartego w wodzie utlenionej, którego stężenie było wyższe niż 10 proc.

Wyniki badania nad spożywaniem wody utlenionej pokazały, że u prawie 14 proc. wspomnianych osób doszło do zatorów, a prawie 7 proc. zatruć nadtlenkiem wodoru zakończyło się trwałą niepełnosprawnością lub śmiercią.

Niebezpieczne chemikalia w odzieży
Niebezpieczne chemikalia w odzieży [6 zdjęć]

Bez wątpienia na przestrzeni minionej dekady znacznie wzrosła nasza świadomość na temat chemii zawartej...

zobacz galerię

Pacjenci, którzy przedawkowali wodę utlenioną muszą być jak najszybciej poddani terapii hiperbarycznej wykorzystującej 100-procentowy tlen pod zwiększonym ciśnieniem, znajdujący się w specjalnym pomieszczeniu. W ten sposób pacjentowi dostarczany jest tlen do wszystkich komórek ciała, co przyspiesza ich regenrację.

Dr Hatten opisuje, że najczęściej wykazywanymi skutkami ubocznymi doustnego przyjmowania wody utlenionej były: udar mózgu, zator tętnicy płucnej, zawał serca, drgawki i duszności.

Dodatkowo ostrzega również, że woda utleniona to substancja żrąca, która może być stosowana wyłącznie zewnętrznie.

Woda utleniona powinna być także przechowywana w oryginalnym opakowaniu z dala od dzieci.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.