Trwa ładowanie...

Zawroty głowy w ciąży – główne przyczyny, jak sobie z nimi radzić, ból głowy, omdlenia

Zawroty głowy w ciąży są częstym zjawiskiem i nie jest to powód do niepokoju. Zawroty głowy w ciąży często pojawiają się przy nagłej zmianie pozycji lub spadku ciśnienia tętniczego. Czasami jednak zawroty głowy mogą być tak silne, że mogą doprowadzić do omdlenia.

spis treści

1. Przyczyny zawrotów głowy w ciąży

Przyczyny pojawiania się zawrotów głowy zależą od fazy zaawansowania ciąży. W I trymestrze zawroty głowy w ciąży wywołane są przez spadek ciśnienia tętniczego. Prawie każda kobieta w ciąży w I trymestrze odczuwa zawroty głowy lub mdłości. W II i III trymestrze ciąży rosnąca macica naciska na naczynia krwionośne co też może być powodem zawrotów głowy. Zawroty głowy w ciąży występują także podczas zbyt gwałtownego wstawania, a także przy niedoborze cukru we krwi. Niedobór żelaza we krwi podczas ciąży może przyczynić się do większej senności a także zawrotów głowy.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Zawroty głowy w ciąży to bardzo częste zjawisko
Zawroty głowy w ciąży to bardzo częste zjawisko

2. Jak sobie radzić z zawrotami głowy w ciąży?

Jeśli zaczniesz odczuwać zawroty głowy powinnaś się uspokoić i usiąść. Należy także pamiętać aby nie wstawać gwałtownie i żeby nasze ruchy były bardziej spokojne i wyważone. Jeśli zawroty głowy zdarzają się gdy się kładziemy, to przełóżmy się na lewy bok. Przyczynia się to do pobudzenia serca i pompowania większej ilości krwi. Zawroty głowy mogą się także zdarzyć przy braku energii, która może wynikać z braku posiłku. Może się tak zdarzyć, zwłaszcza kiedy odczuwamy mdłości. Sięgnij więc po jakąś przekąskę. Pomoże nam także aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu. Warto jest więc spacerować przynajmniej 30 min każdego dnia. Warto jednak pamiętać o tym, że przebywanie na świeżym powietrzu, odpowiednia dieta czy odpoczywanie nie pomogą na zawroty głowy. Trzeba przeczekać ten okres w spokoju a o swoich dolegliwościach poinformować lekarza.

Bóle głowy (prezentacja edukacyjna)
Bóle głowy (prezentacja edukacyjna) [18 zdjęć]

Źródło bólu głowy: twój szef Tak, twój szef może wywołać u ciebie ból głowy. Wszystko, co podnosi

zobacz galerię

3. Ból głowy w ciąży

Zawrotom głowy w ciąży towarzyszyć może także ból głowy. Nie sięgaj od razu po tabletki przeciwbólowe. Lepiej wyjdź na spacer lub pomasuj skronie. Dopiero jeśli nie pomogą domowe sposoby, warto skonsultować się z lekarzem, który powie nam jakie leki możemy zażywać. Zazwyczaj w okresie ciąży można zażywać paracetamol, ale rzadko.

Zobacz także:

4. Przyczyny omdleń

Jeśli twoje zawroty głowy są silne i czujesz, że możesz zaraz zemdleć to połóż się na lewym boku z nogami lekko podniesionymi. Jeśli nie masz możliwości by się położyć to usiądź, pochyl się do przodu a głowę umieść między kolanami. Zacznij miarowo oddychać, a gdy tylko poczujesz się lepiej napij się wody i spróbuj coś przegryźć.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza