Zmiany nastrojów przy tabletkach

Artykuł sponsorowany

Zobacz film: "Temperament seksualny"

Huśtawka nastrojów bywa udziałem większości kobiet – życie w ciągłym stresie i zmiany stężenia hormonów w przebiegu cyklu miesięcznego nie sprzyjają bowiem spokojowi ducha. Gdy problemy z kontrolą emocji pojawiają się wkrótce po rozpoczęciu kuracji hormonalnej, nie sposób nie doszukiwać się związku między nastrojem a przyjmowanymi środkami antykoncepcyjnymi. Czy tłumaczenie sobie nagłych wybuchów złości tabletkami hormonalnymi ma jednak sens?

spis treści

1. Wpływ hormonów na emocje kobiety

W przebiegu naturalnego cyklu miesięcznego, hormony oddziałują na cały organizm kobiety, mają również wpływ na jej samopoczucie. Nie oznacza to jednak, że hormony zawarte w pigułkach antykoncepcyjnych „manipulują” nastrojem, prowadząc do częstych jego zmian. Jeśli kobieta stosuje doustne środki hormonalne i nie do końca panuje nad swoimi emocjami, najprawdopodobniej doświadczała wahań nastroju także przed rozpoczęciem kuracji hormonalnej. Oczywiście, mogło się zdarzyć, że nagłe zmiany samopoczucia zbiegły się w czasie z przyjęciem kilku pierwszych tabletek antykoncepcyjnych, ale warto się wówczas zastanowić, czy nie było ku temu innych powodów. Może się okazać, że w tym samym okresie kobieta przeżywała trudne chwile (kryzys w związku, choroba w rodzinie, problemy w pracy itp.) ‒ w takiej sytuacji zrzucanie odpowiedzialności za problemy emocjonalne na blister pigułek hormonalnych jest chybionym pomysłem.

Jeżeli wahania nastrojów są uciążliwe, warto najpierw rozważyć następujące działania:

  • rozmowa z lekarzem na temat przyczyn złego samopoczucia i stosowanie pigułek przez kolejnych kilka tygodni przy uważnej obserwacji swojego ciała oraz nastroju – niekiedy organizm potrzebuje więcej czasu, by oswoić się ze stałym przyjmowaniem hormonów;
  • zmiana tabletek po uzgodnieniu z ginekologiem;
  • poprawa trybu życia – dobry nastrój to wynik działania wielu czynników, takich jak zdrowy, mocny sen, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, umiejętność radzenia sobie ze stresem, wsparcie bliskich, satysfakcja z pracy zawodowej, udana relacja z partnerem, poczucie bezpieczeństwa, dobry stan zdrowia ‒ nie wszystkie można zmodyfikować z dnia na dzień, ale warto zadać sobie trochę trudu i zacząć od podstaw, czyli od eliminacji błędów żywieniowych, zwiększenia aktywności ruchowej i troski o higienę snu.

2. Jak odzyskać równowagę?

Leki hormonalne prowadzą do obniżenia poziomu witamin, m.in. kwasu foliowego, oraz minerałów, takich jak cynk, które dodatkowo mają wpływ na układ nerwowy. Aby wzmocnić organizm osłabiony błędami żywieniowymi i przyjmowanymi tabletkami antykoncepcyjnymi, konieczne jest więc uzupełnienie niedoboru składników odżywczych. Dobrze zbilansowane preparaty witaminowe to łatwy i skuteczny sposób na poprawę samopoczucia i wzmocnienie odporności organizmu, jednak w celu uzyskania optymalnego efektu suplementacji diety nie powinniśmy polegać na przypadkowych produktach. Warto sięgnąć po środki, które zostały opracowane z myślą o poszczególnych grupach ludzi.

Następny artykuł: Tabletki antykoncepcyjne a libido

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy