Objawy raka piersi
Rak piersi rozwija się w przeważającej większości w formie guza umiejscowionego w różnych częściach piersi. Oczywiście nie znaczy to, że każdy guz piersi jest rakiem. Większość guzów piersi (ok. 80 proc.) to zmiany łagodne - np. mastopatyczne zmiany w piersiach, gruczolakowłókniaki, włókniaki, gruczolaki, tłuszczaki. Jednak aby mieś pewność co do złośliwości wykrytego guza, należy przeprowadzić pełną diagnostykę.
1. Jakie guzy w piersiach są niebezpieczne?
Guzki w piersiach rosną powoli, nie uszkadzają okolicznych tkanek, nie powodują także powstania przerzutów. Należy jednak wspomnieć, że występowanie niektórych łagodnych zmian w piersi może powodować wzrost ryzyka rozwoju raka piersi.
Większość łagodnych guzów piersi to zmiany o charakterze włókniaka, czyli łagodnego rozrostu tkanki łącznej. Niektóre zmiany łagodne mają charakter cyst, czyli rodzaju worka wypełnionego płynem. Zmiany włókniste w piersi mogą powodować także objawy takie jak obrzęk i ból piersi. Zwykle związane są ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie.
Niepokój powinny wywołać przede wszystkim guzy:
- szybko powiększające się,
- którym towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych pachy,
- którym towarzyszą zmiany w wyglądzie lub kształcie piersi,
- które umiejscowione są w tkance piersi przyśrodkowo (tzn. w kierunku mostka); zmiany łagodne zwykle obejmują górny, boczny kwadrant piersi, ale nie jest to regułą, gdyż tam też może rozwijać się nowotwór piersi.
O raku piersi świadczyć może nie tylko wyczuwalny guz w piersi, ale także mogą być to inne zmiany - np. w wyglądzie piersi. U niektórych kobiet wciągnięcie brodawki sutkowej występuje od okresu dojrzewania i stanowi wariant prawidłowej budowy piersi, natomiast wciągniecie brodawki pojawiające się niedawno, szczególnie po 40. roku życia może być objawem niepokojącym. Niepokojąca może być także miejscowa zmiana zabarwienia piersi - np. pojawienie się zaczerwienienia, wzrost ocieplenia, obrzęk oraz zmiana struktury skóry. W niektórych przypadkach raka piersi, skóra może stać się podobna do skórki pomarańczy, co może świadczyć nie tylko o obecności nowotworu ale także jego dużym zaawansowaniu.
Nieprawidłowym objawem jest także wyciek mleka lub innej treści z brodawki sutkowej z piersi, szczególnie u kobiet w lub po okresie przekwitania. Może to oznaczać, że pojawił się rak piersi.
Rozwiąż nasze testy i dowiedz się:
2. Diagnoza raka piersi
Aby mieć pewność co do złośliwości wyczuwanego w piersi guzka lub innych objawów sugerujących nowotwór, nie wystarczy badanie palpacyjne, czyli badanie dotykiem - jako samobadanie lub badanie przez lekarza ginekologa. Badanie palpacyjne pomaga natomiast we wczesnym wykryciu zmian w piersi i umożliwia ich dalszą diagnostykę.
Do stwierdzenia, czy guz jest złośliwy czy łagodny, potrzebne są badania obrazowe, czyli mammografia lub USG piersi. Mammografię przeprowadza się u kobiet dojrzałych, natomiast USG piersi u kobiet młodych, ze względu na specyfikę budowy piersi. Kolejnym badaniem jest badanie patologiczne pobranej za pomocą biopsji tkanki. W przypadku, jeśli komórki będą sugerowały złośliwość guza, lub jeśli nie będzie można wykluczyć złośliwości, guz piersi zostaje usunięty chirurgicznie.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz także odpowiedzi na pytania innych osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy to rak piersi? - odpowiada lek. Agnieszka Barchnicka
- Czy wydzielina z piersi to zawsze rak? - odpowiada lek. Natalia Chojnowska
- Ból piersi po uderzeniu - czy to rak? - odpowiada lek. Aneta Zwierzchowska
- Bezechowe ogniska w piersi a rak złośliwy - odpowiada lek. Zbigniew Żurawski
- Upadek ze schodów a rak piersi - odpowiada lek. Małgorzata Horbaczewska
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.