Trwa ładowanie...

Masz ją w portfelu. Osy będą trzymać się z daleka

 Paula Jakubasik
25.07.2023 17:07
Moneta może chronić przed owadami. Sprawdź, jak to działa
Moneta może chronić przed owadami. Sprawdź, jak to działa (Getty Images / Instagram)

Owady potrafią być bardzo uciążliwe i mogą narazić nas na reakcję alergiczną, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Istnieje również ryzyko, że zarażą nas groźnymi chorobami, które wymagają długotrwałego leczenia. Dr Amir Khan zdradził, jak się przed nimi chronić.

spis treści

1. Ochrona przed osami

Owady są niezwykle istotne w ekosystemie, ale w codziennym życiu bywają niezwykle irytujące, ich użądlenie może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym lub spowodować rozwój choroby.

Dr Amir Khan w programie telewizyjnym "Lorraine" podkreślił rolę os w przyrodzie i zdradził wskazówki, jak się przed nimi chronić. Przede wszystkim owady te żadlą w sytuacji, gdy czują się zagrożone, korzystają wówczas ze swojego mechanizmu obronnego.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Lekarz ujawnił kilka sposobów na odstraszenie owadów. W przypadku os sprawdza się unikanie białych i żółtych ubrań, ponieważ barwy te mogą je przyciągać jak magnes.

Kolejną metodą jest pocieranie skóry miedzianymi monetami, pozostawiony na skórze zapach jest nieprzyjemny dla os, co zwiększa szansę, że zostawią nas w spokoju. Z kolei na piknik lub wycieczkę w plener warto zabrać ze sobą ogórki, ich smak i zapach skutecznie odstrasza owady.

Oto kilka wskazówek jak uchronić się przed owadami:

  • unikaj miejsc, gdzie występuje dużo owadów, tj. las, rzeka, pola, pasieka,
  • nie wykonuj gwałtownych ruchów, jeśli lata obok ciebie owad i zachowaj spokój,
  • niektóre lakiery do włosów i perfumy mogą wabić owady, więc jeśli jesteś uczulony, unikaj tych kosmetyków,
  • mniej przy sobie zestaw leków pierwszej pomocy, w skład którego wchodzi adrenalina.

2. Groźne ukąszenia os, pszczół

Osa może żądlić kilkakrotnie, za każdym razem wstrzykując 2–10 mikrogramów jadu. Pszczoła z kolei żądli tylko raz - podczas użądlenia aplikuje 50–100 mikrogramów jadu, pozostawia żądło w skórze i ginie.

Gdy użądli osa lub pszczoła należy:

  • w przypadku użądlenia przez pszczołę: usunąć żądło tak, aby nie wycisnąć zawartość worka z jadem, który znajduje się na jego końcu, najlepiej za pomocą pęsety chwycić żądło poniżej woreczka z jadem i okrężnym ruchem wyciągnąć je ze skóry,
  • przyłożyć okłady z lodu na miejsce użądlenia,
  • skontaktować się z lekarzem, gdy osoba użądlona źle się czuje,
  • podać adrenalinę, jeśli użądlony ma ją przy sobie i jest uczulona na jad.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze