Trwa ładowanie...

38-latka dostała zapaści płuc po przechorowaniu COVID-19. Trafiła do szpitala

Kobieta dostała zapaści płuc po przechorowaniu COVID-19
Kobieta dostała zapaści płuc po przechorowaniu COVID-19 (Getty Images)

38-letnia kobieta z Holandii po całkowitym wyleczeniu się z COVID-19 w domu, zachorowała na odmę płuc. Z dotychczasowych analiz wynika, że przypadki zapadnięcia płuc z powodu koronawirusa zdarzają się rzadko, przede wszystkim u osób hospitalizowanych. Lekarze nie są pewni, czy przyczyną odmy płuc u kobiety był przebyty COVID-19, ale biorą taką możliwość pod uwagę.

spis treści

1. Zapaść płuc po COVID-19

Przypadki pacjentów z odmą płuc powstałą wskutek koronawirusa zdarzają się rzadko i dotyczą z reguły najciężej chorych pacjentów. Przykładowo w Wielkiej Brytanii na 6500 pacjentów z COVID-19 około 1 proc. doświadczyło odmy opłucnowej. Podobna sytuacja przytrafiła się jednak 38-letniej Holenderce, która trafiła na izbę przyjęć po tym, jak zaczęła odczuwać duszności i ostry ból w klatce piersiowej.

Objawy zaczęły się nagle i nasilały z czasem. Kobieta ponad miesiąc wcześniej przeszła COVID-19, lecząc się w domu za pomocą paracetamolu i inhalatora. Okres rekonwalescencji po chorobie przebiegał pomyślnie i nic nie wskazywało na komplikacje. Po upływie 5 tygodni stan kobiety pogorszył się na tyle, że trafiła na miejscowy SOR. RTG wykazało, że kobieta miała obustronną odmę opłucnową.

Zobacz film: "5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać"
Kobieta dostała zapaści płuc po przechorowaniu COVID-19
Kobieta dostała zapaści płuc po przechorowaniu COVID-19 (Getty Images)

2. Przyczyny zapadnięcia płuc

Jak informuje National Institutes of Health odma opłucnowa pojawia się wtedy, gdy powietrze przedostaje się z płuc do przestrzeni między płucem a ścianą klatki piersiowej. Płuco jest wtedy uciskane i nie rozszerza się prawidłowo. Przyczyną może być uraz klatki piersiowej lub choroby płuc. Także pacjenci, którzy są podłączeni do respiratora, są narażeni na ryzyko zapadnięcia płuc. Lekarze podkreślają, że przypadek kobiety był niezwykły, ponieważ nie była hospitalizowana ani niepodłączona do respiratora przed odmą płuc.

3. Nie ma pewności, czy powodem był COVID-19

Lekarze są ostrożni i zaznaczają, że nie mogą w 100 proc. stwierdzić, że przyczyną zapadnięcia płuc kobiety był przebyty koronawirus. Dodają jednak, że Holenderka nie miała innych czynników ryzyka, więc jest podejrzenie, że infekcja mogła odegrać pewną rolę - spowodować mikroskopijne zmiany w tkankach i naczyniach krwionośnych płuc, które ostatecznie doprowadziły do odmy opłucnowej.

Autorzy raportu ze szpitala Elisabeth TweeSteden w Holandii, gdzie leczono 38-letnią pacjentkę, podkreślają, że odma opłucna jest możliwym "opóźnionym powikłaniem związanym z COVID-19".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze