Trwa ładowanie...

Objawem są "ciastowate nogi". To znak, że serce nie daje rady

 Paula Jakubasik
13.05.2024 20:54
Zwróć uwagę na wygląd nóg. Znak, że serce nie daje rady
Zwróć uwagę na wygląd nóg. Znak, że serce nie daje rady (Getty Images)

Okazuje się, że problemy z sercem mogą być widoczne na nogach. Wówczas po uciśnięciu skóry powyżej kostki można zauważyć ślad palców, który utrzymuje się przez dłuższy czas. Taki objaw często jest kojarzony z zatrzymywaniem wody w organizmie, jednak może także sygnalizować poważne problemy zdrowotne.

spis treści

1. Przyczyny obrzęków

Obrzęki na skórze mogą być spowodowane różnymi czynnikami i nie zawsze sygnalizują poważne problemy zdrowotne. Mogą wystąpić na skutek urazów, długotrwałego przebywania w jednej pozycji, a nawet ukąszenia owada.

Często po całym dniu spędzonym w pozycji siedzącej lub stojącej nogi mogą być spuchnięte, odrętwiałe i obolałe. Jednak wystarczy kilkanaście minut leżenia z nogami ułożonymi wyżej, aby krążenie wróciło do normy, obrzęki ustępują też w trakcie menstruacji. Niepokojąca jest opuchlizna, która nie znika.

2. Niewydolność serca

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

W przypadku niewydolności serca dochodzi do zastoju krwi w żyłach i najmniejszych naczyniach krwionośnych, czyli kapilarach. Zatrzymanie krwi powoduje wzrost ciśnienia, co z kolei prowadzi do przesączania płynów do tkanek.

Najczęściej gromadzi się on w podudziach, okolicach kostek i na stopach. Chorzy na niewydolność krążenia mogą zauważyć u siebie zwiększony obwód brzucha, zmęczenie oraz duszność wysiłkową. Obrzęki na skórze w niewydolności serca zazwyczaj pojawiają się wieczorami, a wraz z postępem choroby nie ustępują po nocy.

3. Test na "ciastowate nogi"

Aby sprawdzić, czy obrzęki nóg mogą wynikać z nieprawidłowej pracy serca, warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych cech. Obrzęki krążeniowe często manifestują się poprzez "ciastowate nogi", po uciśnięciu opuchniętej skóry pozostaje odcisk palców. Ciało staje się podatne na odkształcenie i nie powraca szybko do swojego pierwotnego wyglądu.

Warto pamiętać, że obrzęki kończyn dolnych mogą być też spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, niewydolnością nerek czy nadmiernym zatrzymaniem wody w organizmie.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze