Trwa ładowanie...

Trądzik

Trądzik

Trądzik jest… piętnem, które cierpiący musi nosić… Czymś, co budzi wstyd. Czymś, co jest powodem drwin” (dr A.C. Chue). Tak sądzi ogromna większość osób dotkniętych tym problemem. Jednakże warto zagłębić się i dokładnie poznać przyczyny i rozwój zmian trądzikowych oraz ich skuteczne leczenie. Pozwoli to zrozumieć, iż obecnie przy prawidłowym postępowaniu, już po miesięcznej kuracji, ponad 80 proc. pacjentów uzyskuje znaczną poprawę.


Charakterystyka trądziku

Pojawiające się zmiany na twarzy młodego człowieka, w postaci zaskórnika, grudki, krosty, wzbudzają ogromny niepokój. Problem ten nie jest tylko zagadnieniem kosmetycznym, ale u większości dotkniętych nim ludzi wywołuje problemy emocjonalne i wstyd. Przekonanie, że trądzik jest nieuleczalny, jest tak szeroko rozpowszechnione, że istnieje nawet ogólnoświatowa grupa wsparcia (ASG) mająca główną siedzibę w Anglii. Celem jej jest wspomaganie ludzi dotkniętych tą chorobą, tak, aby ich życie z oszpecającym trądzikiem stało się łatwiejsze.

Przyczyny trądziku

Trądzik jest zmorą wielu osób. Zmiany skórne widoczne na twarzy uprzykrzają życie niejednemu nastolatkowi. Jednak trądzik pojawia się również u osób starszych, a nawet u niemowlaków. Nie ma określonego wieku, w którym możemy się go spodziewać. Jak zatem powstaje trądzik? Trądzik jest chrobą przewlekłą, zapalną gruczołów łojowych skóry. Główną przyczyną jego powstawania jest nadczynność gruczołów łojowych, co skutkuje nadmierną produkcją łoju. Łój odpowiada za prawidłowe nawilżenie i napięcie skóry. Jego zbyt duża ilość podrażnia skórę i zamyka ujścia gruczołów. W związku z czym wydzielina nie może wydostać się na zewnątrz i powstają zaskórniki.

Trądzik najczęściej dotyka osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Wśród chłopców pojawia się w niemal 100%, natomiast u dziewczyn w 90%.

Objawy trądziku

Jak wygląda trądzik, wie każdy. Na twarzy – w okolicach czoła, brody, nosa i policzków oraz na plecach i klatce piersiowej pojawiają się charakterystyczne zmiany trądzikowe:

  • niezapalne – zaskórniki otwarte i zamknięte, mikrozaskórniki,
  • zapalne – krosty, grudki i torbiele, które zawierają materiał ropny.

Zmiany trądzikowe mają charakter przewlekły. W letnim okresie zwykle ulegają poprawie w związku z nasłonecznieniem.

Rodzaje trądziku

Poza trądzikiem pospolitym wyróżnia się wiele jeszcze jego rodzajów:

  • trądzik młodzieńczy – głównie pojawiają się wykwity grudkowe i zaskórniki, występuje szczególnie w okresie pokwitania,
  • trądzik ropowiczy – pojawiają się torbiele ropne i blizny po trądziku, te zmiany trądzikowe są szpecące,
  • trądzik bliznowcowy – powstają przerosłe blizny, często pojawiają się przy trądziku skupionym lub ropowiczym,
  • trądzik skupiony – widoczne są nacieki i ropne torbiele, występuje głównie u mężczyzn,
  • trądzik wywołany – powstaje w wyniku działania na skórę drażniących substancji, np. leków, kosmetyków.

Najnowsze badania wykazują, że trądzik dotyka najczęściej osób pomiędzy 14. a 30. rokiem życia. Jednak trądzik, to nie tylko problem kosmetyczny, ale również farmakologiczny. Warto pamiętać, że jego leczenie jest skuteczne u ponad 80% pacjentów, dlatego w momencie pojawienia się zmian trądzikowych trzeba udać się do lekarza.