Zauważyłeś przy wychodzeniu po schodach? Tak może objawiać się rak
Rak jelita grubego to niezwykle zdradliwa choroba, która nie tylko rozwija się przez długi czas w ukryciu, ale może również dawać nietypowe objawy. Dr Sarah Mills, specjalistka z londyńskiego The Lister Hospital, zwraca uwagę, że jeden z symptomów tego nowotworu można zauważyć podczas wchodzenia po schodach.
1. Objawy raka jelita grubego
Rak okrężnicy to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Każdego roku około 18 tysięcy Polaków otrzymuje tę przerażającą diagnozę. Nowotwór jelita grubego zajmuje drugie miejsce pod względem śmiertelności wśród wszystkich chorób nowotworowych w Polsce.
Typowe objawy to:
- obecność krwi w stolcu,
- częste, nieprzewidywalne zmiany w funkcjonowaniu jelit, takie jak naprzemienne biegunki i zatwardzenia,
- nagła utrata masy ciała,
- nawracające bóle brzucha.
Jednakże, nowotwór okrężnicy może dawać mniej oczywiste objawy, które nie budzą wielkiego niepokoju. Co powinno nas zastanowić?
2. Subtelne symptomy raka okrężnicy
Rak okrężnicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów, a jego rosnący guz nie zawsze objawia się w sposób oczywisty, tak jak krwawieniem z przewodu pokarmowego czy silnymi, nawracającymi bólami. To właśnie dlatego niezwykle ważne jest, aby nie ignorować mniej widocznych, ale równie istotnych symptomów.
Do takich objawów zalicza się między innymi:
- stolce, które są zauważalnie ciemniejsze niż zwykle,
- ciągłe parcie na stolec, które skłania do częstych wizyt w toalecie,
- uczucie niedostatecznego wypróżnienia po skorzystaniu z toalety,
- utrata apetytu oraz wystąpienie anemii.
Kiedy te objawy występują pojedynczo, bardzo łatwo jest je przeoczyć lub zbagatelizować. - Nowotwory jelita mogą powodować powolną utratę krwi, która jest niezauważalna w stolcu, co prowadzi do anemii. To sprawia, że pacjenci czują się zmęczeni i brakuje im tchu nawet przy najmniejszym wysiłku, takim jak na przykład wchodzenie po schodach - wyjaśnia dr Sarah Mills, lekarka z londyńskiego The Lister Hospital.
Dr Mills podkreśla, że każdy, kto zauważa u siebie takie symptomy, powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem rodzinnym. - To prawda, że większość z nich może być powodowana powszechnymi dolegliwościami. Nie zmienia to jednak faktu, że należy się dokładnie przebadać. W ostatnim czasie zauważa się rosnącą liczbę osób chorych na raka okrężnicy poniżej 50. roku życia, dlatego też, jeśli takie objawy nie ustępują w ciągu paru tygodni, nie powinny być zbywane - ostrzega lekarka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.