Przejdź na WP

Psychopata - cechy, związek, kobiety, wyjście z toksycznego związku

Psychopata w rodzinie, to scenariusz, który wydaje się być tylko możliwy w filmach o tematyce kryminalnej czy thrillerach. Sam termin "psychopata” zwykle rezerwuje się dla osób przejawiających agresywny lub przestępczy wzorzec antyspołecznego zaburzenia osobowości.

Zobacz film: "Długotrwały związek"

Ale taki człowiek to nie tylko seryjny morderca, oszust czy uliczny gangster. Aspołeczne cechy osobowości mają też ludzie biznesu i ci odnoszący duże sukcesy zawodowe. Kim jest psychopata i jak bronić się przed toksycznym związkiem z taką osobą?

spis treści

1. Psychopata - cechy

Konflikty w związku nie dziwią nikogo, przecież normalne, że zawsze może zdarzyć się kłótnia, a nawet awantura. Co jednak zrobić jeżeli jest to związek toksyczny? Jak poznać, czy tworzymy relację z psychopatą?

W psychopatologii nie używa się terminu „psychopatia”. Częściej stosuje się określenia typu „socjopatia” albo „osobowość dyssocjalna”.

Charakterystyczne cechy dla psychopaty, to:

 • bezwzględne nieliczenie się z uczuciami innych,
 • duża różnica między zachowaniem a obowiązującymi normami społecznymi,
 • silna i utrwalona postawa nieodpowiedzialności,
 • lekceważenie reguł i zobowiązań społecznych,
 • ignorowanie autorytetów,
 • niemożność utrzymania trwałych związków, chociaż nie ma trudności w ich nawiązywaniu,
 • instrumentalne traktowanie osób (tzw. „pasożyty społeczne i drapieżnicy”),
 • manipulowanie ludźmi dla zyskania określonych gratyfikacji,
 • bardzo niska tolerancja na frustrację,
 • agresywność, zachowania gwałtowne,
 • niezdolność do przeżywania poczucia winy i empatii,
 • racjonalizowanie własnych błędów, które są źródłem konfliktów z otoczeniem,
 • obwinianie innych,
 • niezdolność do korzystania z doświadczeń, np. kar,
 • narcystyczne przekonanie o własnej wyjątkowości,
 • „moralna ślepota” i brak sumienia,
 • niejednokrotnie okrucieństwo i brak poszanowania praw innych,
 • w okresie dorastania częste zachowania patologiczne – kłamstwa, kradzieże, rozboje, nadużywanie alkoholu,
 • obniżony poziom odczuwania lęku, tendencja do poszukiwania wrażeń i adrenaliny.

Toksyczne związki to takie związki, w których odczuwamy więcej cierpienia niż satysfakcji, w których więcej dajemy z siebie, nawet ponad siły. Toksyczne relacje często przybierają charakter uzależnienia, czyli jedna osoba w relacji ma wrażenie, że nie potrafi żyć bez drugiej osoby.

Powyższy katalog cech jest na tyle odpychający, że można zadać pytanie dlaczego kobiety wiążą się z tego typu mężczyznami i na własne życzenie tworzą takie trudne związki?

Odpowiedź jest prosta – psychopata to świetny obserwator, urodzony aktor i manipulator. Chociaż sam nie jest w stanie odczuwać żadnych emocji, to reaguje na konkretne przejawy uczuć u innych, a szczególnie wyczulony jest na oznaki słabości drugiej osoby.

2. Psychopata - związek

Mówiąc "psychopata”, myśli się zwykle o gangsterach i seryjnych mordercach. W rzeczywistości większość psychopatów funkcjonuje stosunkowo normalnie w życiu zawodowym i społecznym, nie wzbudzając żadnych podejrzeń.

Cechy, po których poznasz socjopatę
Cechy, po których poznasz socjopatę [5 zdjęć]

Na pierwszy rzut oka, taka osoba niczym nie różni się pozostałych. Zazwyczaj jest inteligentna, wygadana,...

zobacz galerię

W jaki sposób psychopata zdobywa zaufanie u kobiety, mimo tylu wad? Zazwyczaj jest czarujący, działa jak magnes, przynosi kwiaty, obsypuje komplementami, intensywnie hipnotyzuje spojrzeniem, gdyż ze względu na brak odczuwania lęku podtrzymuje dłużej kontakt wzrokowy niż sugerowałby kontekst społeczny.

Psychopata zapewnia o swej dobroci, wsparciu, chęci niesienia pomocy oraz stosuje manipulację, by przekonać do siebie partnerkę – potencjalną ofiarę.

Mechanizmem przywiązania bywa bardzo często seks. Podczas zbliżeń intymnych kobieta produkuje dużą ilość oksytocyny – hormonu odpowiedzialnego m.in. za budowanie zaufania między ludźmi.

Psychopata umie trafnie odgadywać potrzeby emocjonalne kobiety i poprzez doświadczenia erotyczne silnie ją ze sobą wiąże. Mężczyzna o aspołecznym typie osobowości „odkrywa karty” bardzo powoli, by nie spłoszyć za wcześnie ofiary.

Kobieta z czasem spostrzega, że jej wyobrażenie partnera jest dalekie od ideału, ale czasem jest już bardzo trudno wyplątać się z destrukcyjnego związku.

Zdaniem mgr Anny Ręklewskiej, znanej psycholog - często osoby wchodzące w toksyczne związki mają dużo nieuświadomionych lęków, poczucie krzywdy wynikające z ich wcześniejszych doświadczeń z dzieciństwa czy traumatycznych lub bardzo przykrych doświadczeń z ważnymi osobami z ich przeszłości lub z poprzednimi partnerami.

- Jeśli chcemy przerwać toksyczną relację, warto ustalić dość krótki okres, np. jeden miesiąc, na podjęcie konkretnych kroków, by zerwać niszczący związek.

Psychopata umie trafnie odgadywać potrzeby emocjonalne kobiety
Psychopata umie trafnie odgadywać potrzeby emocjonalne kobiety (Zdjęcie mężczyzny agresywnego w stosunku do swojej partnerki / Shutterstock)

Jeśli chcemy, by analiza naszej trudnej sytuacji w związku była bardziej obiektywna, dobrze jest skorzystać z pomocy zaufanych przyjaciół, w obecności których powinniśmy zrobić na głos lub na kartce bilans naszych emocji, naszego samopoczucia w wyniszczającym nas związku, bilans wszystkich cierpień, które przeżyliśmy w związku - komentuje psycholog.

- Kiedy wszystkie rzeczy, które wyniszczają nas w obecnym związku, znajdą się w polu naszego widzenia czy słyszenia, dobrze jest przedyskutować z naszym przyjacielem lub naszą przyjaciółką, czy te kilka dobrych rzeczy, których również w tym związku doświadczyliśmy, warte jest tych wszystkich cierpień.

Warto też przy tym pamiętać, że możemy spotkać na swej drodze partnera, który oprócz dobrych rzeczy w związku, zapewni nam też poczucie bezpieczeństwa i brak tak mocno odczuwalnych cierpień - dodaje.

Gdy podejmiemy już decyzję o rozstaniu, warto pamiętać, by zapewnić sobie wsparcie przyjaciół, zajęcie czasu przez jakieś hobby, intensywny wysiłek, np. jakiś rodzaj sportu, czy uczestnictwo w innych aktywnościach, które pozwolą nam oderwać się od trudnego okresu.

Warto też skorzystać z pomocy specjalisty psychologa, który pomoże nam odzyskać równowagę psychiczną.

3. Psychopata - kobiety

Są to zwykle kobiety, które w momencie poznania psychopatycznego mężczyzny, znajdują się w szczególnej dla siebie sytuacji życiowej, np. po rozstaniu, kryzysie emocjonalnym, pragną zmian czy odczuwają monotonię życia. Jest to zazwyczaj słabość sytuacyjna, nie osobowościowa, ale psychopata potrafi wykorzystać ją dla własnych korzyści.

Angelika ma 27 lat i pięcioletni związek z psychopatą już za sobą, ale jak sama przyznaje łatwo odejść nie było. - Nie mieliśmy ślubu, dzieci ani kredytu, a jednak coś mnie trzymało przy nim tak mocno, że płakałam za każdym razem kiedy nie wracał do domu lub miał wyłączony telefon. Bałam się, że może coś mu się stało, może mieć wypadek. Kiedy wracał pijany zazwyczaj kłóciliśmy się przez kilka godzin. Dochodziło do wyzwisk. Potem był ostry seks na zgodę i po sprawie. Ten schemat powtarzał się co tydzień przez kilka lat - wspomina Angelika.

Choroba afektywna dwubiegunowa (prezentacja edukacyjna)
Choroba afektywna dwubiegunowa (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa? Nazywana czasami chorobą maniakalno-depresyjną, jest stanem...

zobacz galerię

27-latka pracuje jako menadżer znanej polskiej marki odzieżowej. Przed rozpoczęciem związku z Mateuszem miała wielu przyjaciół, z którymi spotykała się po pracy.

Chodziła na zajęcia z języka hiszpańskiego, na siłownię, co tydzień odwiedziała rodzinę. Z miesiąca na miesiąc wszystko zaczęło się zmieniać. On nie lubił jej znajomych, nie widział potrzeby w utrzymywaniu relacji z bliskimi.

- Kochałam go, a przynajmniej wtedy mi się tak wydawało, więc byłam w stanie poświęcić dla niego wszystko. Poznaliśmy się kilka miesięcy po tym jak zostawił mnie poprzedni partner i sprawy potoczyły się wyjątkowo szybko.

Pierwsza kłótnia miała miejsce już na początku znajomości. Potem zaczął mnie obwiniać o to, że nie ma przyjaciół, wmawiał mi, że nim manipuluje, że nie życzę mu dobrze, a ja zrobiłabym wszystko żeby tylko był szczęśliwy - opowiada z drżeniem w głosie.

- Prałam, gotowałam, robiłam zakupy do domu. Byłam wyrozumiała, ale codziennie dostawałam na głowę wiadro kolejnych epitetów, wyzwisk, wulgarnych słów pod moim adresem. Tego nie było końca. Nawet najdrobniejsza rzecz wyprowadzała go z równowagi.

Powody kłótni? Telewizor stał nie tak jak powinien, uważał, że próbuje być w centrum zaintersowania, kiedy spotykaliśmy się ze znajomymi, wylałam piwo na imprezie u jego kolegi w domu. Jego zdaniem wszystko robiłam specjalnie żeby zniszczyć mu życie, a w rzeczywistości to on mnie niszczył. Byłam coraz słabsza, częściej chorowałam, odczuwałam ciągłe zmęczenie. Przestałam wychodzić ze znajomymi. Siedziałam w domu. Nic nie robiłam. Gdyby nie praca, mogłabym zwariować - dodaje Angelika.

Mężczyzna z dyssocjalną osobowością raczej nie wybiera kobiet dysfunkcjonalnych czy depresyjnych. On chce zdobywać władzę nad kobietą stabilną emocjonalnie, otwartą, ekstrawertywną, tolerancyjną, inteligentną, oddaną, o wysokim poziomie wytrzymałości na frustrację i wysokich standardach moralnych, która ma określony status społeczny i toleruje pewną nieprzewidywalność w swoim życiu.

Tutaj potwierdza się mit funkcjonujący w społeczeństwie, że przeciwieństwa się przyciągają, chociaż naukowcy dowodzą, że partnerzy tworzący związki symetryczne, czyli takie, w których dominują podobne zainteresowania, cechy temperamentalne i zbieżny system wartości, mają większe szanse na przetrwanie. Psychopata to zazwyczaj człowiek przebiegły, wyrafinowany i inteligentny, który za pomocą różnych "sztuczek” wykorzystuje łatwowierność kobiety i niszczy ją.

- Co mi w nim imponowało? Miał artystyczną duszę, pisał wiersze, wydawał mi się na początku taką nierozumianą przez społeczeństwo jednostką. Chciałam się nim zaopiekować, pokazać mu, że świat nie zawsze jest zły i szary, że są miejsca i ludzie z pozytywną energią. Nie udało mi się. Sama zaczęłam być coraz bardziej rozdrażniona, przestałam o siebie dbać. Czułam się coraz bardziej bezradna - wspomina.

Psychopatyczna tendencja do stosowania gier umysłowych może spotkać się z jej inteligencją, jej otwartość na doświadczenia może uzupełniać się z jego tendencją do poszukiwania adrenaliny, jego nieprzewidywalność z jej tolerancją na pewną dezorganizację w życiu, a najważniejsze, że jej ambicja, sumienie i niechęć do przyznania się do porażki gwarantuje psychopacie jej wierność i przywiązanie.

4. Psychopata - wyjście z toksycznego związku

Nie ma chyba prostszego przykładu najbardziej wyniszczającej i destrukcyjnej relacji, jaką jest związek z psychopatą. Na uwagę zasługuje fakt, że kobieta, która raz zwiąże się z psychopatą, ma tendencje do wchodzenia później w podobnego typu relacje, co przekonuje ją do myślenia, że ona po prostu przyciąga takich właśnie mężczyzn.

Zobacz także:

Aby nie tkwić dalej w tak patologicznej relacji, kobiecie należy uświadomić mechanizm wiązania i dynamikę rozwoju związku z psychopatą oraz pewne ograniczenia wyborów, które nie wynikają z jej nieumiejętności, ale zdolności manipulacyjnych partnera.

Niezbędna jest terapia. Często, oczywiście, nie uczestniczy w niej sam sprawca problemu, tylko kobieta, która doświadczyła cierpień w tym szczególnie raniącym związku. Pomoc psychologiczna pomaga jej wówczas uwierzyć w siebie oraz odbudować poczucie szacunku i godności dla własnej osoby.

Ofiarą psychopaty może paść każda kobieta, niezależnie od wieku, statusu społecznego, wykształcenia czy wykonywanego zawodu. Ważne jest, aby po rozstaniu się z toksycznym partnerem zadbać o siebie i przywrócić swoją stabilność emocjonalną. Psychoterapia jest wówczas jak najbardziej pomocna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Ważne tematy