Trwa ładowanie...

Wydzielina z pochwy – stany chorobowe, przyczyny, leczenie

Wydzielina z pochwy jest normalnym fizjologicznym objawem. Nie powinna ona wzbudzać naszego niepokoju, gdy jest przeźroczysta, biała lub lekko żółtawa. Jednak gdy jej wygląd ulegnie zmianie a zapach stanie się nieprzyjemny, jest to sygnał, że należy zgłosić się do ginekologa. Zmiany te mogą być objawami stanu zapalnego pochwy lub innych niebezpiecznych dla zdrowia kobiety schorzeń.

Zobacz film: "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o waginie"

spis treści

Wydzielina z pochwy w czasie cyklu miesiączkowego zmienia swój wygląd na skutek działania hormonów. Zaraz po miesiączce praktycznie jej nie ma. Następnie wraz z upływem dni pojawia się coraz większa ilość jasno kremowej wydzieliny z pochwy. W czasie owulacji, zwiększa się ilość wydzieliny i staje się ona przeźroczysta i lepka. Przed okresem wydzielina z pochwy staje się gęsta i nieprzejrzysta. Gdy wydzielina ma inny charakter może to oznaczać pojawienie się stanu chorobowego w obrębie szyjki macicy, pochwy lub przydatków.

Wydzielina z pochwy może towarzyszyć różnym stanom chorobowym.
Wydzielina z pochwy może towarzyszyć różnym stanom chorobowym.

1. Kiedy wydzielina z pochwy oznacza chorobę?

Ilość wydzieliny z pochwy jest uzależniona nie tylko od fazy cyklu miesiączkowego, ale również od innych czynników.  Na przykład organizm kobiety produkuje jej znacznie więcej podczas stosunku płciowego. Wydzielina z pochwy zawdzięcza swój charakterystyczny zapach pałeczkom kwasu mlekowego.

W wyniku choroby wydzielina z pochwy zmienia swój wygląd. Niepokój powinny wzbudzić upławy o gęstej serowatej konstytucji i żółtym, zielonym, brunatnym lub szarym zabarwieniu. Objawem choroby jest także pojawienie się nieprzyjemnego zapachu. Takie symptomy świadczą o stanie zapalnym, zazwyczaj oprócz upławów towarzyszą im również pieczenie, świąd oraz podwyższona temperatura ciała.

Niespecyficzna wydzielina z pochwy może być objawem między innymi:

  • infekcji pochwy,
  • nadżerki,
  • stanu zapalnego przydatków lub szyjki macicy,
  • schorzeń przenoszonych drogą płciową,
  • polipów narządu rodnego,
  • zaburzonego działania gruczołów przedsionkowych Bartholina i Skenego,
  • choroby nowotworowej narządu rodnego.
Infekcje intymne w lecie
Infekcje intymne w lecie [7 zdjęć]

Utrzymywanie pozycji siedzącej nie tylko przyczynia się do bólu pleców, ale może również zwiększyć ryzyko...

zobacz galerię

2. Kiedy wydzielina z pochwy powinna nas martwić?

W przypadku zauważenie niepokojących objawów związanych z wydzieliną z pochwy należy bezzwłocznie udać się do ginekologa. Specjalista zazwyczaj jest w stanie dość szybko postawić trafną diagnozę w oparciu o wywiad lekarski i podstawowe badanie. Jednak czasami istnieje konieczność pogłębienia diagnostyki o:

  • USG transwaginalne,
  • posiew bakteriologiczny,
  • biopsja błony śluzowej macicy.
Zioła, które pomagają chronić okolice intymne
Zioła, które pomagają chronić okolice intymne [7 zdjęć]

Infekcje okolic intymnych pojawiają się najczęściej latem. Bywa, że gdy doświadczysz ich raz, za kilka...

zobacz galerię

3. Jak leczyć choroby pochwy?

Gdy wydzielina z pochwy ma nienaturalny wygląd i zapach należy skontaktować się z lekarzem w celu diagnostyki i rozpoczęcia leczenia. Terapia jest uzależniona od tego co jest przyczyną choroby. Na przykład w przypadku infekcji bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych wystarczy najczęściej zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii. Jednak może się też okazać, że jedyną skuteczną formą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Dzieje się tak, gdy niespecyficzna wydzielina z pochwy jest na przykład objawem polipów, nadżerki lub choroby nowotworowej. Każda choroba wymaga odpowiedniego podejścia. Bardzo ważne jest jednak by została ona jak najszybciej zdiagnozowana, ponieważ znacznie zwiększa to szanse na skuteczne leczenie wydzieliny z pochwy i chorób, które ją powodują.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.