Trwa ładowanie...

Wskaźnik protrombinowy – wykonywanie oznaczenia, zbyt długi czas protrombinowy zbyt krótki czas protrombinowy

 Monika Matuszko
Monika Matuszko 10.08.2021 12:32
Wskaźnik protrombinowy – wykonywanie oznaczenia, zbyt długi czas protrombinowy zbyt krótki czas protrombinowy
Wskaźnik protrombinowy – wykonywanie oznaczenia, zbyt długi czas protrombinowy zbyt krótki czas protrombinowy

Wskaźnik protrombinowy jest wykorzystywany w diagnozie zaburzeń krzepnięcia i służy określeniu czasu, w jakim dochodzi do krzepnięcia krwi. Dowiedz się, kiedy wykonuje się jego oznaczanie oraz w jakich sytuacjach czas protrombinowy jest zbyt wysoki lub zbyt niski.

spis treści

1. Wskaźnik protrombinowy – wykonywanie oznaczania

Określanie czasu wskaźnika protrombinowego jest wykonywane podczas diagnostyki chorób wątroby, monitorowowania leczenia antykoagulantami przyjmowanymi doustnie oraz w diagnostyce wrodzonych i nabytych skaz krwotocznych.

9 najważniejszych badań, które powinna wykonać każda kobieta
9 najważniejszych badań, które powinna wykonać każda kobieta [10 zdjęć]

O tym, że zdrowie jest najważniejsze, nie musimy nikogo przekonywać. Każda pacjentka powinna pamiętać

zobacz galerię
Zobacz film: "Rak prostaty. Historia Stanisława"

Oznaczanie czasu wskaźnika protrombinowego powinno zostać wykonane po przebyciu zabiegów operacyjnych, u osób cierpiących na nowotwory, a także w przypadku złamania nóg lub miednicy. Wykonuje się go także po przejściu zapalenia i zakrzepicy żył głębokich kończyny dolnej. Czas wskaźnika protrombinowego jest także oznaczany u  kobiet:

  • będących w ciąży i po porodzie,
  • przyjmujących doustną antykoncepcję,
  • przyjmujących hormonalną terapię zastępczą,
  • otyłych i posiadających masywne żylaki.

Wartość tego wskaźnika zależy od obecności we krwi fibrynogenu II, V, VII, X.

Czas protrombinowy pozwala ocenić sprawność funkcjonowania krzepnięcia krwi, która zależniona jest od czynników występujących poza naczyniami krwionośnymi, a wytwarzanymi w wątrobie. Czas protrombinowy można przedstawić jako procent aktywności protrombiny, wyliczany z krzywej rozcieńczeń osocza prawidłowego.

Można także wyrazić go w sekundach, jako różnicę między czasem protrombinowym pacjenta i osoczem kontrolnym. Norma w jego przypadku to 13-17 sekund lub 0,9-13 INR lub 80-120 proc.

2. Wskaźnik protrombinowy – zbyt długi czas protrombinowy

Jeśli po odbyciu badań okazało się, że oznaczenie czasu wskaźnika protrombinowego jest zbyt wysokie, to może być to sygnał świadczący o wystąpieniu pewnych dolegliwości. Wzrasta on, gdy osoba choruje na przewlekłe choroby miąższu wątroby, mocznicę, białaczkę, chorobę Addisona-Biermena.

Wskaźnik protrobinowy służy do oceny czasu protrobinowego
Wskaźnik protrobinowy służy do oceny czasu protrobinowego (123rf)

Zbyt wysoki wskaźnik protrombinowy występuje również u osób z wrodzonymi niedoborami czynników II, V, VII, X oraz w sytuacji,  gdy doszło do zatrucia pochodnymi kumarany. Czas protrombinowy przewyższa normę w przypadku niedoboru witaminy K i fibrynogenu, podczas stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych i środków antykoagualcyjnych zażywanych doustnie.

3. Wskażnik protrombinowy – zbyt krótki czas protrombinowy

Zbyt długi czas protrombinowy może świadczyć o zakrzepicy, która w połowie przypadków przebiega bezobjawowo i polega na powstaniu zakrzepu w żyle. Może to być także oznaką nadkrzepliwości (trombofilii), która jest skłonnością do powstawania zakrzepów wewnątrz tętnic lub żył głębokich.

Zbyt krótki czas protombinowy może także świadczyć o zwiększonej aktywności czynnika VII. Co więcej, skrócenie tego czasu  można odnotować także w okresie okołoporodowym.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze