Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Zawroty głowy w ciąży – główne przyczyny, jak sobie z nimi radzić, ból głowy, omdlenia

Zawroty głowy w ciąży są częstym zjawiskiem i nie jest to powód do niepokoju. Zawroty głowy w ciąży często pojawiają się przy nagłej zmianie pozycji lub spadku ciśnienia tętniczego. Czasami jednak zawroty głowy mogą być tak silne, że mogą doprowadzić do omdlenia.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

spis treści

1. Przyczyny zawrotów głowy w ciąży

Przyczyny pojawiania się zawrotów głowy zależą od fazy zaawansowania ciąży. W I trymestrze zawroty głowy w ciąży wywołane są przez spadek ciśnienia tętniczego. Prawie każda kobieta w ciąży w I trymestrze odczuwa zawroty głowy lub mdłości. W II i III trymestrze ciąży rosnąca macica naciska na naczynia krwionośne co też może być powodem zawrotów głowy. Zawroty głowy w ciąży występują także podczas zbyt gwałtownego wstawania, a także przy niedoborze cukru we krwi. Niedobór żelaza we krwi podczas ciąży może przyczynić się do większej senności a także zawrotów głowy.

Zawroty głowy w ciąży to bardzo częste zjawisko
Zawroty głowy w ciąży to bardzo częste zjawisko

2. Jak sobie radzić z zawrotami głowy w ciąży?

Jeśli zaczniesz odczuwać zawroty głowy powinnaś się uspokoić i usiąść. Należy także pamiętać aby nie wstawać gwałtownie i żeby nasze ruchy były bardziej spokojne i wyważone. Jeśli zawroty głowy zdarzają się gdy się kładziemy, to przełóżmy się na lewy bok. Przyczynia się to do pobudzenia serca i pompowania większej ilości krwi. Zawroty głowy mogą się także zdarzyć przy braku energii, która może wynikać z braku posiłku. Może się tak zdarzyć, zwłaszcza kiedy odczuwamy mdłości. Sięgnij więc po jakąś przekąskę. Pomoże nam także aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu. Warto jest więc spacerować przynajmniej 30 min każdego dnia. Warto jednak pamiętać o tym, że przebywanie na świeżym powietrzu, odpowiednia dieta czy odpoczywanie nie pomogą na zawroty głowy. Trzeba przeczekać ten okres w spokoju a o swoich dolegliwościach poinformować lekarza.

Bóle głowy (prezentacja edukacyjna)
Bóle głowy (prezentacja edukacyjna) [18 zdjęć]

Źródło bólu głowy: twój szef Tak, twój szef może wywołać u ciebie ból głowy. Wszystko, co podnosi...

zobacz galerię

3. Ból głowy w ciąży

Zawrotom głowy w ciąży towarzyszyć może także ból głowy. Nie sięgaj od razu po tabletki przeciwbólowe. Lepiej wyjdź na spacer lub pomasuj skronie. Dopiero jeśli nie pomogą domowe sposoby, warto skonsultować się z lekarzem, który powie nam jakie leki możemy zażywać. Zazwyczaj w okresie ciąży można zażywać paracetamol, ale rzadko.

Zobacz także:

4. Przyczyny omdleń

Jeśli twoje zawroty głowy są silne i czujesz, że możesz zaraz zemdleć to połóż się na lewym boku z nogami lekko podniesionymi. Jeśli nie masz możliwości by się położyć to usiądź, pochyl się do przodu a głowę umieść między kolanami. Zacznij miarowo oddychać, a gdy tylko poczujesz się lepiej napij się wody i spróbuj coś przegryźć.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza