Zapalenie żołędzi penisa

Zapalenie żołędzi i napletka może pojawić się z błahych przyczyn, takich jak nadmierna lub niewystarczająca higiena intymna czy nieodpowiednie mydło. Zapalenie napletka i żołędzi mogą być także wywołane przez infekcje narządów płciowych, co dodatkowo stanowi zagrożenie dla partnerki. Każdy stan zapalny powinien być leczony u lekarza, gdyż może on doprowadzić do różnych powikłań zdrowotnych, niezależnie od tego, czy wywołały go bakterie czy nieprawidłowa higiena.

Objawy zapalenia żołędzi penisa i napletka

Objawy zapalenia żołędzi penisa i napletka mogą mieć różne nasilenie, ich intensywność z czasem będzie się prawdopodobnie zwiększać przy braku leczenia. Można zaobserwować na przykład:

Zobacz film: "Czy można przedłużyć penisa?"

  • swędzenie pod napletkiem,
  • obrzęk żołędzi,
  • ból penisa,
  • ból przy oddawaniu moczu,
  • zaczerwienienie żołędzi,
  • białe plamki na żołędzi,
  • pęcherzyki na prąciu.

Zapalenie żołędzi penisa i napletka może być także wywołane infekcjami. Można się nimi zarazić współżyjąc bez zabezpieczenia z osobą, co do której zdrowia nie ma się pewności. Kiła może powodować ubytki tkanki na żołędzi i owrzodzenia, a po czasie nieleczenia może doprowadzić nawet do uszkodzenia układu nerwowego i krążenia, wzroku, a nawet do śmierci.

Stan zapalny żołędzi wywołują także drożdżaki i grzyby. Zwiększone ryzyko rozwoju infekcji pojawia się u osób z cukrzycą. Drożdżyca żołędzi i napletka wywołuje świąd i pieczenie, obrzęk, pęcherzyki, nadżerki i pojawienie się serowatej wydzieliny. Nieleczone drożdżyca narządów płciowych może doprowadzić do zapalenia cewki moczowej.

Jeśli jednak na penisie pojawiają się twarde guzki, z których cieknie krew, nie jest to zwykła infekcja, a prawdopodobnie coś poważniejszego. Może to być nawet rak prącia. Jeśli pojawią się takie objawy, wizyta u lekarza nie powinna być odwlekana.

U dzieci można rozpoznać zapalenie żołędzi, obserwując zachowanie dziecka. Może się ono skarżyć na ból penisa, można się spodziewać, że będzie się trzymało za bolesne miejsce.

Zapobieganie zapaleniu narządów płciowych

Zapalenie napletka i żołędzi może pojawić się wskutek zarówno braku jaki i nadmiernej higieny. Zbyt częste mycie może wywołać podrażnienie tak samo, jak niewystarczająca higiena intymna. Trzeba pamiętać, aby regularnie myć całego penisa, a szczególnie żołądź, także odciągając napletek. Najlepiej używać do tego letniej wody z mydłem, a samo mycie powinno być dokładne, ale delikatne. Silne środki dezynfekujące i uszkodzenia mechaniczne napletka (a także naderwanie napletka) zwiększają ryzyko pojawienia się podrażnień.

Infekcje intymne w lecie

Utrzymywanie pozycji siedzącej nie tylko przyczynia się do bólu pleców, ale może również zwiększyć ryzyko infekcji miejsc intymnych. Podczas siedzenia,...

Kolejnym krokiem do skutecznego zapobiegania infekcjom narządów płciowych jest wstrzemięźliwość seksualna lub współżycie z użyciem prezerwatyw. Są one w stanie ochronić przed większością infekcji i w większości przypadków. Nie dają jednak stuprocentowej pewności. Pewność taką daje tylko współżycie z osobą zdrową.

Jeśli już pojawią się objawy stanu zapalnego żołędzi, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Uniknie się w ten sposób ewentualnego zakażenia partnerki oraz możliwych powikłań, takich jak zapalenie cewki moczowej. Długotrwale nieleczone zapalenie żołędzi zwiększa ryzyko zachorowania na raka prącia. Z problemami tego typu można zgłosić się do urologa, dermatologa lub lekarza ogólnego.

Komentarze (14)
~Konolq
~Konolq ponad rok temu

Witam mam 15 lat i od dzis caly dzien mnie swedzi penis , żołądź gdy go dotykam a tak to nie i niewiem co mam robic myje go co 2 dni dokladnie na żołędziu pojawily mi sie czerwone plamki pierwsze spotkanie intymne bylo ostatnio tydzien temu bez zabezpieczenia i boje sie ze mogla zajsc w ciaze bierze tabletki itp ale nie w tym rzecz chodzi o tego mojego penisa i niewiem co mam robic prosze o odpowiedz

Odpowiedz
~Grzesiek14
~Grzesiek14 ponad rok temu

Ja wogóle uważam, że mam d**y penisa (przepraszam). Mam 14lat, (opisze całego penisa) Mój penis ma 13 cm we wzwodzie 7 w spoczynku (to jest dobre) Chodzi o to, że bardzo boli mnie żołądź penisa, jest taki zaczerwieniony na obrzeżach żołędzia i u ujścia cefki moczowej. W spoczynku tak samo. Jeśli odsłonię napletek to po pewnym czasie robi się suchy... Do tego jeszcze śmierdzi czasami... Mam krzywego penisa w lewo dość dużo i tak jakby w dół (bok żołędzia prawie jest na górze), i często staje mi z byle przyczyny. Przepraszam, że to takie porozrzucane.

Odpowiedz
~mandal
~mandal ponad rok temu

Zapalenie żołędzi penisa jest często też wywołane przez głupich polskich dermatologów. Przepisują maści z antybiotykami albo jeszcze gożej ze sterydem jako leczenie podstawowe bez żadnych badań. Efekty to zapalenie posterydowe rumień, rozszeżone naczynka. Skala głupoty rozciąga się od zwykłego lekarza aż po profesora.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapalenie żołędzi penisa
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zapalenie żołędzi penisa
Choroby i dolegliwości

Poznaj najbardziej wstydliwe męskie choroby

Poznaj najbardziej wstydliwe męskie choroby

żołędzi, napletka oraz prącia. Oprócz tego przypadłość ta objawia się powiększającym się obrzękiem penisa. Aby pozbyć się załupka, należy (...) może doprowadzić do powstania załupka, zapalenia żołędzi...

Problemy z seksem

Inne problemy seksualne

jest odsłonięcie żołędzi lecz bez możliwości sprowadzenia napletka z powrotem. Zapalenie żołędzi to stan zapalny dotyczący skóry żołędzi. Jego objawami (...) może prowadzić do skrzywienia...

Rozmiar penisa

Rozmiar członka

Rozmiar członka

Fresk pochodzący prawdopodobnie z czasów między 89 r. p.n.e. a 76 r.n.e. Został odnaleziony w Pompejach.

Produkty żywnościowe

Właściwośc zdrowotne żołędzi. Znasz je wszystkie?

Właściwośc zdrowotne żołędzi. Znasz je wszystkie?

Żołędzie a zdrowie Uchodzi za symbol siły i długowieczności. Cenimy jego, mającą właściwości przeciwzapalne i ściągace korę, zapominając o owocach (...) . Traktujemy je jak jesienną atrakcję, a tymczasem żołędzie kryją...

Grzybica - charakterystyka grzybów, rodzaje

Grzybica u mężczyzn

pod różnymi postaciami m.in. jako: zapalenie żołędzi lub napletka bądź zapalenie układu moczowego. Mężczyźni często wstydzą się tej dolegliwości i dlatego (...) się, że grzybica penisa...

Rozmiar penisa

Zbyt duży członek (WIDEO)

Zbyt duży członek (WIDEO) Odtwórz wideo

Dużo się mówi o kompleksie małego członka, a wielu mężczyzn narzeka na wielkość penisa lub nie obraziłoby się, gdyby był większy. Istnieje (...) jednak także problem zbyt dużego penisa, mimo że rzadko się o nim słyszy....

Zapalenie nagłośni

Nagłośnia

Nagłośnia

W okolicy wejścia krtani widoczna jest nagłośnia.