Uzależnienie od marihuany

Marihuana jest zaliczana do narkotyków miękkich, ponieważ nie uzależnia fizycznie. Uważa się ją za typowo „imprezowy” narkotyk, który ma poprawiać nastrój, wyostrzyć doznania zmysłowe, np. podczas słuchania muzyki, i zintensyfikować doznania seksualne. Marihuana, zwana inaczej gandzią, maryśką, trawą, zielskiem albo ziołem, to wysuszone kwiatostany żeńskich roślin konopi indyjskich i/lub konopi siewnych. Główną substancją psychoaktywną, zawartą w marihuanie, jest THC, czyli tetrahydrokannabinol, oraz inne kannabinoidy. Marihuana w zależności od warunków wykazuje działanie uspokajające, euforyzujące lub przeciwbólowe. Pobudza apetyt, rozkurcza mięśnie, zmniejsza ciśnienie śródgałkowe i rozszerza oskrzela.

Spis treści:
 1. 1. Charakterystyka kannabinoli
 2. 2. Działanie marihuany
 3. 3. Zespół uzależnienia od marihuany
 4. 4. Marihuana a alkohol
  1. 4.1. Ryzyko łączenia marihuany z alkoholem

1. Charakterystyka kannabinoli

Konopie indyjskie (Cannabis sativa) zawierają kilkadziesiąt aktywnych biologicznie substancji. W Polsce konopie indyjskie są uprawiane nielegalnie w warunkach naturalnych lub w szklarniach, ale w niektórych państwach, np. Holandii i Szwajcarii, posiadania marihuany nie uznaje się za przestępstwo. Konopie uzyskały nazwę narkotyku „rekreacyjnego”, używanego w celu intensyfikacji przyjemności. Efekty działania THC i doznania zależą jednak od: wielkości dawki, drogi użycia, cech osobowości i stanu emocjonalnego osoby zażywającej marihuanę. Bardzo często marihuanę łączy się z alkoholem w celu spotęgowania efektu euforyzującego. 

Obok marihuany, inne postacie konopi, to m.in.: haszysz, olej haszyszowy i THC syntetyczne w formie tabletek i pastylek. Marihuana z wyglądu przypomina suchą natkę pietruszki. Haszysz ma postać brązowych lub czarnych kulek albo kostek. Kontrowersję budzą tezy, potwierdzone przez WHO, jakoby spożycie konopi było mniej szkodliwe niż konsumpcja legalnych używek, takich jak alkohol czy tytoń. Tego rodzaju twierdzenia skłaniają tylko młodzież do częstszego sięgania po narkotyk.

Przetwory konopi indyjskich, w tym marihuana, najczęściej palone są w papierosach (tzw. skręty, jointy, blanty) lub w fajkach albo lufkach. Mogą być również przyjmowane doustnie, rzadziej używane są do produkcji naparów i słodyczy (np. ciasta z marihuaną). THC ma długi okres półtrwania (ponad 20 godzin), a metabolity są wykrywane w organizmie nawet do dwóch tygodni od zażycia jednorazowej dawki narkotyku. Całkowite usunięcie tetrahydrokannabinolu może być możliwe nawet dopiero po trzech miesiącach. Mimo iż bezpośrednia toksyczność marihuany jest raczej niska, to niestety THC wykazuje dużą skłonność do kumulowania się w ustroju. Dawka śmiertelna marihuany wynosi około 1/3 masy ciała człowieka.

2. Działanie marihuany

Konopie indyjskie powodują zmianę percepcji czasu i odległości (wydłużenie lub skrócenie) oraz obrazu ciała (uczucie lekkości). Może pojawić się synestezja, np. widzenie dźwięków, słyszenie kolorów itp. Przeżyciom tym towarzyszy dobre samopoczucie, euforia, wyższa samoocena, odprężenie, spadek samokontroli, uczucie wyostrzenia zmysłów i lepszego rozumienia świata, filozofowanie, wielomówność oraz napadowy śmiech. Czasami po zażyciu marihuany może pojawić się senność i nadmierne uspokojenie. Niestety THC osłabia pamięć, koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację uwagi i czynności automatyczne.

 Osłabienie siły mięśniowej z płynnością ruchów i zwolnienie czasu reakcji prowadzą do obniżenia sprawności psychofizycznej.

Wyróżnia się cztery fazy działania THC, między którymi występują okresy uspokojenia:

 • faza dobrego samopoczucia, euforii i wielomówności,
 • faza nadwrażliwości zmysłowej (słuchu i wzroku), zaburzeń poczucia czasu i przestrzeni oraz niekiedy napadów ostrego lęku,
 • faza ekstatyczna,
 • faza snu i przebudzenia.

Czasami może dojść do intoksykacji marihuaną, co objawia się m.in.:

 • psychozą intoksykacyjną,
 • przyspieszonym tętnem,
 • wzrostem ciśnienia,
 • rozszerzeniem oskrzeli,
 • podrażnieniem błon śluzowych dróg oddechowych,
 • przekrwieniem spojówek,
 • bólem głowy,
 • gorączką,
 • ogólnie złym samopoczuciem,
 • wysuszeniem błon śluzowych jamy ustnej,
 • wzmożonym łaknieniem.

Psychoza intoksykacyjna po zatruciu kannabinolami może manifestować się w postaci omamów wzrokowych i słuchowych, pseudoomamów, gonitwy myśli, depersonalizacji, derealizacji, urojeń prześladowczych, zmian schematu ciała, przymglenia świadomości, niepokoju, lęku, zagubienia, poczucia umierania i utraty zmysłów oraz bezsenności. Objawy psychotyczne zazwyczaj mijają po kilku dniach.

Warto pamiętać, że kannabinole działają bardziej drażniąco niż tytoń i zawierają więcej substancji kancerogennych (rakotwórczych). THC toruje również powstawanie zaburzeń psychicznych. Niejasny jest związek nadużywania marihuany z zachorowaniem na schizofrenię. Nie do końca wiadomo, czy zwiększa ona ryzyko tej choroby, czy jest tylko mechanizmem spustowym u osób, które wykazują już predyspozycje do zaburzeń z grupy schizofrenii. „Trawka” uzależnia – mimo że u osób, które odstawiły narkotyk, nie widać typowych objawów „głodu”, może u nich wystąpić uzależnienie psychiczne. U takiej osoby po odstawieniu marihuany pojawia się tzw. zespół amotywacyjny, przejawiający się niechęcią do podejmowania jakiejkolwiek aktywności, ograniczeniem kontaktów towarzyskich, osłabieniem pamięci i koncentracji.

Najczęstsze powikłania palenia marihuany, to: bóle gardła, zapalenie oskrzeli i astma. U kobiet regularnie palących występują zaburzenia miesiączkowania, a u mężczyzn – zaburzenia produkcji testosteronu. Dzieci matek palących marihuanę mają mniejszą masę urodzeniową niż dzieci matek niepalących. Dodatkowo palący „trawkę” są bardziej narażeni na urazy, np. wskutek wypadków komunikacyjnych, gdyż THC osłabia refleks.

3. Zespół uzależnienia od marihuany

Konopie indyjskie uzależniają przede wszystkim psychicznie. Badania dowodzą istnienia zjawiska tolerancji odwróconej, co oznacza, że przy systematycznym przyjmowaniu THC dochodzi do nadwrażliwości na tę substancję psychoaktywną i osiągania pożądanych doznań przy mniejszych dawkach. Zjawisko odwróconej tolerancji i niska toksyczność THC ma przemawiać za małym potencjałem uzależniającym narkotyku i jego „względnym” bezpieczeństwem.

Objawy uzależnienia od marihuany, to:

 • zaburzenia snu,
 • apatia, brak motywacji do działania,
 • ograniczanie kontaktów międzyludzkich,
 • zaburzenia koncentracji i pamięci,
 • zaburzenia zdolności uczenia się,
 • myślenie magiczne i porozrywane,
 • upośledzenie umiejętności logicznego myślenia,
 • osłabienie zachowań intuicyjnych,
 • wychudzenie,
 • przewlekłe zapalenia krtani i oskrzeli,
 • napady kaszlu,
 • przekrwienie spojówek i białkówek.

Dłuższe zażywanie marihuany prowadzi do zespołu apatyczno-abulicznego, który manifestuje się bezczynnością, zobojętnieniem uczuciowym i zmniejszeniem zainteresowań. W skrajnej postaci nastolatki palące marihuanę mogą izolować się od społeczeństwa i przerwać naukę. Uzależnienie fizyczne od THC jest słabo wyrażone i występuje jedynie u osób uzależnionych, które przyjmują codziennie wysokie dawki narkotyku. Do objawów abstynencyjnych, które pojawiają się w czasie niebrania, zalicza się: drażliwość, lęk, głód psychiczny, wzmożoną potliwość, spadek apetytu, dolegliwości żołądkowe, dreszcze, niewielki wzrost temperatury ciała i zaburzenia snu. Odstawienie marihuany może skutkować zaburzeniami psychotycznymi, w tym tzw. flashbackami.

 Flashbacki to nawroty objawów psychotycznych, np. omamów wzrokowych, napadów lęku, zaburzeń percepcji czasu i przestrzeni oraz doznań zmysłowych, utrzymujących się od kilku sekund do kilku minut. Jak rozpoznać, czy ktoś bierze marihuanę? Warto zwrócić uwagę na słodką woń oddechu, włosów i ubrania, powiększone źrenice, przekrwione oczy, zaburzenia koordynacji ruchowej, zwiększony apetyt, chwiejność emocjonalną, opóźniony refleks, nieuzasadniony chichot oraz fifki, bibułki papierosowe, nasionka i zielono-brązowe liście.

Leczenie uzależnienia od marihuany nie wymaga zazwyczaj hospitalizacji – wystarczy pomoc ambulatoryjna w postaci psychoterapii.

4. Marihuana a alkohol

Alkohol i marihuana to bardzo niebezpieczne połączenie. Ludzie decydują się na nie, aby zwiększyć swoje odurzenie lub wzmocnić efekt narkotyku. Często zdarza się tak, że osoby pod wpływem narkotyków lub alkoholu sięgają po kolejną używkę, gdyż nie są już w stanie podejmować rozsądnych decyzji. Im więcej substancji odurzających się przyjmie, tym większe szanse na zaszkodzenie zdrowiu i zagrożenie życiu. Skutki marihuany w połączeniu z alkoholem są nieprzewidywalne. Działanie obu substancji może się zwiększyć, a niekiedy pojawiają się nieprzewidziane reakcje.

Palenie marihuany i picie alkoholu może dać takie objawy, jak nudności, wymioty, ataki paniki, napady lęku i paranoi. Osoby bardziej podatne na używki po jednoczesnym stosowaniu marihuany i alkoholu mogą doświadczyć objawów psychozy. Istnieją dowody na to, że obecność alkoholu we krwi sprzyja szybszej absorpcji THC. W rezultacie osobie stosującej obie używki na raz może zrobić się niedobrze po zapaleniu konopi indyjskich. Pojawiają się zawroty głowy, nudności, wymioty, bladość skóry, potrzeba położenia się. Objawy silniej manifestują się, gdy pali się skręta po wypiciu alkoholu niż w odwrotnej konfiguracji – kiedy pije się alkohol po wypaleniu marihuany. Zarówno nadużywanie alkoholu, jak i nadużywanie „trawki” może być bardzo niebezpieczne. Niebezpieczeństwo wzrasta, gdy nadmiar etanolu łączy się z dużą ilością THC.

4.1. Ryzyko łączenia marihuany z alkoholem

Połączenie palenia marihuany z piciem alkoholu może skutkować:

 • nieprzewidywalnymi reakcjami organizmu na używki – połączenie alkoholu i konopi indyjskich daje większe prawdopodobieństwo skutków ubocznych każdej z tych substancji odurzających niż gdyby się je stosowało w odosobnieniu. Mogą to być objawy somatyczne (wymioty, nudności), jak i objawy psychiczne (paranoja, lęk, niepokój);
 • zaburzeniem kontroli nad pojazdami – alkohol wpływa na zdolność kierowania pojazdami, podobnie jak marihuana. Oba środki zaburzają koncentrację uwagi, percepcję i refleks. Nawet w niewielkich dawkach połączenie alkoholu i marihuany może doprowadzić do zagrożenia życia i zdrowia kierującego pojazdem, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego;
 • znacznym odurzeniem – w takiej sytuacji ludzie stają się mniej świadomi i tracą kontrolę nad sobą i otoczeniem. Pojawia się ryzyko, że doprowadzą do sytuacji zagrażających ich życiu lub przyzwolą na niebezpieczne zachowania seksualne;
 • zastąpieniem jednego uzależnienia drugim – osoby, które starają się zerwać z jednym nałogiem, mogą ulec drugiemu, który pomaga im w łagodzeniu objawów odstawienia, np. osoby starające się rzucić palenie marihuany mogą mieć problemy ze snem, przez co zaczynają pić alkohol, który ma im ułatwić zasypianie.

Uzależnienie od marihuany samo w sobie stanowi zagrożenie dla zdrowia człowieka, u którego narkotyk negatywnie wpływa na mózg i układ nerwowy. Z kolei połączenie palenia marihuany z piciem alkoholu sprawia, że człowiek szybciej ulega nałogowi.

Bibliografia

 • Baran-Furga H., Steinbarth-Chmielewska K., Uzależnienia. Obraz kliniczny i leczenie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2277-0.
 • Karpowicz P., Narkotyki. Jak pomóc człowiekowi i jego rodzinie?, Instytut Wydawniczy Kreator, Białystok 2002, ISBN 83-7344-004-6.
 • Robson P., Narkotyki, Medycyna Praktyczna, Kraków 1997, ISBN 83-86657-32-4.
 • Szukalski B., NARKOTYKI – kompendium wiedzy o środkach uzależniających, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa 2005, ISBN 83-85705-73-2.
 • Wanat W., Narkotyki i narkomania, Iskry, Warszawa 2006, ISBN 83-244-0009-5.
 • Woronowicz B., Uzależnienia – geneza, terapia, powrót do zdrowia, Media Rodzina, Poznań 2009, ISBN 978-83-7278-369-1.
Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
24

Komentarze (37)

Wyloguj
~Rysiek
~Rysiek

Wszystko pisane w oparciu o stare wiadomosci. Konopie pastewne zawieraja znikome ilosci substancji aktywnych tj. THC i CBD. Konkpie lecza wiele chorob. Sa rosliny o niskiej zawartosci THC i wyzszej CBD zaliczane sa glownie do roslin medycznych ktore maja na celu leczenie wielu chorob. M.in. Astme depresje jaskre czy stany zapalne. Dla ciekawych proponuje wlaczyc google i zapoznac sie blizej z tematem gdyz ten artykol jest stary i odbiega od prawdy znanej w dzisiejszych czasach. pozdrawiam Rysiek

Odpowiedz
~Kamila Krocz
~Kamila Krocz

@Rysiek, nie zgadzam się, że artykuł ma nieaktualne dane. W artykule napisano o konopiach indyjskich (Cannabis sativa), które uprawia się w celu produkcji marihuany. Owszem, efekty narkotyczne zależą od odmiany genetycznej konopi czy warunków klimatycznych, w jakich rośliny wzrastają. Masz rację, że są różne rodzaje konopi, o różnym stężeniu substancji psychoaktywnych. Polskie odmiany konopi to konopie jednopienne, typowo włókniste, które zawierają mniej niż 0,2% tetrahydrokanabinolów (THC), o okresie wegetacji dostosowanym do polskich warunków klimatyczno-glebowych. Zgadzam się też, że konopie mają różne zastosowanie. Mają działanie farmakologiczne. Olej konopny wykorzystuje się w przemyśle spożywczym. Rośliny konopi wykorzystuje się jako źródło włókien. Tytuł artykułu brzmi jednak „Uzależnienie od marihuany”, dlatego skupiłam się na potencjalnie negatywnych efektach zażywania marihuany. Fajnie jednak, że zwróciłeś uwagę, że konopie mogą być wykorzystywane w medycynie, np. do produkcji leków. Jednym z takich leków, stosowanych w leczeniu SM, jest Sativex. Czynniki aktywne leku – tetrahydrokanabinol (THC) i kanabidiol (CBD) – uzyskiwane są właśnie z konopi indyjskich.

Odpowiedz
~normalna
~normalna

@~Rysiek: Ha ha ha...Oczywiście, że konopie leczą wiele chorób co nie oznacza, że codzienne palenie marihuany jest takie zdrowotne jak próbujesz tu wszystkim wmówić.To już jest nałóg i w momencie kiedy nie potrafisz z niej zrezygnować to jesteś narkomanem.To tak samo jak byś codziennie zażywał antybiotyk czy inny lek, który pomaga w chorobie.Co za podejście ludzi!!!Brak słów.

Odpowiedz
~aaa
~aaa

@~normalna: To nie jest tak, że używa się konopi do leczenia chorób. Konopie są bogate w wiele pierwiastków (ok 300) i z niej wybiera się tylko pewne pierwiastki (np. 3) potrzebne w walce z daną chorobą. Więc same konopie są szkodliwe a tylko jej składniki odpowiednio dobrane mogą być lecznicze. Ale ludzie nie zdają sobie z tego sprawy i używają takich argumentów...

Odpowiedz
~Anonim
~Anonim

@~Kamila Krocz: Prawda jest taka, że nie wiesz o marihuanie. Marihuana w polsce jest różnego gatunku najczęściej zamawia się z neta feminizowane nasiona oraz sadzi, można na dworze lub pod lampami, zawierają one 2 najważniejsze składniki thc oraz cbd, thc jest ok. 15-20% (najwyżej przy dobrych nawozach oraz odżywkach może wyprodukować ok. 30 % thc) a CBD się różni, maksymalnie do 2%, CBD jest w indicach odpowiada za haj cielesny, a THC za śmiech bardziej. W medycynie marihuana ma bardzo wysokie zastosowanie, prawda też jest taka że ja jako 8 letni palacz codziennie, robię przerwy na kilka miesięcy bez trudu, moi koledzy też, nie miałem czegoś takiego jak uzależnienie, mam tylko ogromny komfort z życia. Niestety wy żyjecie w takiej dziurze jak Polska, i słuchacie waszych pseudo-polityków czy tam mediów które przekazują wam wiedzę wyssaną z dupy. Problem w tym że w waszym 'skunie" (najczęściej macie ak47 albo white window) jest często suszona w mikrofalówkach lub konserwowana w słoiku 2 tygodnie, to się nie dziwicie że dostajecie takie gówno. U mnie w kawiarenkach są one konserwowane latami, najczęściej koło miesiąca, smakują wyśmienicie, nie gryzą w gardle jak wasz polski shit wymieszany z łodygami. Nie wypowiadajcie się o marihuanie, jeżeli nie paliliście i słuchacie tylko bzdur od innych, marihuana szkodzi na pamięć, ale ja i tak z tą 'pamięcią" której nie odczuwam praktycznie uszkodzenia jestem w świetnej pracy, mam przyjemność z życia. Jestem za to ogromnym przeciwnikiem alkoholu, bo alkohol otępia i powoduje najprościej mówiąc głupotę (agresja, bezsensowne gadanie etc. wszystko do kupy) No więc skończcie jeżeli zdaje się wam że coś wiecie, bo nie wiecie, pozdrawiam

Odpowiedz
~Anonim
~Anonim

@~Kamila Krocz: Prawda jest taka, że nie wiesz o marihuanie. Marihuana w polsce jest różnego gatunku najczęściej zamawia się z neta feminizowane nasiona oraz sadzi, można na dworze lub pod lampami, zawierają one 2 najważniejsze składniki thc oraz cbd, thc jest ok. 15-20% (najwyżej przy dobrych nawozach oraz odżywkach może wyprodukować ok. 30 % thc) a CBD się różni, maksymalnie do 2%, CBD jest w indicach odpowiada za haj cielesny, a THC za śmiech bardziej. W medycynie marihuana ma bardzo wysokie zastosowanie, prawda też jest taka że ja jako 8 letni palacz codziennie, robię przerwy na kilka miesięcy bez trudu, moi koledzy też, nie miałem czegoś takiego jak uzależnienie, mam tylko ogromny komfort z życia. Niestety wy żyjecie w takiej dziurze jak Polska, i słuchacie waszych pseudo-polityków czy tam mediów które przekazują wam wiedzę wyssaną z dupy. Problem w tym że w waszym 'skunie" (najczęściej macie ak47 albo white window) jest często suszona w mikrofalówkach lub konserwowana w słoiku 2 tygodnie, to się nie dziwicie że dostajecie takie gówno. U mnie w kawiarenkach są one konserwowane latami, najczęściej koło miesiąca, smakują wyśmienicie, nie gryzą w gardle jak wasz polski shit wymieszany z łodygami. Nie wypowiadajcie się o marihuanie, jeżeli nie paliliście i słuchacie tylko bzdur od innych, marihuana szkodzi na pamięć, ale ja i tak z tą 'pamięcią" której nie odczuwam praktycznie uszkodzenia jestem w świetnej pracy, mam przyjemność z życia. Jestem za to ogromnym przeciwnikiem alkoholu, bo alkohol otępia i powoduje najprościej mówiąc głupotę (agresja, bezsensowne gadanie etc. wszystko do kupy) No więc skończcie jeżeli zdaje się wam że coś wiecie, bo nie wiecie, pozdrawiam

Odpowiedz
~Michał :-D. Wid
~Michał :-D. Wid

@~Anonim: :-Dzięki za rozjaśnienie tematu.
Ja mam kilkunastoletni staż. No, ale teraz palę codziennie w celach medycznych (mam paraliż połowiczny) lecz w tym naszym zabetonowanym kraju jestem zmuszony palić jakieś gówno żenione przez dilerów nie wiadomo czym. Nie stać mnie na wyprawy do Amsterdamu.
Dlatego zapal w moim imieniu tłustego jointa i wyślij mi macha, może spastyka puści na dłuższą chwilę.

Odpowiedz
~can
~can

Właśnie, w celu leczenia, a jaranie pod blokiem na ławce, to zwykła marihuana! O Opiatach również byś powiedział, że leczy, bo uśmieża ból? A ćpunowi dawającemu sobie w żyłę powiedziałbyś: " dobrze, przecież to leczy" ? Zastanów się Rysiek, co Ty w ogóle piszesz! Nikt w Polsce nie ma 'zdrowej', czystej samosiejki, tylko jakieś g*** zmieszane z ostrymi kwasami czy innymi substancjami. Puk, puk w głowę!

Odpowiedz
~lola
~lola

palę codziennie od 3 lat i nikt niech nie pisze, ze to g**** nie uzaleznia.

Odpowiedz
~baba
~baba

marihuana uzaleznia i szkodzi takjak alkohol i papierosy.wiec jesli juz to wiemy to nie zaprzeczajmy doswiadczeniu i faktom potwierdzonym przez wiarygodnych naukowcow i nikogo nie namawiajmy Do uzywek.@~lola:

Odpowiedz
~klakier
~klakier

kto napisal ten artykul rozszerzone zrenice heh a zmniejszenie isnienia w galce ocznej dlaczego napisale tyle szkodliwych cukier tez szkodzi a wszyscy jemy codziennie czemu nie napisali tu chocby 10 pozytywnych dzialan konopi sam juz wiele lat nie pale ale tk stronniczego dennego artykulu nie czytalem dobre 8-10 lat sam mam 39 zenada o rakotworczosci ale na raka o zastosowaniu w lagodzeniu objaw na calym swiecie to juz ani slowa co za to pisal masakra ludzie mja tytuly dokt. ja mam mgr. i wiem wiecej cos tut nie gra zenada i farsa elo wszystkim widzacym i wiedzacym o obu stronach medalu

Odpowiedz
~Monika
~Monika

@~klakier:

Ja tez mam magistra i męża uzaleznionego od marihuany i nic co jest tu napisane nie jest stronnicze, mój mąż dodatkowo jest bardzo agresywny, jeździ samochodem z córka po marihuanie i alkoholu, pali coraz częściej co godzinę czasem co pól, jestem wykończona bo nie wiem jak to udowodnic w sadzie, gdybym
Nie pracowała jak maszyna nie mielibyśmy na mleko dla dziecka bo dla męża ważniejsza jest marihuana, wybudowany i sokojny jest przez krótki czas potem zaczyna sie piekło, więc panie magistrze przestań bronić tego g***a bo może nie szkodzi tak jak nie szkodzi kieliszek wina, ale w sporych ilościach to jest trucizna dla uzaleznionego i jego rodziny. Zero motywacji do działania, zero koncentracjo, zaburzenia postrzegania rzeczywistości, agresja w momencie głodu, mogę wyliczać i wyliczać, nie muszę robić specjaliacji z dzialania marijuany, zbyt wiele Odin uzaleznionych znam, Nie mam nic do oalacych okazjonalnie ale uzaleznienie od tego go..na jest bardzo niebezpieczne

Odpowiedz
~Rkz
~Rkz

Ok Ja Ci napisze, pale od 6lat, od 4 lat stopniowo powolutku rujnuje mi życie. Pewnie mam predyspozycję do uzależnienia, ale po pierwszych 2 latach nic mi nie było. Później odreagowanie stresu, relaksik po pracy no i płyniesz....!!!!
C*** z tym idę na odwyk pozdro!!!!

Odpowiedz
~tomyk m.
~tomyk m.

palenie marii w ilosci duzej oczywiscie ze prowadzi do nalogu...sam w takowym jestem tyle ze nalog ten nie czyni nic zlego..pracuje, mam pasje ktore uskuteczniam, jestem jak wiekszosc ludzi +- szczesliwy z zycia...lubie palic i tyle...jedynym minusem palenia konopi jest mega lenistwo..ale to ma + i - jak wszystko i jak sie czlowiek nauczy z lenistwem postepowac rozsadnie to nalog palenia konopi jest podobny to jedzenia czekolady...nie ma porownania z nalogiem alkoholowym, tytoniowym czy nie daj boze zabawa z heroina ktora konczy sie smiercia...Pozdrawiam z rozsadkiem ze wsi pod wroclawiem:)

Odpowiedz
~gość
~gość

@~Anonim: zalazł się ekspert poczytałeś trochę w necie o THC i robisz ludziom wodę z mózgu .Nie wątpię że są odmiany na poziomie 30% THC ale ty na pewno nie paliłeś takich odmian i długo nie zapalisz ( champion Amnezja do 25%Thc) ja w przeciwiestwie do Ciebie znam skutki długotrwałego palenia mariuhany. Nie pisz mi że przez 8 lat palenia nie ma żadnych skutków ubocznych. Dla człowieka który wyrwał się z pod Lubelskiej wsi mieszkanie w kampie na obrzeżach Venlo pracującego za 5-7 euro/godz. przy zbiorach to jest naprawdę zajebisty komfort życia i pracy. Życzę Ci zdrowia abyś nie skączył na psychiatryku ze stwierdzoną
schizofrenią paranoidalną.
PS." W dzisiejszych czasach to nie jest palenie to już ćpanie"

Odpowiedz
~canna
~canna

Warto pamiętać, że kannabinole działają bardziej drażniąco niż tytoń i zawierają więcej substancji kancerogennych - umarłem haha

Odpowiedz
~Zajarany Życiem
~Zajarany Życiem

Autor sam sobie zaprzecza już na początku artykułu a mianowicie:

w pkt. 2 owego nędznego tworu, będącego książkowym przykładem czystej grafomani i totalnej ignorancji tematu przez autora, napisano, iż:

„Trawka” uzależnia – mimo że u osób, które odstawiły narkotyk, nie widać typowych objawów „głodu”, może u nich wystąpić uzależnienie psychiczne. U takiej osoby po odstawieniu marihuany pojawia się tzw. zespół amotywacyjny, przejawiający się niechęcią do podejmowania jakiejkolwiek aktywności, ograniczeniem kontaktów towarzyskich, osłabieniem pamięci i koncentracji."

a kilka akapitów niżej czytamy:

"po odstawieniu marihuany pojawia się tzw. zespół amotywacyjny, przejawiający się niechęcią do podejmowania jakiejkolwiek aktywności, ograniczeniem kontaktów towarzyskich, osłabieniem pamięci i koncentracji. "

TE SAME OBJAWY( NIECO INACZEJ NAZWANE) I BĘDĄCE SKUTKAMI PALENIA JAK I ODSTAWIENIA. Proszę Autora o przemyślenie:)

dalej:

" Badania dowodzą istnienia zjawiska tolerancji odwróconej, co oznacza, że przy systematycznym przyjmowaniu THC dochodzi do nadwrażliwości na tę substancję psychoaktywną i osiągania pożądanych doznań przy mniejszych dawkach. Zjawisko odwróconej tolerancji i niska toksyczność THC ma przemawiać za małym potencjałem uzależniającym narkotyku i jego „względnym” bezpieczeństwem."

i :

"Uzależnienie fizyczne od THC jest słabo wyrażone i występuje jedynie u osób uzależnionych, które przyjmują codziennie wysokie dawki narkotyku "

Ale przecież przed chwilą czytaliśmy, że osoby uzależnione palą coraz mniej ze względu na odwróconą tolerancję! Gdzie sens gdzie logika???

ponadto nadużywanie zwrotów typu:

"Niejasny jest związek nadużywania marihuany z..... "
"Czasami po zażyciu marihuany może pojawić się senność" a czasami może się nie pojawić:)
" Wydaje się, że.." itp świadczą o tym, iż autor się asekuruje, sugerują czytelnikowi, że nie wie do końca o co chodzi i nie jest pewien tego co pisze.
Po co więc czytać taki artykuł, może dla zachwytu na pięknem mowy ojczystej, stylistyki języka polskiego, meandrów logicznych i zdań okrągłych??? -gdyby chociaż był dobrze napisany, niestety.

I wisienka na torcie być musi:

"Jak rozpoznać, czy ktoś bierze marihuanę? Warto zwrócić uwagę na....powiększone źrenice..... nasionka i zielono-brązowe liście."

Autor rzeczywiście chyba pomylił dragi podczas pisania stąd powiększone źrenice po ganjii, panie autorze powiększone źrenice ma pan tylko kiedy tasuje Pan kartą każdy parapet po drodze z baru do domu:) albo jak był Pan Szanowny łaskaw zauważyć od palenia nasion i liści!

Ok, kończę bo lolek powolutku ćmiąc się powoli dopala .... czas skręcić następnego

Odpowiedz
mgr Kamila Krocz
mgr Kamila Krocz

Chciałabym się odnieść krótko do powyższej dyskusji. Nie dziwię się, że artykuł sprowokował wymianę poglądów między zwolennikami marihuany i przeciwnikami jej zażywania. Entuzjaści marihuany zawsze będą uwypuklać pozytywy marihuany, że w małych ilościach nie szkodzi, że okazjonalnie palona nie uzależnia, a jedynie poprawia nastrój, że niektóre składniki konopi znajdują zastosowanie w medycynie itd. Nie marginalizuję wykorzystywania niektórych składników (pierwiastków) konopi w medycynie. Artykuł jednak traktuje o uzależnieniu od marihuany, dlatego wymienione są potencjalne zagrożenia, dlatego napisano o niebezpieczeństwie palenia marihuany. Mam nadzieję, że ten artykuł będzie jednak przestrogą dla niektórych, którzy zastawiają się, czy zapalić jointa, czy może jednak zrezygnować.

Odpowiedz
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Klasyfikacja narkotyków

Klasyfikacja narkotyków Uzależnienie od kokainy

Kokaina to alkaloid otrzymywany z liści krzewu Erythroxylon coca. Kokaina należy do substancji psychostymulujących. Jest produkowana nielegalnie. „Czysta kokaina” ma postać białego proszku. W medycynie stosuje się ją coraz rzadziej, wyłącznie...

