Trwa ładowanie...

Informatyka pomaga w medycynie!

Informatyka pomaga w medycynie!
Informatyka pomaga w medycynie!

Technologia wkroczyła już w niemal każdą dziedzinę naszego życia. Dotyczy to także medycyny. Mamy nowoczesny sprzęt, metody diagnostyczne, sposoby błyskawicznej komunikacji. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, jak bardzo istotna jest dla naszego zdrowia i życia możliwość wykorzystywania nowych technologii teleinformatycznych?

spis treści

1. Dokładniejsze gromadzenie danych

Zebranie jak najszerszych informacji o pacjencie jest kwestią absolutnie kluczową dla leczącego go specjalisty. Komputerowe systemy gromadzenia tych danych pozwalają na błyskawiczny dostęp do całej historii medycznej, wyników badań diagnostycznych, efektów aktualnie prowadzonych zabiegów czy działania leków.

2. Zdalne konsultacje specjalistyczne

Lekarz prowadzący trudny przypadek nie jest już pozostawiony sam sobie i zdany na własną wiedzę. W dowolnym momencie może łatwo skonsultować się ze specjalistami mającymi większe doświadczenie, zebrać szybko ich opinie i wdrożyć nawet w ciągu kilkunastu minut odpowiednią metodę leczenia. Jest to szczególnie istotne u pacjentów w ciężkim stanie, potrzebujących natychmiastowej pomocy.

3. Łatwiejsza komunikacja pacjenta z lekarzem

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

W naszym kraju nie jest to jeszcze może często spotykane, ale w innych krajach telemedycyna traktowana jest bardzo poważnie. Sieć teleinformatycznaumożliwia lekarzowi „zobaczenie” pacjenta, sprawdzenie efektów leczenia, wyników samodzielnych badań wykonywanych przez chorego w domu i podjęcie na tej podstawie decyzji o kierunku dalszej terapii.

4. Szybsza diagnostyka

Tradycyjnie, kiedy na przykład wykonuje się zdjęcie RTG, trzeba nie tylko poczekać na kliszę z obrazem, ale również dostarczyć ją fizycznie do lekarza, który opisze wyniki badania i wskaże odpowiednie leczenie. W postaci cyfrowej natomiast, zdjęcie takie trafia do lekarza natychmiast, często jeszcze zanim pacjent wyjdzie z sali po jego zrobieniu – umieszczone jest bowiem w bazie danych i specjalista ma do niego pełen dostęp od chwili wykonania.

5. Zmniejszenie ryzyka powikłań leczenia

Szybki dostęp do danych medycznych pacjenta pozwala ocenić, czy przepisanie danego środka nie będzie kolidowało z innymi, już przez daną osobę przyjmowanymi lekami. Od razu też widoczna jest informacja o ewentualnych alergiachczy niepożądanych skutkach działania niektórych leków u tego pacjenta – wiadomo więc, czego unikać.

6. Poprawa komunikacji wewnętrznej

Wieziony z wypadku pacjent może być monitorowany w karetce, a jego dane przesyłane od razu na oddział ratunkowy. Tam specjalista, mając do dyspozycji informacje, jest w stanie określić, czy na przykład potrzebna będzie operacja. Jeżeli tak, to od razu przygotowana zostanie sala i wezwany pełen zespół – wszystko jeszcze zanim pacjent dotrze do szpitala. Pomocudzielona zostanie szybciej, odniesie więc lepsze efekty.

7. Wymiana wiedzy między ośrodkami medycznymi

Specjaliści pracujący w odległych o tysiące kilometrów centrach medycznych i szpitalach mogą szybko i łatwo wymieniać się wynikami różnych metod leczenia, doświadczeniem z daną terapią, informacjami o zdrowiu poddanych leczeniu pacjentów.

8. Skuteczniejsza nauka

Młodzi adepci sztuki lekarskiej mogą oglądać pełne zapisy wideo rozmaitych zabiegów, śledzić rezultaty leczenia, omawiać je fragmentami na zajęciach. Zapisy te mogą pochodzić z bardzo różnych szpitali i prezentować rozmaite metody wykonania zabiegu (np. użycie specjalistycznego lub podstawowego sprzętu), dzięki czemu zdobywana na ich podstawie wiedza jest dużo obszerniejsza.

9. Lepsza samokontrola chorych

Diabetycy, osoby ze stwierdzonym nadciśnieniem czy astmą prowadzą zwykle dzienniki leczenia, w których zapisują wykonywane samodzielnie pomiary podstawowych dla ich choroby parametrów. Wyniki, np. pomiaru stężenia glukozy we krwi, dzięki zastosowaniu rozwiązań teleinformatycznych mogą być przekazywane bezpośrednio do bazy danych poradni i udostępniane lekarzowi prowadzącemu. Sam chory zaś ma do nich dostęp z dowolnego miejsca, ponieważ zapisy są na serwerze zewnętrznym.

10. Wspomaganie osób starszych i niepełnosprawnych

Ludzie, których sprawność jest ograniczona przez wiek lub choroby czy urazy, mogą czuć się bezpieczniej dzięki elektronicznym systemom monitoringu. W przypadku wykrycia stanu zagrożenia zdrowia lub życia, system sam wzywa pomoc, dzięki czemu możliwa jest szybka reakcja rodziny czy służb medycznych.

Niestety większość z tych rozwiązań jest w naszym kraju jeszcze praktycznie nieznana. Prędzej czy później jednak wejdą one w życie. Przykłady z innych krajów mogą natomiast być dla nas wskazówką, że naprawdę warto jest inwestować w nowoczesne rozwiązania techniczne w ramach służby zdrowia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze