Związek z psychopatą

Psychopata w rodzinie wydaje się tylko możliwy w filmach o tematyce kryminalnej czy thrillerach. Termin „psychopata” zwykle rezerwuje się dla osób przejawiających agresywny lub przestępczy wzorzec antyspołecznego zaburzenia osobowości. Ale psychopata to nie tylko seryjny morderca, oszust czy uliczny gangster. Aspołeczne cechy osobowości mają też ludzie biznesu i ci odnoszący duże sukcesy zawodowe. Kim jest psychopata i jak bronić się przed toksycznym związkiem z taką osobą?

1. Cechy psychopaty

Problemy w związku nie dziwią nikogo, przecież normalne, że zawsze może zdarzyć się kłótnia, a nawet awantura. Co jednak zrobić, jeżeli to jest związek toksyczny? Jak poznać, czy tworzymy relację z psychopatą? W psychopatologii nie używa się raczej terminu „psychopatia”. Częściej stosuje się określenia typu „socjopatia” albo „osobowość dyssocjalna”. Charakterystyczne cechy dla tego rodzaju zaburzenia osobowości, to:

 • bezwzględne nieliczenie się z uczuciami innych,
 • duża różnica między zachowaniem a obowiązującymi normami społecznymi,
 • silna i utrwalona postawa nieodpowiedzialności,
 • lekceważenie reguł i zobowiązań społecznych,
 • ignorowanie autorytetów,
 • niemożność utrzymania trwałych związków, chociaż nie ma trudności w ich nawiązywaniu,
 • instrumentalne traktowanie osób (tzw. „pasożyty społeczne i drapieżnicy”),
 • manipulowanie ludźmi dla zyskania określonych gratyfikacji,
 • bardzo niska tolerancja na frustrację,
 • agresywność, zachowania gwałtowne,
 • niezdolność do przeżywania poczucia winy i empatii,
 • racjonalizowanie własnych błędów, które są źródłem konfliktów z otoczeniem,
 • obwinianie innych,
 • niezdolność do korzystania z doświadczeń, np. kar,
 • narcystyczne przekonanie o własnej wyjątkowości,
 • „moralna ślepota” i brak sumienia,
 • niejednokrotnie okrucieństwo i brak poszanowania praw innych,
 • w okresie dorastania częste zachowania patologiczne – kłamstwa, kradzieże, rozboje, nadużywanie alkoholu,
 • obniżony poziom odczuwania lęku, tendencja do poszukiwania wrażeń i adrenaliny.

Powyższy katalog cech jest na tyle odpychający, że można zadać pytanie: Dlaczego kobiety wiążą się z tego typu mężczyznami? Dlaczego na własne życzenie tworzą takie trudne związki? Odpowiedź jest prosta – psychopata to świetny obserwator, urodzony aktor i manipulator. Chociaż sam nie jest w stanie odczuwać żadnych emocji, to reaguje na konkretne przejawy uczuć u innych, a szczególnie wyczulony jest na oznaki słabości drugiej osoby.

2. Psychopata w związku

Mówiąc „psychopata”, myśli się zwykle o gangsterach i seryjnych mordercach. W rzeczywistości większość psychopatów funkcjonuje stosunkowo normalnie w życiu zawodowym i społecznym, nie wzbudzając żadnych podejrzeń. W jaki sposób psychopata zdobywa zaufanie u kobiety, mimo tylu wad? Zazwyczaj jest czarujący, działa jak magnes, intensywnie hipnotyzuje spojrzeniem, gdyż ze względu na brak odczuwania lęku podtrzymuje dłużej kontakt wzrokowy niż sugerowałby kontekst społeczny. Psychopata zapewnia o swej dobroci, wsparciu, chęci niesienia pomocy oraz stosuje manipulację, by przekonać do siebie partnerkę – potencjalną ofiarę.

Mechanizmem przywiązania bywa bardzo często seks. Podczas zbliżeń intymnych kobieta produkuje dużą ilość oksytocyny – hormonu odpowiedzialnego m.in. za budowanie zaufania między ludźmi. Psychopata umie trafnie odgadywać potrzeby emocjonalne kobiety i poprzez doświadczenia erotyczne silnie ją ze sobą wiąże. Mężczyzna o aspołecznym typie osobowości „odkrywa karty” bardzo powoli, by nie spłoszyć za wcześnie ofiary. Kobieta z czasem spostrzega, że jej wyobrażenie partnera jest dalekie od ideału, ale czasem jest już bardzo trudno wyplątać się z destrukcyjnego związku.

Zdaniem mgr Anny Ręklewskiej: "często osoby wchodzące w toksyczne związki mają dużo nieuświadomionych lęków, poczucie krzywdy wynikające z ich wcześniejszych doświadczeń z dzieciństwa czy traumatycznych lub bardzo przykrych doświadczeń z ważnymi osobami z ich przeszłości lub z poprzednimi partnerami. Jeśli chcemy przerwać toksyczną relację, warto ustalić dość krótki okres, np. jeden miesiąc, na podjęcie konkretnych kroków, by zerwać niszczący związek. Jeśli chcemy, by analiza naszej trudnej sytuacji w związku była bardziej obiektywna, dobrze jest skorzystać z pomocy zaufanych przyjaciół, w obecności których powinniśmy zrobić na głos lub na kartce bilans naszych emocji, naszego samopoczucia w wyniszczającym nas związku, bilans wszystkich cierpień, które przeżyliśmy w związku.

Kiedy wszystkie rzeczy, które wyniszczają nas w obecnym związku, znajdą się w polu naszego widzenia czy słyszenia, dobrze jest przedyskutować z naszym przyjacielem lub naszą przyjaciółką, czy te kilka dobrych rzeczy, których również w tym związku doświadczyliśmy, warte jest tych wszystkich cierpień. Warto też przy tym pamiętać, że możemy spotkać na swej drodze partnera, który oprócz dobrych rzeczy w związku, zapewni nam też poczucie bezpieczeństwa i brak tak mocno odczuwalnych cierpień. Gdy podejmiemy już decyzję o rozstaniu, warto pamiętać, by zapewnić sobie wsparcie przyjaciół, zajęcie czasu przez jakieś hobby, intensywny wysiłek, np. jakiś rodzaj sportu, czy uczestnictwo w innych aktywnościach, które pozwolą nam oderwać się od trudnego okresu. Warto też skorzystać z pomocy specjalisty psychologa, który pomoże nam odzyskać równowagę psychiczną."

Związek z psychopatą

W ciężkich sytuacjach niezbędna jest konsultacja z psychiatrą, ważne jest to przede wszystkim dla kobiet, które narażone były na przemoc psychiczną...

3. Jakie kobiety wiążą się z psychopatami?

Są to zwykle kobiety, które w momencie poznania psychopatycznego mężczyzny, znajdują się w szczególnej dla siebie sytuacji życiowej, np. po rozstaniu, kryzysie emocjonalnym, pragną zmian czy odczuwają monotonię życia. Jest to zazwyczaj słabość sytuacyjna, nie osobowościowa, ale psychopata potrafi wykorzystać ją dla własnych korzyści. Mężczyzna z dyssocjalną osobowością raczej nie wybiera kobiet dysfunkcjonalnych czy depresyjnych. On chce zdobywać władzę nad kobietą stabilną emocjonalnie, otwartą, ekstrawertywną, tolerancyjną, inteligentną, oddaną, o wysokim poziomie wytrzymałości na frustrację i wysokich standardach moralnych, która ma określony status społeczny i toleruje pewną nieprzewidywalność w swoim życiu.

Tutaj potwierdza się mit funkcjonujący w społeczeństwie, że przeciwieństwa się przyciągają, chociaż naukowcy dowodzą, że partnerzy tworzący związki symetryczne, czyli takie, w których dominują podobne zainteresowania, cechy temperamentalne i zbieżny system wartości, mają większe szanse na przetrwanie. Psychopata to zazwyczaj człowiek przebiegły, wyrafinowany i inteligentny, który za pomocą różnych „sztuczek” wykorzystuje łatwowierność kobiety i niszczy ją.

Psychopatyczna tendencja do stosowania gier umysłowych może spotkać się z jej inteligencją, jej otwartość na doświadczenia może uzupełniać się z jego tendencją do poszukiwania adrenaliny, jego nieprzewidywalność z jej tolerancją na pewną dezorganizację w życiu, a najważniejsze, że jej ambicja, sumienie i niechęć do przyznania się do porażki gwarantuje psychopacie jej wierność i przywiązanie.

4. Wyjście z toksycznego związku

Nie ma chyba prostszego przykładu najbardziej wyniszczającej i destrukcyjnej relacji, jaką jest związek z psychopatą. Na uwagę zasługuje fakt, że kobieta, która raz zwiąże się z psychopatą, ma tendencje do wchodzenia później w podobnego typu relacje, co przekonuje ją do myślenia, że ona po prostu przyciąga takich właśnie mężczyzn. Aby nie tkwić dalej w tak patologicznej relacji, kobiecie należy uświadomić mechanizm wiązania i dynamikę rozwoju związku z psychopatą oraz pewne ograniczenia wyborów, które nie wynikają z jej nieumiejętności, ale zdolności manipulacyjnych partnera.

Niezbędna jest terapia. Często, oczywiście, nie uczestniczy w niej sam sprawca problemu, tylko kobieta, która doświadczyła cierpień w tym szczególnie raniącym związku. Pomoc psychologiczna pomaga jej wówczas uwierzyć w siebie oraz odbudować poczucie szacunku i godności dla własnej osoby. Ofiarą psychopaty może paść każda kobieta, niezależnie od wieku, statusu społecznego, wykształcenia czy wykonywanego zawodu. Ważne jest, aby po rozstaniu się z toksycznym partnerem zadbać o siebie i przywrócić swoją stabilność emocjonalną. Psychoterapia jest wówczas jak najbardziej pomocna.

Komentarze (107)
~Nika
~Nika

Zaczęłam szukać informacji o osobowości socjopatycznej, bo nie potrafiłam zrozumieć zachowania mojego chłopaka wobec mnie. Wszystko, co zostało opisane w powyższym tekście odpowiada temu, co przeszłam. Najgorsze było to, że on nie widział nic złego w swoim zachowaniu, nawet na zdrady miał wytłumaczenie, nie rozumiał, że sprawia mi wielki ból swoim zachowaniem. Był w bardzo wielu związkach i żadnego nie utrzymał na dłużej. Także, jeżeli poznacie kogoś, kto był w wielu relacjach, to już jest pierwszy sygnał, żeby uciekać od niego jak najdalej. Łatwo jest się zaangażować ale już wyjść z takiej relacji jest bardzo trudno. Jestem teraz w momencie, w którym próbuję zapomnieć. Nie próbuję już zrozumieć, bo takiego człowieka nie da się zrozumieć. Jest on bezinteresownie zły i to sprawia mu przyjemność.

Odpowiedz
~wyzwolona
~wyzwolona

@~Oskar: jesli nadal jestes w tym zwiazku to zwiewaj od niej. Wspomniales o corce. Nie pozwol zeby mala widziala jak jej matka okropnie traktuje ojca i uchodzi jej to na sucho. Dziecko bedzie mualo do Ciebie szacunek jak odejdziesz od kogos kto Cie krzywdzi i nie ma wyrzutow sumienia z tego powodu. Sama jak dorosnie bedzie ofiara badz osoba psychopatyczna i kontrolujaca wiec ja ratuj. Twoja zona bedzie Ci utrudniac ale podejmij ta decyzje i zwiewaj bo zaslugujesz na cos o wiele lepszego.

Odpowiedz
~Szu
~Szu

zbyt waskie horyzonty autorki, brak dystansu do problematyki. Jest takiej samej jakosci psychologiem jak elektryk, ktory przyszedl, pogrzebal w kablach, wzial kase i poszedl. A za dwa dni znowu awaria. Nawet jesli kierowala te wypociny glownie do kobiet to no coz, mozna bylo to jakos zaznaczyc na poczatku. Czlowiek szuka info jak sobie poradzic z psychopatyczna partnerka, tak, zeby dzieci nie ucierpialy a nacina sie na takiego gniota

Odpowiedz
~FACEY
~FACEY

z tego wynika , że każda kobieta to psychopatka lub socjopatka... manipulantki i histeryczki, a facet który nie jest jej psem momentalnie staje się dozgonnym wrogie... paranoiczki na pokaz... brak słów a autorka niech lepiej zajmie się dogłębną analizą swojej płci... trzymajcie się faceci... nie dajmy się tłamsić :)

Odpowiedz
~matka
~matka

Moja córka żyje w takim zwiazku. Poruszyłam niebo i ziemię żeby jej pomóc. Niedawno skończyła 18 l on ma 16,5 l! cały schemat pasuje do niego. Byłam u jego kuratorów bo wychowują go dziadkowie którzy mają go w du...e! aby kasa była i tyle się dla nich liczy. dziewczyna spada na dno a ja na to muszę patrzeć bo ma 18 lat i mnie nie wolno nic .! Tylko że pani kurator widzi ze cos jest nie tak i mnie kazała wywieźć córkę ....!!!! byłam w szoku bo to nie ona jest tu problemem !!!!!!!! Boże to jest kropla w morzu to co opisałam ... odciął ją od wszystkich ,skasował facebooka ,nie pozwala jej chodzić do szkoły , odciął od rodziny i w ogóle wszyscy są beeee tylko on ją kocha !!!!!!!!!!!( to są jego słowa) to jest jakaś masakra w której tkwi moja córka a ja już nie wiem do kogo mam sie udać żeby jej pomóc ! Dodam że on nie chodzi sobie do szkoły i nikt od 3 lat nie reaguje ciągle dają mu szansę.Dlaczego? moje dziecko pare dni nie chodziło do szkoły bo zachorowało od razu miałam telefony co sie dzieje ! co jest z naszym systemem? dlaczego nikt za to (czyli dziadkowie )również nie odpowie?! oni są za niego odpowiedzialni i nie ponoszą żadnych konsekwencji.... dlaczego? Czesto zadawałam sobie pytanie gdzie popełniłam błąd w wychowaniu ?! to moja wina ,że tak sie jej życie potoczyło! psycholog wyprowadził mnie z błedu bo wiedział ze stanęłam na rzęsach ale to nie o mnie tu chodzi tylko o moją córkę. Nadal jet z nim a moją córkę wyrzucili z praktyk-dyscyplinarnie, ze szkoły ,a on dalej nie chodzi sobie do szkoły i ma w du...e wszystkich i wszystko . Nie boi sie nikogo i najśmieszniejsze albo najbardziej żałosne jest to że nie ponosi konsekwencji za nic !!!!!!!!!!! nie wiem jak dalej żyć patrząc na to kiedy moje dziecko cierpi :( :( :(

Odpowiedz
~Ratunku
~Ratunku

To straszne, kiedy zdajesz sobie sprawę, że ten artykuł jest o tobie. Mam rodzinę, cudowną, piękną żonę, która marzyła o dobrym życiu i prawdziwej miłości. Niestety spotkała mnie. Nie bije, nie pije, nie zdradzam, ale jestem moralnym degeneratem, bez uczuć i sumienia. Ona nie wie co się mną dzieje, choć chyba już się domyśla. Milion nie załatwionych spraw zabija mnie, boję się wztać z łóżka. Z pracy za chwilę wylecę z hukiem. Wiem, że dążę do samozatracenia, a już nic nie potrafię zrobić. Marzę, żeby usnąć wieczorem, a rano budzę się zlany potem i boję wstawać. Horror

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Toksyczne związki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Kobiety

~greggi • ostatni post 8 godzin temu

11
Artykuły Toksyczne związki
Toksyczne związki

Chorobliwa zazdrość

Zazdrość bardzo często towarzyszy miłości. Mówi się nawet, że nie ma miłości bez zazdrości. Uczucie zazdrości jest naturalne i pojawia się, gdy zaczynamy przypuszczać, że możemy stracić bliską nam osobę. Warto nauczyć się panować nad zazdrością, wtedy...

Toksyczne związki

Mizoginizm

Uprzedzenia są szkodliwe, dlatego warto z nimi walczyć. Mimo iż dyskryminacja kobiet jest niedozwolona, wiele pań odczuwa ją na własnej skórze. Niestety, nie ogranicza się ona jedynie do niższych płac. Poważnym problemem jest także niechęć do kobiet,...

Toksyczne związki

Uzależnienie od partnera

Uzależnienie od partnera

Każdy z nas, będąc w związku, w mniejszym lub większym stopniu czuje się zależny od tej drugiej, ukochanej osoby. Nie jest to jednak jeszcze w żadnym przypadku uzależnienie od partnera. Prawdziwe, chorobliwe uzależnienie od partnera oznacza utratę własnej...

Toksyczne związki

Zespół Otella

Zespół Otella

Zespół Otella to skrajny przykład toksycznego związku, polegający na uporczywych urojeniach związanych z niewiernością partnerki, nawet wtedy, gdy nie ma jakichkolwiek symptomów zdrady czy romansu. Występuje najczęściej u mężczyzn nadużywających...

Toksyczne związki

Przemoc psychiczna w małżeństwie

Przemoc psychiczna w małżeństwie

Przemoc psychiczna w małżeństwie najczęściej dotyczy kobiet. Przemoc psychiczna jest najpowszechniejszą formą przemocy, jaka występuje w rodzinie. Często osoby, wobec których jest ona stosowana, nie uważają się za ofiary. Jak zatem można im pomóc? Warto...

Randki

Jak dbać o związek?

Związek partnerski To pytanie zadaje sobie wielu ludzi. Czy to takie trudne? Przy odrobinie wysiłku możesz znacznie wpłynąć na kształt swojego związku. Nie jest to tak skomplikowan

Randki

Związek na odległość

Związek na odległość jest narażony na rozpad bardziej niż inne związki partnerskie, jednak dzięki Internetowi i telefonom zastępującym prawdziwy kontakt twarzą w twarz, ma także sz

Randki

Biały związek

Białe małżeństwa to takie, w którym małżonkowie świadomie decydują się na rezygnację z seksu. Niekiedy pary od samego początku postanawiają nigdy nie współżyć, w innych przypadkac