Klasyfikacja narkotyków Uzależnienie od benzodiazepin

Benzodiazepiny to leki o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym, przeciwdrgawkowym i relaksacyjnym. Wprowadzono je do lecznictwa na początku lat 60. XX wieku jako alternatywę dla bardziej uzależniających barbituranów. W Polsce...

Klasyfikacja narkotyków Uzależnienie od amfetaminy

Amfetaminy stanowią grupę środków psychostymulujących, pochodnych fenylopropylanu. Potoczne nazwy amfetaminy, to: speed, base ice, czarnulka, uppers. Okazjonalnie przyjmuje się zwykle 5-15 mg na dobę. Amfetamina ma postać białego lub lekko...

Klasyfikacja narkotyków Lotne rozpuszczalniki

Lotne rozpuszczalniki albo substancje wziewne stanowią alternatywę dla drogich i nielegalnych narkotyków twardych. Wykazują działanie depresyjne na OUN. Są powszechnie dostępne we wszystkich gospodarstwach domowych w postaci klejów,...

Klasyfikacja narkotyków Ecstasy

Ecstasy, nazywane potocznie ex, E, eska, drops, piguła, tabsy, UFO, love albo bleta, należy do grupy substancji halucynogennych i psychostymulujących. Ecstasy to pochodna amfetaminy i meskaliny. Narkotyk pojawił się na polskim rynku jako substytut LSD.

Klasyfikacja narkotyków Halucynogeny

Podstawowa cecha substancji halucynogennych to działanie psychomimetyczne (psycho- + gr. mimetikós – naśladujący), czyli powodujące objawy stanu halucynacji. Szacuje się, że istnieje około 2 tysiące halucynogenów, należących do...

Klasyfikacja narkotyków LSD

LSD to dietylamid kwasu lizergowego, który znajduje się między innymi w grzybie buławinki czerwonej. Narkotyk należy do substancji halucynogennych. Wyciąg z buławinki czerwonej używali już Aztekowie. LSD w postaci stosowanej obecnie odkrył w 1938...

Uzależnienie od alkoholu
Uzależnienia Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu (piwa, wina, wódki) to nałóg związany z nadużywaniem...

Uzależnienia Uzależnienie od leków

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Dla lekomana najbliższym...

Uzależnienie od seksu
Uzależnienia Uzależnienie od seksu

Seksoholizm– wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest. Fachowo określa...

Uzależnienie od komputera
Uzależnienia Uzależnienie od komputera

Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii uzależnienie od internetu staje się coraz...

Klasyfikacja narkotyków Uzależnienie od kofeiny

Główne źródła kofeiny, to: kawa, herbata, kakao i napoje energetyzujące. Kofeina ma działanie psychostymulujące, a przyjmowana w zbyt dużych dawkach (600 mg/dobę) może prowadzić do uzależnienia.

Uzależnienie od solarium
Opalanie Uzależnienie od solarium

Uzależnienie od opalania w solarium to nie mit. Coraz więcej kobiet odczuwa silną potrzebę podtrzymania opalenizny za pomocą łóżka opalającego. Dermatolodzy przekonują jednak, że jest to zły pomysł.

Uzależnienie od kosmetyków
Składniki kosmetyków Uzależnienie od kosmetyków

Większość kobiet lubi kupować kosmetyki, ale część z nich od zakupu specyfików do pielęgnacji uzależnia swoje samopoczucie. Jeśli tak jest w twoim przypadku, uważaj, stąd tylko krok do uzależnienia.

Uzależnienie od dopalaczy
Klasyfikacja narkotyków Uzależnienie od dopalaczy

Jaki jest skład chemiczny dopalaczy? Jak działają dopalacze? Co to są party pills i spice? Jakie skutki uboczne mogą pojawić się po zażyciu dopalaczy?

Klasyfikacja narkotyków Uzależnienie od heroiny

Uzależnienie od heroiny to nałóg, który prowadzi do powolnej śmierci. Uzależnieni dążą za wszelką cenę do zdobycia narkotyku. Często rezygnują z pracy i porzucają rodzinę, gdyż zostali zniewoleni.

Klasyfikacja narkotyków Uzależnienie od kokainy

Uzależnienie od kokainy prowadzi do stopniowej śmierci człowieka. Powoli degradacji ulegają kolejne układy – oddechowy, krwionośny i nerwowy. Człowiek całe życie podporządkowuje nałogowi.

Klasyfikacja narkotyków Uzależnienie od benzodiazepin

Benzodiazepiny to popularne leki nasenne i uspokajające. Nadużywane lub stosowane niezgodnie z zaleceniami lekarza mogą prowadzić do uzależnienia, które skutkuje różnymi zaburzeniami funkcjonowania.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij