Trwa ładowanie...

Zgaga i wrzody żołądka

Wrzody żołądka są nieprzyjemnym schorzeniem atakującym układ pokarmowy. Pierwszym objawem wrzodów żołądka może być zgaga. Niestety to nie koniec symptomów, które uprzykrzają chorym życie. Pojawiają się także wzdęcia i biegunki, zaparcia, a nawet nudności i wymioty.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Przyczyny zgagi

Osoby cierpiące na zgagę odczuwają pieczenie i ból w przełyku. Jest to spowodowane cofaniem się soków żołądkowych z żołądka do przełyku. Zgaga może być wywołana przez niektóre produkty spożywcze: alkohol, kawę, herbatę, coca-colę, czekoladę, owoce cytrusowe i soki, pomidory, ostre przyprawy, tłuste mięso.

2. Domowe sposoby na zgagę

Aby pozbyć się dokuczliwego pieczenia, trzeba zjeść kilka migdałów lub wypić łyżeczkę sody rozpuszczonej w szklance wody. Nie zaleca się picia mleka, gdyż przynosi to tylko chwilową ulgę. Mleko pobudza żołądek do wytwarzania większej ilości kwasów żołądkowych. Jeśli objawy zgagi ustąpią na chwilę, być może jest ona wywołana wrzodami żołądka. Wówczas należy udać się do lekarza w celu ustalenia dalszego leczenia.

3. Przyczyny wrzodów żołądka

Wrzody żołądka wywoływane są przez bakterię Helicobacter pylori. Bakteria ta jest przenoszona drogą pokarmową. Ale co ciekawe można się nią zarazić podczas pocałunku. Do powstawania wrzodów przyczynia się również zbyt duża ilość wydzielania kwasu solnego, który uszkadza błonę śluzową.

Wrzody żołądka są dolegliwością dziedziczną. Jeśli ktoś w naszej rodzinie na nie chorował, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i nam zaczną dokuczać.

Częste zażywanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych, przeciwreumatycznych uszkadza błonę śluzową żołądka i prowadzi do zachorowań.

Powstawaniu wrzodów sprzyja nadużywanie alkoholu i palenie papierosów, a także długotrwały stres. Poza tym u osób palących papierosy może dojść do szybszego nawrotu choroby, którą będzie dużo trudniej wyleczyć.

4. Objawy wrzodów żołądka

 • Ból w nadbrzuszu pojawiający się zwykle 1-3 godzin po posiłku, ból zazwyczaj ustępuje po zażyciu środków zobojętniających kwas solny.
 • Zgaga, czyli pieczenie występujące za mostkiem.
 • Nudności i wymioty.
 • Kwaśne lub gorzkie odbijanie.
 • Brak apetytu.
 • Niesmak w ustach.
 • Zaparcia i biegunki.
 • Spadek masy ciała.
 • Wzdęcia.
 • Czkawki.

Zgaga może być pierwszym objawem wrzodów żołądka, dlatego nie warto jej bagatelizować.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zioła na wrzody
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza