Trwa ładowanie...

Wysoka skuteczność leku w profilaktyce cukrzycy typu 2

Amerykańscy naukowcy donoszą, iż dzięki codziennemu podawaniu jednej tabletki leku u ponad 70% badanych będących w grupie wysokiego ryzyka udało się zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2...

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Badanie leku

Lekiem, który uchronił badanych przed chorobą jest farmaceutyk zwiększający wrażliwość na insulinę, stosowany u osób cierpiących na cukrzycę typu 2. W badaniu tego leku udział wzięło 602 uczestników, których zaproszono do eksperymentu ze względu na wysokie ryzyko rozwoju cukrzycy i obecność takich czynników, jak otyłość, przypadki cukrzycy w wywiadzie rodzinnym oraz zmniejszona tolerancja na glukozę, potwierdzona w badaniu przy pomocy glukometru. Uczestnicy badania codziennie rano przyjmowali jedną tabletkę, a po zakończeniu badania ich stan był monitorowany średnio przez 2,4 roku.

2. Działanie leku

Lek był dobrze tolerowany przez organizm. Jego działanie polegało na jednoczesnym pobudzaniu apetytu i przemieszczaniu tłuszczów w organizmie. Komórki tłuszczu zabierane były z mięśni, wątroby i komórek beta wysp trzustkowych i gromadzone w tkance podskórnej, gdzie nie stanowiły żadnego zagrożenia. Skutkami ubocznymi stosowania leku było przybieranie na wadze i zatrzymywanie płynów w tkankach, jednak te działania niepożądane można wyeliminować poprzez zmniejszenie dawki farmaceutyku. Przyjmowanie leku uchroniło 72% badanych przed rozwojem cukrzycy typu 2. Oprócz tego lek o 31% spowalniał proces pogrubiania ściany tętnicy szyjnej, która jest głównym naczyniem krwionośnym transportującym krew do mózgu. Oznacza to, że lek kontrolował poziom glukozy w organizmie, tym samym zmniejszając ryzyko uszkodzeń naczyń krwionośnych, które prowadzą do udarów mózgu, zawałów serca i rozwoju chorób naczyń obwodowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.