61 sposobów, aby stać się bardziej ekologicznym
Bycie ekologicznym nie jest już jedynie tanim sloganem reklamowym, który miał nas przekonać do segregacji domowych odpadów. Nie jest to także sposób na zaimponowanie w gronie znajomych. Bycie ekologicznym to obowiązek każdej osoby, która funkcjonuje w dzisiejszym świecie, chce oddychać świeżym powietrzem, chodzić po nieskażonej ziemi i pić czystą wodę. Jeśli należysz do tej grupy, to specjalnie dla ciebie zebraliśmy 61 sposobów na to, jak być bardziej ekologicznym. Te metody pozwolą ci nie tylko zadbać o planetę, ale też zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Niech staną się twoją rutyną, a przekonasz się, jak łatwo jest być dzisiaj ekologicznym.
- 1. Zmień swoje mydło
- 2. Wymień patelnie
- 3. Wymień psią obrożę
- 4. Wymień zasłonę prysznicową
- 5. Wymień żarówki
- 6. Zamrażaj
- 7. Wykorzystuj śmieci
- 8. Twórz naturalne środki czystości
- 9. Kup zmywarkę
- 10. Pierz w zimnej wodzie
- 11. Zrezygnuj z suszarki
- 12. Zmień ustawienia telewizora
- 13. Wyłącz swoją konsolę
- 14. Zainstaluj termostat
- 15. Zrezygnuj z wygaszacza ekranu
- 16. Podlewaj rano lub wieczorem
- 17. Ochroń rośliny
- 18. Zrezygnuj z popcornu
- 19. Ogranicz mięso
- 20. Zainwestuj w listwy
- 21. Kupuj online
- 22. Postaw na naturę
- 23. Korzystaj z myjni
- 24. Przestrzegaj ograniczeń prędkości
- 25. Przesiądź się na rower
- 26. Domowy płyn do mycia szyb
- 27. Wybierz odpowiednią farbę
- 28. Chroń się przed owadami
- 29. Zainwestuj w olej kokosowy
- 30. Przygotuj pastę do czyszczenia kuchenki
- 31. Zrezygnuj ze skażonej żywności
- 32. Używaj toreb wielokrotnego użytku
- 33. Zadbaj o izolację domu
- 34. Zrezygnuj ze słomek
- 35. Kupuj lokalne produkty
- 36. Zrób porządek
- 37. Produkuj kompost
- 38. Wymień sprzęty
- 39. Wymieniaj filtry powietrza
- 40. Zdejmij relingi
- 41. Zrezygnuj z newsletterów
- 42. Bierz krótki prysznic
- 43. Umyj lodówkę
- 44. Susz zimnym powietrzem
- 45. Dojeżdżaj z kolegą z pracy
- 46. Pracuj zdalnie
- 47. Kup ficusa
- 48. Zrezygnuj z gotowych mrożonek
- 49. Wpuszczaj światło
- 50. Nie pij ze styropianowych kubków
- 51. Napraw spłuczkę
- 52. Zrezygnuj ze świec
- 53. Przechowuj w szklanych pojemnikach
- 54. Czytaj etykiety na kosmetykach
- 55. Używaj mikrofibry
- 56. Otwórz okno
- 57. Użyj żwiru
- 58. Zrezygnuj z puszek
- 59. Kupuj używane
- 60. Kupuj mądrze
- 61. Nie koś zbyt często
1. Zmień swoje mydło
Przeciwbakteryjne składniki mydeł, takie jak triklosan i triklokarban, nie usuwają lepiej zarazków i zanieczyszczeń niż specyfiki bez tych składników. W dodatku woda z mydlinami może nie tylko zanieczyszczać środowisko, ale też negatywnie wpływać na twoje zdrowie, powodując rozwój alergii i upośledzenie mięśni. Dlatego w sklepie lepiej sprawdź, czy w wybranym przez ciebie kosmetyku znajdują się te składniki.
2. Wymień patelnie
Aby stworzyć nieprzywierającą powierzchnię na patelniach, producenci stosują substancje zwane fluoropolimerami, które uwalniają się do atmosfery podczas gotowania w wysokich temperaturach. Co gorsza, składniki te rozbijają się na kwas perfluorooktanowy, czyli prawdopodobny czynnik rakotwórczy, który wiązany jest także z chorobami serca. Jeśli więc na twojej żeliwnej patelni znajduje się nieprzywierająca powłoka i nie masz możliwości sprawdzić, z czego się składa, dla bezpieczeństwa wymień swoje naczynia.
3. Wymień psią obrożę
Wiele obroży przeciw pchłom zawiera pestycydy, które należą do grupy potencjalnych czynników rozwoju nowotworów u człowieka. Jeśli więc zależy ci na ochronie środowiska, swoim zdrowiu i bezpieczeństwie swojego pupila, zapytaj weterynarza o alternatywne metody ochrony psa przed insektami.
4. Wymień zasłonę prysznicową
Dla dobra środowiska i swojego zdrowia wymień winylową zasłonę prysznicową na tę z plastiku wolnego od PCV, z tkaniny lub bambusa. W ten sposób unikniesz niemal 108 substancji chemicznych, które winyl emituje do atmosfery. Dodatkowy plus? Pozbędziesz się charakterystycznego zapachu w łazience.
5. Wymień żarówki
Świetlówka energooszczędna CFL to o niemal 30 zł niższy koszt energii w porównaniu ze zwykłymi żarówkami. Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, świetlówki zużywają do 75 proc. mniej energii i działają nawet 10-krotnie dłużej.
6. Zamrażaj
Mrożenie mięsa, warzyw i gotowych dań to nie tylko doskonały sposób na przygotowanie szybkiego obiadu, ale także dbanie o środowisko. Okazuje się, że twoja zamrażarka zużywa znacznie więcej energii, gdy jest pusta niż w sytuacji, gdy znajduje się w niej jedzenie.
7. Wykorzystuj śmieci
Statystycznie na każdego Polaka w ciągu roku przypada aż 315 kg śmieci, z czego nawet 73 proc. ląduje na wysypiskach, trując powietrze, którym oddychamy i wodę, którą pijemy. Jeśli choć kilka kilogramów odpadów wykorzystamy ponownie lub zrezygnujemy z używania pewnych produktów, będziemy mogli cieszyć się czystszym środowiskiem. Zamiast corocznego wysyłania tradycyjnych papierowych kartek, postawmy na te elektroniczne, zamiast kupować paczkowane ciastka, zacznijmy piec je w domu. Z pewnością i ty znajdziesz mnóstwo sposobów na to, aby ograniczyć produkcję śmieci.
8. Twórz naturalne środki czystości
Zamiast używać chemiczne środki czystości dostępne w sklepach, stwórz je samodzielnie we własnym domu. Wymieszaj ocet z wodą i zastosuj jako naturalny płyn do mycia szyb lub jako spray na uporczywie rosnące chwasty na przydomowej kostce brukowej. W ten sposób unikniesz zanieczyszczania środowiska szkodliwymi środkami chwastobójczymi.
9. Kup zmywarkę
Wydaje ci się, że myjąc naczynia w zmywarce, zużywasz znacznie więcej wody i energii, niż myjąc je ręcznie? Nic bardziej mylnego! Zmywarka wykorzysta nawet o połowę energii i 1/6 wody mniej niż podczas ręcznego mycia pod bieżącą wodą. Jeśli więc w twojej kuchni znajdzie się miejsce na ten niezastąpiony sprzęt, nie wahaj się ani chwili.
10. Pierz w zimnej wodzie
Podczas prania nawet 90 proc. zużywanej energii służy do ogrzewania wody. Jeżeli twoje ubrania po całodziennym użytkowaniu nie wymagają intensywnego czyszczenia, a jedynie odświeżenia, to zdecyduj się na zmniejszenie temperatury prania do 30°C. Odpowiednie detergenty i nowoczesne pralki doskonale radzą sobie w takich warunkach.
11. Zrezygnuj z suszarki
Jeśli myślisz o elektronicznej suszarce, przemyśl to jeszcze raz. Co prawda tradycyjne suszenie zajmie ci dużo więcej czasu i miejsca, jednak nie zużywa żadnej energii poza tą potrzebną do rozwieszenia prania, dzięki czemu jest w pełni ekologiczne. W dodatku w suszarce bębnowej twoje ubrania zniszczą się znacznie szybciej, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla ubrań wełnianych i jedwabnych.
12. Zmień ustawienia telewizora
Wejdź w menu swojego telewizora i zmień jego ustawienia na „normalne” bądź „standardowe”. Wiele płaskich monitorów trafia do nas z fabrycznymi ustawieniami podkręcającymi ich dźwięk i obraz. Tymczasem dzięki takiej konfiguracji twój telewizor zużywa od 10 do 20 proc. energii więcej niż w przypadku ustawień standardowych.
13. Wyłącz swoją konsolę
W większości domów, w których mieszkają dorastający chłopcy lub mężczyźni, znajduje się konsola do gier. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, że większość dostępnych na rynku konsol pobiera taką samą ilość energii w trakcie grania i wtedy gdy nie gramy, ale konsola jest włączona. Kupując konsolę, zwróć więc uwagę, aby posiadała tryb Auto Power, który spowoduje jej uśpienie przy dłuższym czasie bezczynności. Zobaczysz, że to odczuwalnie zmniejszy twoje rachunki za prąd.
14. Zainstaluj termostat
Jeśli decydujesz się na budowę domu lub już w nim mieszkasz, podejmij decyzję o zainstalowaniu termostatu, który pozwoli ci na kontrolowanie temperatury nawet wtedy, gdy nie ma cię na miejscu. Wystarczy, że przed wyjazdem zaprogramujesz urządzenie na wybraną temperaturę, a urządzenie przez cały czas twojej nieobecności będzie ją utrzymywać. Nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale też nie dopuścisz do marnowania energii.
15. Zrezygnuj z wygaszacza ekranu
Aktywowanie wygaszacza ekranu w laptopie lub komputerze stacjonarnym wydłuży przejście w tryb uśpienia, który pozwala na zaoszczędzenie energii. Zrezygnuj z wygaszacza. Zamiast niego aktywuj hibernację po określonym czasie bezczynności.
16. Podlewaj rano lub wieczorem
Możesz być zdziwiony, ale nawet zwykłe podlewanie kwiatów w domu i na balkonie może sprawić, że staniesz się bardziej ekologiczny. Aby zaoszczędzić wodę, podlewaj rośliny wczesnym rankiem lub dopiero wieczorem. W ciągu dnia woda szybciej odparuje i nie nawodni kwiatów. W dodatku, wykonując tą czynność w pełnym słońcu, możesz doprowadzić do odparzenia roślin.
17. Ochroń rośliny
Większa liczba roślin w twoim środowisku to większa ilość tlenu, a co za tym idzie – działanie proekologiczne. Chroń więc korzenie, zapewniając im warstwę ochronnej ściółki. Wykorzystaj korę, skoszoną trawę lub siano, aby spowolnić tempo parowania wody z korzeni roślin, hamując przy tym wzrost chwastów i zapewniając bogactwo składników odżywczych wpływających na ich wzrost.
18. Zrezygnuj z popcornu
Torby popcornu przeznaczonego do przygotowania w kuchence mikrofalowej wyłożone są kwasem perfluorooktanowym, który jest szkodliwy zarówno dla powietrza, którym oddychasz, jak i dla twojego zdrowia – może przyczynić się do rozwoju nowotworów i niepłodności. Zamiast jeść popcorn z torebki, przygotuj tradycyjny na patelni lub całkowicie wyeliminuj go ze swojej diety.
19. Ogranicz mięso
Amerykańskie badania pokazują, że dzięki zmniejszeniu spożycia mięsa spada ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób, takich jak rak, choroby serca, cukrzyca i otyłość. W dodatku przemysł mięsny generuje prawie 20 proc. emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez działalność człowieka. Chcesz mieć wpływ na czystość powietrza, którym oddychasz? Ogranicz jedzenie mięsa do 1-2 posiłków w ciągu tygodnia.
20. Zainwestuj w listwy
Pozwolą ci one lepiej kontrolować podłączenie do prądu nieużywanych przez ciebie urządzeń. Warto posiadać co najmniej dwie listwy. Do jednej z nich wepnij wtyczki sprzętów, które włączasz wiele razy w ciągu dnia, np. telewizora i sprzętu grającego. Do drugiej natomiast podłącz wszystkie wtyczki, które nie muszą non stop być podpięte do prądu, np. ładowarka do telefonu lub zasilacz do laptopa. Wystarczy tylko jednym guzikiem wyłączyć listwę, żeby zapewnić sobie mniejsze rachunki za prąd.
21. Kupuj online
Ostatnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Waszyngtonie pokazały, że kupując online, jesteśmy bardziej skorzy do trzymania się wcześniej przygotowanej listy zakupów. Dzięki temu wyrzucamy mniej jedzenia. W dodatku rezygnacja z samochodowych dojazdów do sklepu spożywczego zmniejsza emisję dwutlenku węgla, ponieważ dostawca naszego zamówienia przywiezie zakupy nie tylko nam, ale też wielu innym osobom w naszej okolicy.
22. Postaw na naturę
Jeśli masz dostęp do sprawdzonych źródeł mięsa wołowego i jesteś pewien, że krowy nie są karmione paszą, a trawą, to nigdy więcej nie sięgaj po mięso ze sklepu. Mięso wołowe z krów jedzących naturalne produkty zawiera więcej zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 i jest w mniejszym stopniu narażone na przenoszenie bakterii E. coli. W dodatku hodowla bydła karmionego trawą emituje znacznie mniej gazów cieplarnianych niż hodowle, w których krowy żywione są innymi paszami.
23. Korzystaj z myjni
Myjnie automatyczne zużywają od 15 do 32 litrów wody na jedno mycie samochodu. Dla porównania – mycie i płukanie samochodu pod domem to nawet 60 litrów wody. Dlatego jeśli musisz umyć samochód pod domem, rób to na trawie lub żwirze. W ten sposób zapobiegniesz sytuacji, w której resztki smaru, oleju i metali ciężkich przedostające się do kanalizacji i kanałów burzowych znajdą się w wodzie pitnej.
24. Przestrzegaj ograniczeń prędkości
Zaskoczony? Okazuje się, że agresywna jazda samochodem, czyli nadmierna prędkość, częste przyspieszanie i hamowanie, może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 33 proc. Jeśli więc będziesz prowadzić zgodnie z kodeksem drogowym, podziękuje ci nie tylko środowisko, ale też twój portfel.
25. Przesiądź się na rower
Gdyby więcej osób na całym świecie chodziło pieszo lub jeździło rowerem na odległości od 1,5 do 5 kilometrów, uniknęlibyśmy 23 milionów ton warstwy ozonowej w ciągu roku. Takie jej ilości powstają przez emitowanie dwutlenku węgla. Jeśli więc przed tobą krótka trasa do sklepu lub do znajomych, wybierz rower lub spacer.
26. Domowy płyn do mycia szyb
Jeśli przez twoje szyby nie przebija nawet świecące za oknem słońce, najwyższa pora je umyć. Nie sięgaj jednak po chemiczne środki czystości, ale przygotuj je sama z naturalnych składników. Wymieszaj sok z cytryny z octem i chłodną wodą. W ten sposób unikniesz produkowanych przez gotowe środki czystości rakotwórczych formaldehydów, które parując, wnikają w warstwę ozonową.
27. Wybierz odpowiednią farbę
Powietrze wewnątrz domu jest nawet do 3 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Może na to wpływać parowanie farby, którą malowaliśmy ściany w trakcie ostatniego remontu. Lotne związki organiczne w farbie mogą powodować bóle głowy, nudności, pieczenie oczu i bóle gardła. Jeśli więc planujesz kolejny remont, zwróć uwagę, aby na opakowaniu farby widniało oznaczenie informujące o braku związków VOC.
28. Chroń się przed owadami
Dostępne w sklepach substancje na owady zawierają związki fosforoorganiczne, które są najczęstszą przyczyną chemicznych zatruć u ludzi. Po co ich używać? Zamiast tego zmieszaj wodę z mydłem w płynie i psikaj w miejscach, w których pojawiają się mrówki faraonki czy mole spożywcze.
29. Zainwestuj w olej kokosowy
Zamiast stosować dziesiątki maści i kremów, które wyrzucisz, zanim zdążysz zużyć, zainwestuj w jeden niezawodny kosmetyk – olej kokosowy. Przypisuje się mu właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a także skuteczne działanie nawilżające. Zamiast stosować oddzielnie krem do rąk, balsam do ciała, piankę do golenia i maskę na włosy, wykorzystaj olej kokosowy. Zaoszczędzisz pieniądze, a środowisko będzie ci wdzięczne za mniejszą ilość śmieci.
30. Przygotuj pastę do czyszczenia kuchenki
Środki do czyszczenia kuchenek, płyt i piekarników zawierają składniki benzyny takie jak formaldehyd, toluen i benzen. Zamiast więc szkodzić sobie i atmosferze, przygotuj domową pastę na mocno zabrudzone powierzchnie. Połowę szklanki sody oczyszczonej wymieszaj z mydłem w płynie. Dolewaj mydła, aż powstanie gęsta pasta. Nałóż ją na zabrudzenia, odczekaj kilka minut, wytrzyj i spłucz wodą.
31. Zrezygnuj ze skażonej żywności
Bycie ekologicznym nie oznacza tylko dbania o środowisko, ale także, a może przede wszystkim, o własne zdrowie. Aby więc ustrzec się chorób związanych z jedzeniem produktów skażonych pestycydami, opracowano listę 12 warzyw i owoców, które są na nie najbardziej narażone. Wśród nich znajdziemy jabłka, truskawki, winogrona, seler, brzoskwinie, szpinak, paprykę, nektarynki, ogórki, pomidorki cherry, zielony groszek oraz ziemniaki. Jeśli więc nie masz dostępu do pewnych źródeł tych produktów, lepiej ogranicz ich spożycie.
32. Używaj toreb wielokrotnego użytku
Chyba nie muszę tłumaczyć, jak na środowisko wpływają miliony plastikowych toreb ze sklepów? Jeśli więc następnym razem podczas zakupów kasjerka zaproponuje ci jednorazową siatkę, podziękuj i wyjmij swoją materiałową torbę. Najlepiej zaopatrz się w kilka sztuk – miej jedną w torebce, drugą w samochodzie, a trzecią w domu.
33. Zadbaj o izolację domu
Uszczelniając ściany zewnętrzne, stropy, okna i drzwi, możesz zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 20 proc. Możesz zrobić to samodzielnie, jednak jeśli nie znasz się wykonaniu audytu energetycznego, poproś o pomoc specjalistę, który doradzi ci założenie odpowiedniej izolacji.
34. Zrezygnuj ze słomek
Czy zastanawiałeś się kiedyś, do czego właściwie potrzebne są plastikowe słomki? Z pewnością z łatwością jesteś w stanie się bez nich obyć w swojej kuchni, tym bardziej, że jedna taka słomka może rozkładać się nawet 400 lat. W dodatku wielokrotne zaciskanie ust prowadzi do powstawania zmarszczek. Zrezygnuj więc z picia przez plastikową słomkę lub wybierz tę biodegradowalną.
35. Kupuj lokalne produkty
Kupując produkty pochodzące z Polski, nie tylko wspierasz rodzimą gospodarkę, ale masz też pewność, że produkty są świeższe w porównaniu z owocami i warzywami, które aby trafić na twój stół, musiały przebyć wiele tysięcy kilometrów. W związku z tym są wręcz naszpikowane chemikaliami. W dodatku zakup lokalnych produktów pomoże zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska i energię wykorzystywaną do transportu i składowania zamorskich produktów.
36. Zrób porządek
Zamiast zbierać niepotrzebne przedmioty z myślą, że kiedyś może ich jeszcze użyjesz, zrób generalne porządki od strychu aż po piwnicę i pozbądź się zagracających przestrzeń rupieciów. Sprzedaj je na organizowanych w twojej okolicy domowych wyprzedażach lub wystaw na darmowych portalach aukcyjnych. Być może komuś się przydadzą, a tobie z pewnością lepiej będzie się mieszkać w większej przestrzeni.
37. Produkuj kompost
Oprócz tworzenia naturalnego nawozu do twojego ogrodu, kompostowanie rozwiąże też problem regularnego wyrzucania niezbyt świeżych warzyw i owoców. Czy wiesz, że nawet 25 proc. produktów, które kupujesz, trafia na śmietnik? Domowy kompostownik pomoże ci je wykorzystać do odżywienia roślin w ogrodzie.
38. Wymień sprzęty
Jeśli twój telewizor pamięta wczesne lata 90., a lodówka wydaje straszne dźwięki, zdecyduj się na ich wymianę. Zamiana starych sprzętów na nowe pozwoli ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Stary sprzęt możesz zostawić w sklepie, w którym dokonałeś zakupu nowego lub zawieźć do specjalnego punktu, w którym zbierane są elektrośmieci.
39. Wymieniaj filtry powietrza
Jeśli korzystasz w domu z klimatyzatorów, wiatraków, a nawet odkurzacza to wiedz, że każdy z tych sprzętów zawiera filtr powietrza, na którym osadzają się zanieczyszczenia. Czyść je więc co miesiąc, a co 3 miesiące wymieniaj. W ten sposób unikniesz kosztów związanych z naprawami i będziesz oddychać czystszym powietrzem.
40. Zdejmij relingi
Jeśli wozisz na dachu relingi lub bagażnik, to miesięcznie możesz spalać nawet 5 proc. więcej paliwa, co z kolei wiąże się z produkcją większych ilości zanieczyszczeń wpływających na stan powietrza, którym oddychamy. Jeśli więc relingi bądź bagażnik nie będą ci w najbliższym czasie potrzebne, pozbądź się ich z samochodowego dachu.
41. Zrezygnuj z newsletterów
Jeśli do twojego domu wciąż przychodzą papierowe broszury ze sklepów, z których dawno nie korzystasz, bądź z klubów, do których już nie należysz, zrezygnuj z nich. Jeśli jednak chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami, zdecyduj się na newslettery w wersji elektronicznej, które systematycznie będą przychodziły na twój mail. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele kilogramów makulatury unikniesz w ciągu roku.
42. Bierz krótki prysznic
Nie dość, że unikniesz suchej skóry spowodowanej długim oddziaływaniem twardej wody, to obniżysz też rachunki za wodę i energię. Skrócenie codziennego prysznica do 5 minut korzystnie wpłynie na zasób twojego portfela. Możesz też zakręcić kurek w momencie, w którym woda nie jest ci potrzebna, np. podczas nakładania szamponu na włosy czy golenia nóg.
43. Umyj lodówkę
Choć to wydaje się dziwne, brudna lodówka może negatywnie wpływać na miesięczne rachunki za prąd. Brudne ściany chłodziarki utrudniają przepływanie powietrza, w związku z czym urządzenie potrzebuje większych ilości energii, aby schłodzić się do pożądanej temperatury. Jeśli w dodatku twoja lodówka ma już kilkanaście lat, pomyśl o jej wymianie na energooszczędny model. W ten sposób szybciej odłożysz na wymarzone wakacje.
44. Susz zimnym powietrzem
Jeśli twoja suszarka ma dwa strumienie powietrza – ciepły i zimny – zawsze wybieraj ten drugi. Susz włosy maksymalnie 5 minut dziennie chłodniejszym powietrzem, a nie tylko zmniejszysz rachunki, ale też zadbasz o lepszą kondycję włosów. Gorąco szkodzi ich komórkom i powoduje, że włosy stają się szorstkie i łamliwe.
45. Dojeżdżaj z kolegą z pracy
Jeśli jazda autobusem do pracy nie wchodzi w grę, ale za to mieszkasz w okolicy twojego kolegi z pracy, porozmawiajcie o wspólnych dojazdach. Możecie zdecydować się na składkę na paliwo lub jeździć raz jednym, raz drugim samochodem. Nie tylko zaoszczędzisz nieco pieniędzy związanych z rzadszym tankowaniem, ale też zadbasz o środowisko, emitując mniej zanieczyszczeń.
46. Pracuj zdalnie
Jeśli masz taką możliwość, przynajmniej raz na jakiś czas pracuj w domu, a jeśli nie masz żadnych ograniczeń, rób to jak najczęściej. To nie tylko eliminacja wielu kilogramów dwutlenku węgla rocznie, ale także zdrowsze serce. Według niemieckich naukowców, pacjenci cierpiący na choroby serca są 3 razy mniej narażeni na zawał niż osoby pracujące w biurze.
47. Kup ficusa
Jeśli chcesz, aby w twoim domu było możliwie jak najwięcej powietrza i jak najmniej zanieczyszczeń, udaj się na giełdę z kwiatami i kup dużego ficusa. Okazuje się, że należy on do grupy roślin, które są w stanie usunąć formaldehyd, czyli jedną z najsilniejszych substancji chemicznych znajdujących się w powietrzu. Pamiętaj, że wszystkie sprzęty i meble, które masz w domu, emitują lotne związki chemiczne, które mogą być odpowiedzialne za ból głowy, kaszel, problemy z oddychaniem i nudności.
48. Zrezygnuj z gotowych mrożonek
Dostępne w sklepach gotowe dania do odgrzania w kuchence mikrofalowej nie tylko dostarczają wielu kalorii i konserwantów, ale też sprzedawane są w kartonowych pudełkach, plastikowych kubeczkach i innych opakowaniach, które wyrzucasz do śmieci. Jeśli więc zależy ci na czystości powietrza, gleby i wody, samodzielnie przyrządzaj domowe posiłki, przekładaj je do pojemników przeznaczonych do mrożenia i wyjmuj z zamrażarki, gdy nie masz czasu na przygotowanie obiadu.
49. Wpuszczaj światło
Słońce jest najtańszym i najbardziej wydajnym źródłem światła. Zamiast więc zaciągać zasłony w słoneczny dzień, skorzystaj z naturalnego światła i w ciągu dnia zaplanuj zajęcia, które wymagają lepszego oświetlenia. Warto też wiedzieć, że w miesiącach zimowych słońce może podnieść temperaturę w twoim domu nawet o kilka stopni, dlatego warto w ciągu dnia przykręcić kaloryfery. W dodatku, gdy przebywasz w słonecznym pomieszczeniu, twój mózg wydziela mniej melatoniny, dzięki czemu nie jesteś senny.
50. Nie pij ze styropianowych kubków
Jeśli w pracy korzystacie z automatu, a większość twoich kolegów sięga po styropianowe kubki, ty przynieś swój kubek ceramiczny i to właśnie z niego pij poranną kawę. Dzięki temu nie przyczynisz się do zaśmiecania środowiska, ponieważ twój ceramiczny kubek nie dość, że po podgrzaniu nie będzie wydzielał szkodliwych substancji chemicznych, to nie będzie też rozkładał się przez setki lat.
51. Napraw spłuczkę
Każdy z nas z pewnością miał problem ze spłuczką w toalecie. Kiedy po spuszczeniu wody guzik pozostaje w tym samym miejscu, powinniśmy od razu naprawić usterkę. W przeciwnym razie w ciągu doby może spływać bez potrzeby nawet kilkaset litrów wody. Nadal nie masz ochoty na naprawę? Z pewnością jej nabierzesz, gdy za miesiąc dostaniesz rachunek za wodę.
52. Zrezygnuj ze świec
Świece zapachowe uwalniają do powietrza, którym oddychasz, chemikalia, a parafina i knot są głównymi źródłami sadzy w twoim otoczeniu. Jeśli więc zależy ci na zdrowiu układu oddechowego, zrezygnuj ze świec lub wybieraj te wytworzone z naturalnego wosku i skrop je olejkami eterycznymi.
53. Przechowuj w szklanych pojemnikach
Plastikowe pojemniki przeznaczone do przechowywania artykułów spożywczych i napojów mogą zawierać BPA, czyli związek chemiczny, który negatywnie wpływa na zdrowie ludzi i zwierząt. W dodatku tworzywa sztuczne podgrzewane w kuchence mikrofalowej lub myte w zmywarce szybciej ulegają rozkładowi, wydzielając toksyczne substancje. Jeśli nie mamy pewności, czy nasze pojemniki nie zawierają BPA, lepiej przechowujmy pożywienie w tych szklanych.
54. Czytaj etykiety na kosmetykach
Jeśli weszło ci już w krew czytanie etykiet na produktach spożywczych, pora na kosmetyki. W przeciwieństwie do producentów artykułów spożywczych, wytwórcy kosmetyków mogą używać terminu „organiczny” do określenia szamponu, balsamu i innych środków, nawet wtedy gdy zawierają substancje chemiczne szkodliwe dla środowiska. Nie wierz więc w to, co jest napisane na przodzie opakowania, i wczytaj się w skład, sprawdzając, czy dany produkt rzeczywiście składa się z naturalnych składników.
55. Używaj mikrofibry
Jedno z amerykańskich badań wykazało, że myjąc kuchnię ścierką wykonaną z mikrofibry oraz odpowiednim detergentem, usuniemy nawet 27 proc. więcej bakterii, niż używając tego samego detergentu i bawełnianej ścierki. Dzięki temu nie jest już potrzebny dodatkowy środek dezynfekujący.
56. Otwórz okno
Zamiast używać sztucznych odświeżaczy powietrza, znacznie lepiej jest po prostu otworzyć okno. Na liście składników chemicznego odświeżacza znajduje się wiele takich, które należą do grupy potencjalnych substancji przyczyniających się do rozwoju nowotworów. Jeśli nie możesz otworzyć okna, użyj miski z octem lub sodą oczyszczoną – oba produkty doskonale wchłaniają zapach.
57. Użyj żwiru
Gdy planujesz budowę domu, rozważ wysypanie podjazdu żwirem. Asfalt i inne twarde powierzchnie znacznie utrudniają wchłanianie wody deszczowej do gruntu. Zamiast tego woda „ucieka”, przyczyniając się do erozji i zabierając ze sobą wszelkie zanieczyszczenia do rzek i cieków wodnych. W dodatku uszczelniacz wchodzący w skład asfaltu zawiera substancje rakotwórcze. Lepiej więc wykorzystać żwir, który pozwala na swobodne wsiąkanie wody i jest wolny od toksycznych składników.
58. Zrezygnuj z puszek
Powłoka, którą pokryte są od wewnątrz puszki z jedzeniem, zawiera w większości przypadków substancję chemiczną o nazwie bisfenol A, znany jako BPA. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Missouri pokazały, że substancja ta zakłóca normalne funkcjonowanie hormonów, powodując powstawanie guzów piersi i przerostu prostaty. Zamiast więc używać pomidory w puszce, w lecie, czyli wtedy kiedy są najpyszniejsze, zróbmy zapasy na zimę i zamknijmy je w słoikach. W ten sposób unikniemy ryzyka kontaktu ze szkodliwymi substancjami.
59. Kupuj używane
Jeśli planujesz zakup nowego przedmiotu lub sprzętu, dobrze zastanów się, czy na pewno potrzebujesz, aby pochodził on ze sklepu. Jeśli nie, to bardziej ekologiczne i tańsze będzie zakupienie sprzętu używanego. Przejrzyj więc portale aukcyjne i sprawdź, czy w twojej okolicy nie będą organizowane tzw. wyprzedaże garażowe.
60. Kupuj mądrze
Przeciętnie każdy z nas wyrzuca nawet 1/3 zakupionych produktów spożywczych. Aby uniknąć marnotrawstwa i nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy, warto nauczyć się kupować mądrze. Przed wyjściem na zakupy przygotuj więc listę i nie kupuj nic, co się na niej nie znajduje. Pamiętaj też, aby nigdy nie chodzić do sklepu, gdy jesteś głodny. Masz wtedy na wszystko ochotę, więc kupujesz mnóstwo rzeczy, które potem zalegają w lodówce.
61. Nie koś zbyt często
Jeśli należysz do grupy osób, które nałogowo przycinają trawnik w swoim ogrodzie, musisz zrezygnować ze swojego ulubionego zajęcia. Pozwól, aby trawa urosła do 5-7 cm – w ten sposób ułatwisz głębsze wrastanie korzeni i wytrzyma ona nawet długi czas bez podlewania. W dodatku wyższy trawnik lepiej wypiera chwasty bez konieczności stosowania chemicznych środków ochrony roślin.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.