5 czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na choroby serca
To, jaki styl życia prowadzimy może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie. Złe nawyki, które towarzyszą nam na co dzień mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na choroby serca. Czego zatem unikać by cieszyć się zdrowiem? Oto 5 czynników, które źle wpływają na serce.
1. Stres
XXI wiek określany "erą pośpiechu" to czas, w którym coraz trudniej złapać oddech i znaleźć chwilę na relaks. Ciągle brakuje nam czasu, przez co odpoczynek schodzi na dalszy plan. Ciągły pęd i życie w stresie, a także zbyt mała ilość snu sprzyjają rozwojowi nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej. W obliczu "szybkiego życia" musimy pamiętać o chwili dla siebie. Rozładowanie napięcia i pozytywne myślenie mają zbawienny wpływ na nasze serce.
- Przewlekły stres negatywnie wpływa na serce. Trzeba nauczyć się z nim walczyć. Warto znaleźć czas i chęci do rozwijania swoich zainteresowań, robić to, co sprawia radość, daje siłę i energię lub... odpręża! – radzi prof. Robert Gil, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, Dyrektor WCC Warsaw.
2. Zła dieta
Od dawna powtarza się, że warto zwracać uwagę na to, co jemy. W końcu każdy z nas doskonale zna powiedzenie "jesteś tym, co jesz". W czasach ciągłego pośpiechu i łatwiejszej dostępności do wszystkiego, coraz częściej sięgamy po te najszybsze, ale niekoniecznie najzdrowsze rozwiązania. Żywienie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i to właśnie ono warunkuje zapadalność na różnego rodzaju choroby. Z punktu widzenia schorzeń układu krążenia, należy zadbać o zbilansowaną dietę, bogatą w owoce i warzywa.
Przeczytaj także:
- Gasi pragnienie, a do tego chroni serce i zapewnia młody wygląd
- Naturalne leki na skołatane serce. Bez recepty
- Skutki uboczne odchudzania, które zwiększają ryzyko udaru o ponad 100 proc.
- Zdrowa dieta powinna być uboga w tłuste mięsa, masło, śmietanę i potrawy ociekające tłuszczem, jak również tzw. jedzenie śmieciowe. Warto to wszystko zastąpić rybami i roślinami strączkowymi, które minimalizują ryzyko miażdżycy - przypomina Prof. Adam Witkowski, dyrektor Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej WCCI Warsaw.
3. Palenie tytoniu
Zły wpływ palenia tytoniu na nasze zdrowie wydaje się być absolutnie oczywisty. Nie mniej jednak niewiele osób rezygnuje ze swoich niezdrowych przyzwyczajeń. Zawarta w tytoniu nikotyna podnosi ciśnienie tętnicze krwi i przyspiesza akcję serca, natomiast szkodliwe związki znajdujące się w dymie tytoniowym zwiększają ryzyko zawału serca. Nie trzeba zatem przekonywać, że "palenie poważnie szkodzi tobie i osobom w twoim otoczeniu".
- Ryzyko wystąpienia pierwszego zawału serca wzrasta wraz z liczbą wypalanych papierosów. Osoby, które wypalają paczkę papierosów dziennie mają czterokrotnie zwiększone ryzyko zawału serca - ostrzega prof. Jacek Legutko, przewodniczący Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
4. Brak aktywności fizycznej
Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem naszej codzienności. Brak ruchu prowadzi do otyłości, ta do cukrzycy, a z niej już znajdujemy się o krok od chorób układu krążenia. Regularna aktywność fizyczna jest związana z wieloma korzyściami dla zdrowia. Bez względu na nasz wiek i stan zdrowia lekarze zalecają wprowadzenie ruchu jako zdrowego nawyku. Osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny ćwiczyć, aby poprawić rokowanie w leczeniu, jakość życia, a także szybciej powrócić do zdrowia.
Przeczytaj także:
Prowadząc zawodowo siedzący tryb życia konieczne jest minimum 30 minut ruchu dziennie, trzy razy w tygodniu. Chodzi o umiarkowany wysiłek np. marsz, marszobieg, bieg, jazdę na rowerze czy pływanie. - Warto podkreślić, że inne ćwiczenia będą rekomendowane dla osoby z nadciśnieniem, a jeszcze inne dla osoby zupełnie zdrowej. Również ich częstotliwość i długość będą inne - tłumaczy prof. Dariusz Dudek, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii CM UJ.
5. Otyłość
Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że każdego roku przybywa coraz więcej osób cierpiących na otyłość. Zjawisko jest niezwykle niepokojące. Według badań z 2015 roku co drugi Polak cierpi z powodu nadwagi bądź otyłości. Dotyczy to również dzieci i młodzieży. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta powodują nadwagę i otyłość, ta natomiast ma silnym wpływ na rozwój cukrzycy, a także jest jednym z głównych czynników ryzyka w przypadku schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
- Motywowanie do zmniejszenia wagi ciała jest niezwykle trudne, niezależnie od wieku. Otyli rodzice często nie zauważają otyłości u swoich dzieci i nie są świadomi jej roli w wywoływaniu problemów zdrowotnych, a złe nawyki żywieniowe stają się nawykami dzieci - stwierdza lek. med. Anna Plucik-Mrożek, Prezes Fundacji "Zaskoczeni wiekiem", koordynator projektu Exercise is Medicine w Polsce.
Nasze zdrowie jest w naszych rękach i to my jesteśmy za nie odpowiedzialni. Eliminując główne czynniki wpływające na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego, możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.