Trwa ładowanie...

Wolisz rap od rocka? Być może jesteś psychopatą

 Aleksandra Miłosz
29.11.2018 12:18
Okazuje się, że osoby, które wolą rap bardziej od innych stylów muzycznych, mają więcej zaburzeń psychopatycznych
Okazuje się, że osoby, które wolą rap bardziej od innych stylów muzycznych, mają więcej zaburzeń psychopatycznych

Ilu ludzi, tyle gustów muzycznych. Jedni wolą skoczny pop, inni ciężkie brzmienia, a jeszcze inni najlepiej relaksują się przy muzyce klasycznej. Okazuje się jednak, że jeśli nade wszystko lubisz Eminema, to, według najnowszych badań, możesz być psychopatą.

Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku postanowili przyjrzeć się temu, jak muzyczne preferencje wiążą się z tendencjami psychopatycznymi. Jakie były wyniki? W przeciwieństwie do najsłynniejszego psychopaty na świecie, Hannibala Lectera, który upodobał sobie muzykę klasyczną, najwięcej psychopatów było w grupie osób najchętniej słuchających rapu.

Zobacz także:

Czujesz ból w klatce piersiowej, albo jest ci niedobrze? To może być zawał!

W badaniu udział wzięło 200 osób, którym zaprezentowano 260 piosenek w różnych stylach muzycznych. Następnym ich zadaniem było wskazanie piosenek, które podobały im się najbardziej i wypełnienie testu. Wyniki pokazały, że osoby z największymi skłonnościami psychopatycznymi były największymi fanami rapu, od Blackstreet po Eminema.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Co powoduje zaburzenia psychiczne?"
Jak wyglądają choroby psychiczne? Psycholog na fotografiach ukazał problemy swoich pacjentów
Jak wyglądają choroby psychiczne? Psycholog na fotografiach ukazał problemy swoich pacjentów [8 zdjęć]

W Polsce coraz więcej osób cierpi z powodu depresji. W 2016 roku odnotowano, że Polacy wzięli 9,5 mln

zobacz galerię

Z kolei osoby, którym przypisywano najmniej cech psychopatycznych, preferowały piosenki popowe, takie jak "Titanium" wokalistki Sia. Główny autor badania, dr Pascal Wallisch powiedział: "W mediach opisuje się psychopatów jako seryjnych morderców, ale rzeczywistość nie jest tak oczywista. Psychopaci mogą funkcjonować tuż obok ciebie".

Zobacz także:

Twórcy badania mają nadzieję, że w przyszłości muzyka może być wykorzystywana do przewidywania powstawania zaburzeń u ludzi. Są zdania, że tego typu weryfikacja znajdzie zastosowanie przede wszystkim wśród pracodawców, którzy z pomocą muzyki ocenią, czy dany kandydat sprawdzi się w pracy. Czy puszczanie piosenek na rozmowie kwalifikacyjnej stanie się więc normą?

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze