Trwa ładowanie...

Zapalenie żołędzi penisa

Avatar placeholder
21.12.2021 16:20
Zapalenie żołędzi i napletka mogą być wywołane przez infekcje narządów płciowych, co dodatkowo stanowi zagrożenie dla partnerki
Zapalenie żołędzi i napletka mogą być wywołane przez infekcje narządów płciowych, co dodatkowo stanowi zagrożenie dla partnerki (adobestock)

Zapalenie żołędzi i napletka może pojawić się z błahych przyczyn, takich jak nadmierna lub niewystarczająca higiena intymna czy nieodpowiednie mydło. Zapalenie napletka i żołędzi mogą być także wywołane przez infekcje narządów płciowych, co dodatkowo stanowi zagrożenie dla partnerki. Każdy stan zapalny powinien być leczony u lekarza, gdyż może on doprowadzić do różnych powikłań zdrowotnych, niezależnie od tego, czy wywołały go bakterie czy nieprawidłowa higiena.

spis treści

1. Objawy zapalenia żołędzi penisa i napletka

Objawy zapalenia żołędzi penisa i napletka mogą mieć różne nasilenie, ich intensywność z czasem będzie się prawdopodobnie zwiększać przy braku leczenia. Można zaobserwować na przykład:

  • swędzenie pod napletkiem,
  • obrzęk żołędzi,
  • ból penisa,
  • ból przy oddawaniu moczu,
  • zaczerwienienie żołędzi,
  • białe plamki na żołędzi,
  • pęcherzyki na prąciu.
Zobacz film: "Czy można przedłużyć penisa?"

Zapalenie żołędzi penisa i napletka może być także wywołane infekcjami. Można się nimi zarazić współżyjąc bez zabezpieczenia z osobą, co do której zdrowia nie ma się pewności. Kiła może powodować ubytki tkanki na żołędzi i owrzodzenia, a po czasie nieleczenia może doprowadzić nawet do uszkodzenia układu nerwowego i krążenia, wzroku, a nawet do śmierci.

Stan zapalny żołędzi wywołują także drożdżaki i grzyby. Zwiększone ryzyko rozwoju infekcji pojawia się u osób z cukrzycą. Drożdżyca żołędzi i napletka wywołuje świąd i pieczenie, obrzęk, pęcherzyki, nadżerki i pojawienie się serowatej wydzieliny. Nieleczone drożdżyca narządów płciowych może doprowadzić do zapalenia cewki moczowej.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Jeśli jednak na penisie pojawiają się twarde guzki, z których cieknie krew, nie jest to zwykła infekcja, a prawdopodobnie coś poważniejszego. Może to być nawet rak prącia. Jeśli pojawią się takie objawy, wizyta u lekarza nie powinna być odwlekana.

U dzieci można rozpoznać zapalenie żołędzi, obserwując zachowanie dziecka. Może się ono skarżyć na ból penisa, można się spodziewać, że będzie się trzymało za bolesne miejsce.

Zobacz także

2. Zapobieganie zapaleniu narządów płciowych

Zapalenie napletka i żołędzi może pojawić się wskutek zarówno braku jaki i nadmiernej higieny. Zbyt częste mycie może wywołać podrażnienie tak samo, jak niewystarczająca higiena intymna. Trzeba pamiętać, aby regularnie myć całego penisa, a szczególnie żołądź, także odciągając napletek. Najlepiej używać do tego letniej wody z mydłem, a samo mycie powinno być dokładne, ale delikatne. Silne środki dezynfekujące i uszkodzenia mechaniczne napletka (a także naderwanie napletka) zwiększają ryzyko pojawienia się podrażnień.

Infekcje intymne w lecie
Infekcje intymne w lecie [7 zdjęć]

Utrzymywanie pozycji siedzącej nie tylko przyczynia się do bólu pleców, ale może również zwiększyć ryzyko

zobacz galerię

Kolejnym krokiem do skutecznego zapobiegania infekcjom narządów płciowych jest wstrzemięźliwość seksualna lub współżycie z użyciem prezerwatyw. Są one w stanie ochronić przed większością infekcji i w większości przypadków. Nie dają jednak stuprocentowej pewności. Pewność taką daje tylko współżycie z osobą zdrową.

Jeśli już pojawią się objawy stanu zapalnego żołędzi, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Uniknie się w ten sposób ewentualnego zakażenia partnerki oraz możliwych powikłań, takich jak zapalenie cewki moczowej. Długotrwale nieleczone zapalenie żołędzi zwiększa ryzyko zachorowania na raka prącia. Z problemami tego typu można zgłosić się do urologa, dermatologa lub lekarza ogólnego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze