Trwa ładowanie...

8 powodów, które mogą być przyczyną odbarwienia paznokci

Grzybica może powodować odbarwienie paznokci.
Grzybica może powodować odbarwienie paznokci. (iStock)

Żółty kolor to sygnał ostrzegawczy. Analogicznie do koloru znaków drogowych, żółty kolor, który pojawi się na naszych paznokciach to może być pierwszy sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Zdradzamy, jakie mogą być przyczyny nietypowego zabarwienia paznokci.

spis treści

1. Uważnie obserwuj swój organizm, często wysyła sygnały ostrzegawcze

Zdaniem dermatologów nigdy nie można bagatelizować sygnałów, które wysyła nasz organizm.

Przyczyna żółknięcia paznokci może być banalna, czyli odbarwienie pod wpływem ciemnego lakieru do paznokci. Może to jednak wskazywać również na rozwój choroby – wyjaśnia Joshua Zeichner, dyr. badań kosmetycznych i klinicznych na oddziale dermatologii w szpitalu Mount Sinai.

Zobacz film: "Zniszczone po hybrydzie paznokcie? Pomoże domowa odżywka"

"Wszelkie zmiany koloru, zgrubienie, łamliwość, które pojawią się na paznokciach powinny zostać ocenione przez dermatologa" - mówi Joshua Zeichner.

Im szybciej ustalisz przyczynę, tym szybciej możesz odzyskasz piękne paznokcie - a może też zdrowie.

2. Odbarwienie paznokci może powodować ciemny lakier

Lakier do paznokci, szczególnie w ciemniejszych odcieniach, może spowodować odbarwienie płytki. Obarwienie może się pogłębić przez używanie zmywaczy do paznokci z acetonem. W tym przypadku żółte zabarwienie najczęściej pojawia się w górnej części paznokcia.

Najprostszym sposobem jest zrobienie przerwy i nie malowanie paznokci przez jakiś czas. Dodatkowo pamiętaj, żeby przed umalowaniem paznokci najpierw nałożyć przezroczystą bazę. Jeśli problem pozostaje lepiej zrezygnuj z ciemnych kolorów lakierów i sięgnij po zmywacz bez acetonu.

3. Odbarwienie może oznaczać, że masz infekcję grzybiczą

Grzybica paznokci może objawiać się m.in. przez odbarwienie płytki, zgrubienie paznokcia i pękanie przy krawędzi. Najczęściej pojawia się na paznokciach u stóp.

Najczęściej zakażenia grzybicze są spowodowane przez grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida.

W takich przypadkach konieczna jest wizyta u dermatologa, który zastosuje odpowiednie leczenie miejscowe lub leki przeciwgrzybicze.

Terapia jest długa. W celu całkowitego wyeliminowania infekcji grzybiczej leki trzeba przyjmować przez 3-6 miesięcy.

4. Wykonujesz pracę, która może "niszczyć" ręce

Problemy z paznokciami często pojawiają się u osób, które pracują rękami, takich jak fryzjerzy, manikiurzystki albo sprzątaczki. Często powodem jest onycholiza, czyli sytuacja, w której płytka paznokciowa oddziela się od łożyska paznokcia. Pod paznokciem powstaje przestrzeń, która powoduje odbarwienie, które może mieć zabarwienie żółte lub białe.

Dr Zeichner zaleca w przypadku takich problemów moczenie paznokci w płynie do płukania jamy ustnej dwa razy dziennie.

"Listerina zawiera składnik zwany tymolem, który jest przeciwdrobnoustrojowy i pomaga w ponownym przyłączaniu się paznokcia, gdy odrasta" – wyjaśnia dr Zeicher.

Jeśli często "używasz swoich rąk" w pracy zawsze pamiętaj o ochronnych rękawiczkach, najlepiej też zrezygnuj z noszenia długich paznokci.

5. To może być znak, że brakuje ci witamin

Niedobory witamin i minerałów, takich jak cynk lub wit. B12 również mogą powodować łamliwość paznokci albo ich przebarwienia. Do diagnozy konieczne jest wykonanie badania krwi, które oceni ogólny stan organizmu.

W takim wypadku najczęściej konieczne jest wzmocnienie organizmu suplementami oraz wzbogacenie codziennie diety.

6. Jeśli palisz, może to źle wpływać też na twoje paznokcie

Według American Academy of Dermatology żółte paznokcie i palce są charakterystyczne dla wszystkich palaczy. Żółte zabarwienie płytki pojawia się zwłaszcza na tych palcach, w których osoba paląca zazwyczaj trzyma papierosa.

Jeśli dużo palisz Twoje paznokcie mogą również przybrać zaokrąglony lub maczugowy wygląd. Tu nie ma recepty, jedynym rozwiązaniem jest rzucenie nałogu.

7. Samoopalacz opala też paznokcie

Produkty samoopalające zawierają składnik zwany DHA, który odpowiada za pojawienie się sztucznej opalenizny. Ma on zdolność reagowania z aminokwasami naskórka. Podczas nakładania substancja może się gromadzić wokół skórek i nadawać paznokciom ciemnożółty wygląd.

Jeśli podejrzewasz, że samoopalacz może być przyczyną twoich żółtych paznokci, zawsze pamiętaj o precyzyjnym umyciu rąk po jego użyciu lub podczas aplikacji załóż rękawiczki.

8. To może dziedziczne

To bardzo rzadka przypadłość, czyli tzw. zespół żółtych paznokci. Wraz z żółtym zabarwieniem paznokci mogą się pojawić problemy z oddychaniem, przewlekłe zapalenie zatok i obrzęk nóg. Choroba atakuje najczęściej osoby w średnim wieku.

9. Choroby tarczycy albo cukrzyca

Problemy z paznokciami, takie jak zażółcenie, pogrubienie czy kruszenie się ich krawędzi mogą być wywołane przez choroby tarczycy. Niektórzy pacjenci cierpiący na cukrzycę również zgłaszają problemy z odbarwianiem paznokci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze