Trwa ładowanie...

Wysoka skuteczność leku w profilaktyce cukrzycy typu 2

Avatar placeholder
02.12.2022 15:53
Wysoka skuteczność leku w profilaktyce cukrzycy typu 2
Wysoka skuteczność leku w profilaktyce cukrzycy typu 2

Amerykańscy naukowcy donoszą, iż dzięki codziennemu podawaniu jednej tabletki leku u ponad 70% badanych będących w grupie wysokiego ryzyka udało się zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2...

spis treści

1. Badanie leku

Lekiem, który uchronił badanych przed chorobą jest farmaceutyk zwiększający wrażliwość na insulinę, stosowany u osób cierpiących na cukrzycę typu 2. W badaniu tego leku udział wzięło 602 uczestników, których zaproszono do eksperymentu ze względu na wysokie ryzyko rozwoju cukrzycy i obecność takich czynników, jak otyłość, przypadki cukrzycy w wywiadzie rodzinnym oraz zmniejszona tolerancja na glukozę, potwierdzona w badaniu przy pomocy glukometru. Uczestnicy badania codziennie rano przyjmowali jedną tabletkę, a po zakończeniu badania ich stan był monitorowany średnio przez 2,4 roku.

2. Działanie leku

Lek był dobrze tolerowany przez organizm. Jego działanie polegało na jednoczesnym pobudzaniu apetytu i przemieszczaniu tłuszczów w organizmie. Komórki tłuszczu zabierane były z mięśni, wątroby i komórek beta wysp trzustkowych i gromadzone w tkance podskórnej, gdzie nie stanowiły żadnego zagrożenia. Skutkami ubocznymi stosowania leku było przybieranie na wadze i zatrzymywanie płynów w tkankach, jednak te działania niepożądane można wyeliminować poprzez zmniejszenie dawki farmaceutyku.

Przyjmowanie leku uchroniło 72% badanych przed rozwojem cukrzycy typu 2. Oprócz tego lek o 31% spowalniał proces pogrubiania ściany tętnicy szyjnej, która jest głównym naczyniem krwionośnym transportującym krew do mózgu. Oznacza to, że lek kontrolował poziom glukozy w organizmie, tym samym zmniejszając ryzyko uszkodzeń naczyń krwionośnych, które prowadzą do udarów mózgu, zawałów serca i rozwoju chorób naczyń obwodowych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze