Trwa ładowanie...

Zasada działania rezonansu magnetycznego

Avatar placeholder
20.03.2015 13:16
Zasada działania rezonansu magnetycznego
Zasada działania rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny jest badaniem radiologicznym, dającym szczegółowe zdjęcia organów i innych struktur wewnątrz organizmu. Jest badaniem skuteczniejszym niż badanie rentgenowskie. Badanie pomaga w wykrywaniu nowotworów, groźnych urazów głowy i innych nieprawidłowości. Rezonans jest wykonywany od dość dawna. Początek stosowania tej aparatury datuje się na lata 80. Jednak dla wielu ludzi zasada działania rezonansu pozostaje nadal tajemnicą.

spis treści

1. Rezonans magnetyczny

Podczas badania silny magnes tworzy pole magnetyczne, które przegrupowuje cząsteczki w tkance ciała ludzkiego. Fale radiowe skierowane na ciało sprawiają, że przegrupowane cząsteczki wysyłają sygnały, które są wzmocnione przez odbiornik i przekształcone w obrazy wewnętrznych struktur ciała. Rezonans magnetyczny z kontrastem wykorzystuje dodatkowo środek kontrastujący, który poprawia widoczność obrazu.

Rezonans magnetyczny - zdjęcie
Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

zobacz galerię

2. Przebieg badania rezonansem magnetycznym

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Specjalne przygotowania przed badaniem nie są wymagane. Jedynie zostaniesz poproszony przed badaniem o ubranie luźnych ubrań i zdjęcie biżuterii i innych metalowych elementów. Metal może przeszkodzić w badaniu i spowodować, że maszyna pośle zbyt dużą dawkę pola magnetycznego do twojego organizmu. Kiedy pacjent leży wygodnie na stole, który przemieści go do środka, będzie słyszał dość intensywny dźwięk pracującej maszyny. Czasami pacjent ma zakładane słuchawki, aby tego dźwięku nie słyszał. Pomimo dużego hałasu w środku maszyny, ludzie obsługujący ją zawsze słyszą pacjenta. Badany jest proszony o zamknięcie oczu podczas badania. Pacjent może także dostać chustkę do przewiązania oczu lub specjalne okulary.

Wyniki badań muszą być zinterpretowane przez specjalistę radiologa. Bezpieczeństwo badania jest stosunkowo wysokie i nie wiąże się z dużym ryzykiem. Jednak często odradza się go ludziom ze wszczepionymi implantami.

3. Cel rezonansu magnetycznego

Zadaniem badania jest wykrycie potencjalnych anomalii w obrębie ciała ludzkiego. Daje ono bardzo wyraźny obraz struktur wewnętrznych, który służy specjalistom do zdiagnozowania chorób. Rezonans magnetyczny dokładnie sprawdza stan takich miejsc w ciele człowieka jak:

Wielu ludzi stresuje się na samą myśl o rezonansie magnetycznym. Wielka aparatura, w której człowiek jest zamykany, może wyglądać przerażająco. Jednak nie ma czego się obawiać. Badanie jest w pełni bezpieczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wszystko o rezonansie magnetycznym
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.