Trwa ładowanie...

5 sposobów, aby uniknąć alzheimera

 Aleksandra Miłosz
09.04.2019 12:44
5 sposobów, aby uniknąć alzheimera
5 sposobów, aby uniknąć alzheimera (Zdjęcie starszej pary/Shutterstock)

Najnowsze badania pokazują, że aluminium może spowodować demencję, a co za tym idzie – wywołać chorobę Alzheimera. Są jednak sposoby na to, aby zmniejszyć jej ryzyko. Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, aluminium jest wszechobecne w naszym życiu i mamy z nim kontakt codziennie. Warto wiedzieć, w jaki sposób można ograniczyć lub zneutralizować działanie tego metalu.

spis treści

1. Jak aluminium wpływa na nasz mózg?

Metal zwany neurotoksyną gromadzi się w mózgu i może przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera oraz innych chorób neurologicznych. Aluminium wspiera białka zwane amyloidami do zbijania się w mózgu. Ten proces jest podstawową zmianą przy występowaniu choroby Alzheimera, ponieważ zbite białka mogą blokować przesyłane sygnały nerwowe i prowadzić do zmian niszczących komórki nerwowe.

Eksperci zgodnie twierdzą, że aluminium jest toksyczne dla mózgu w porównywalnym stopniu jak rtęć i ołów. Ponieważ jednak jest wszechobecne w naszym środowisku, niemożliwe jest całkowite usunięcie go z naszego życia. Możemy jednak podjąć inne kroki, które pozwolą nam na uniknięcie tej choroby w przyszłości.

2. Kontroluj poziom cukru w swoim organizmie

Zobacz film: "Co robić, by zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera?"

Jak wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma "Neurology", wydawanego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy, nawet niewielkie podwyższenie poziomu cukru we krwi, dalekie od postawienia diagnozy cukrzycy, może doprowadzić do rozwoju demencji.

Aby utrzymać odpowiedni poziom cukru, warto ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów, wybierać zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, oleje z nasion i orzechów.

Jeśli nie jesteś wegetarianinem i w twojej diecie obecne jest mięso, wybieraj chudą wołowinę i drób ze znanych, sprawdzonych źródeł.

Warto też wzbogacić swoją dietę w ryby, zwłaszcza te dziko żyjące, które zawierają wyższy poziom kwasów omega-3, drogocennych dla naszego serca i mózgu.

3. Pij wodę mineralną

Krzem jest wspólnym składnikiem kapsla butelki i wody mineralnej. Jest także chemicznym wrogiem aluminium, dlatego podaje się go pacjentom, u których występuje zatrucie tą niebezpieczną substancją.

Badania wykazują, że picie mineralnej z krzemem pomaga w wypłukiwaniu aluminium z organizmu. Warto przeczytać więc etykietę swojej ulubionej wody i sprawdzić, jakie składniki są w niej zawarte.

4. Zadbaj o trening fizyczny

Aktywność fizyczna równa się aktywność mózgu. Liczne badania sugerują, że regularny aerobik czy bieganie może w znaczny sposób zahamować rozwój demencji.

Lekarze zalecają przynajmniej 20 minut codziennych aktywności na świeżym powietrzu. Zdecyduj się na bieganie, szybki marsz czy jazdę na rowerze.

5. Chroń swoją głowę

Nawet niewielki uraz głowy może mieć katastrofalne skutki dla naszego organizmu. We wczesnym okresie życia uderzenie piłką, bójka z kolegą czy upadek podczas jazdy na rowerze jest doskonałym gruntem do rozwoju demencji w wieku późniejszym – dowodzą naukowcy z Mayo Clinic w Rochesterze.

Jak zadbać o bezpieczeństwo i zdrową przyszłość swojego dziecka? Obojętnie, czy jeździ na rolkach, rowerze, łyżwach czy deskorolce – na jego głowie zawsze powinien znajdować się kask.

6. Obniż poziom cholesterolu

Jeżeli poziom cholesterolu w twoim organizmie jest za wysoki, to jego obniżenie pod kontrolą lekarza może w przyszłości zaowocować wyeliminowanieniem demencji. Wykonane dotychczas badania wykazały, że pacjenci z podwyższonym poziomem cholesterolu, którzy przyjmowali dawki statyny, 60-70 proc. częściej unikali wystąpienia demencji i alzheimera w porównaniu do tych, którzy nie przejmowali się swoim cholesterolem.

Bez względu na to, ile masz lat, już teraz zadbaj o zdrowie swojego mózgu.

Wprowadź w życie te pięć wskazówek i zadbaj o swoją przyszłość. Pomyśl też o swoich dzieciach i wnukach – na pewno chcesz świadomie uczestniczyć w ich życiu i rozwoju. Pozwól sobie na to i zapobiegnij demencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze