Trwa ładowanie...

9 kroków do oczyszczenia domu z toksyn

 Aleksandra Miłosz
15.03.2017 05:28
9 kroków do oczyszczenia domu z toksyn
9 kroków do oczyszczenia domu z toksyn (Zdjęcie naturalnych środków czyszczących/Shutterstock)

Jakie groźne toksyny znajdują się w naszym domu? Nawet jeśli bardzo dbamy o czystość, trudno o gwarancję, że jest w nim całkowicie bezpiecznie. Średniej wielkości dom może mieścić nawet 400 substancji chemicznych. Krótkotrwały kontakt z nimi z pewnością cię nie zabije, ale otaczająca chemia może mieć wpływ na twoje zdrowie i życie.

spis treści

1. Zacznij od teraz

Już dziś postaraj się zmniejszyć kontakt z chemikaliami. Pewnie nie zawsze zdajesz sobie sprawę, że myjąc toaletę czy blat kuchenny, narażasz się na wystąpienie alergii, bólu i zawrotów głowy oraz nadwrażliwości skóry. Szczególnie niebezpieczne skutki może mieć kontakt z chemikaliami, jeśli cierpimy na astmę. Pewnie myślisz sobie: „jak niby mam unikać kontaktu z chemikaliami, mam nie sprzątać kuchni i łazienki?”. Niekoniecznie. Poznaj kilka sposobów na zminimalizowanie wpływu toksyn na nasze życie i oczyszczenie domowego powietrza.

2. Droga do zdrowego domu

Zastosuj się do poniższych zasad. Wprowadź je do codziennego życia, a zobaczysz, że podrażnienia, mdłości i zawroty głowy, które towarzyszyły ci każdego dnia, staną się przeszłością.

Zobacz film: "Jak organizm broni się przed atakiem drobnoustrojów?"
  • Walkę z toksynami rozpoczynaj tuż po przyjściu do domu. Zaraz po wejściu zdejmij buty i zostaw je w przedpokoju. Chodzenie w butach po całym domu może roznieść aż 80 proc. zabrudzeń: ołów, pestycydy, drobinki nawierzchni drogowej, po której na co dzień chodzisz.
  • Drugi krok to otworzenie okien. Czy wiesz, że w domowym powietrzu może znajdować się aż 5 razy więcej zanieczyszczeń niż w tym pochodzącym z zewnątrz? Z tego powodu warto jak najczęściej wietrzyć mieszkanie.
  • Przed włączeniem pralki przeczytaj skład każdego ubrania, a w szczególności skup się na płaszczach i kurtkach. Takie rzeczy powinnaś prać w profesjonalnej pralni chemicznej, ponieważ dowiedziono, że w ich składzie mogą się znajdować groźne chemikalia, m.in. związki amonowe czy aceton, który znajdziemy też w zmywaczu do paznokci. Piorąc je razem z innymi ubraniami, narażasz się na alergię.
  • Kiedy odbierzesz pranie z pralni, zdejmij plastikową torbę i powieś ubrania np. w garażu. W ten sposób pozbędziesz się resztek rozpuszczalnika, nadchloroetylenu, który stosowany jest w pralniach, a który może przyklejać się do włókien ubrań i powodować podrażnienie dróg oddechowych i oczu, bóle głowy, zawroty i problemy z widzeniem. Warto też sprawdzić, jakie metody czyszczenia stosuje pralnia i poszukać takiej, która robi to w sposób jak najmniej szkodliwy dla człowieka i środowiska.
  • Nie masz kabiny prysznicowej, tylko winylową, nylonową lub poliestrową zasłonę? Czas to zmienić. Może ona emitować 108 lotnych związków organicznych (VOC), które w temperaturze pokojowej wywołują bóle głowy, mdłości oraz podrażnienia oczu i gardła. Szukaj więc na oznaczeniach skrótu VOC i staraj się unikać produktów, w których składzie się znajduje.
  • Pestycydy to jedno z większych zagrożeń, które może spotkać cię podczas prac przydomowych. Mogą wywoływać nadwrażliwość i uszkodzenia skóry, wymioty, mdłości i bóle głowy. Jeżeli walczysz z insektami lub innymi szkodnikami, staraj się szukać mniej toksycznych pestycydów i ostrzeżeń na opakowaniach alarmujących o stopniu ich szkodliwości.
  • Czas na kuchnię. Czy wiesz, że plastikowe pojemniki, w których przechowujesz jedzenie w lodówce, także mogą być szkodliwe? Niektóre z nich zawierają bisfenol A (BPA), który manipuluje gospodarką hormonalną człowieka. W 2012 roku BPA został zakazany w butelkach dla niemowląt. Udowodniono też, że może wpływać na otyłość i choroby układu krążenia. Unikaj pojemników, na których występuje oznaczenie „7”, świadczy ono o obecności BPA. Pod żadnym pozorem nie wolno używać tych pojemników w kuchenkach mikrofalowych i zmywarkach, ponieważ może to powodować ulatnianie szkodliwych związków. To samo mogą spowodować kwaśne i oleiste potrawy przechowywane w pojemnikach. Dobrą wiadomością jest to, że BPA jest szybko wypłukiwany z organizmu.
  • Warto też pokusić się o przygotowanie własnych, nietoksycznych produktów czyszczących, które przydadzą się w kuchni i łazience. Wystarczy, że pół łyżeczki sody oczyszczonej rozpuścisz w dwóch szklankach gorącej wody i jednej łyżeczce naturalnego mydła do rąk w płynie. Tak powstałą substancję przelej do spryskiwacza i używaj do czyszczenia luster, blatów kuchennych i armatury łazienkowej.
  • Zamiast pozbywać się kurzu przy pomocy sprayów, które zawierają chemikalia, i specjalnych szczotek piórowych do usuwania kurzu, które jedynie go podnoszą, użyj specjalnej, suchej ściereczki z mikrofibry, która przyciąga cząsteczki kurzu, ale ich nie rozprasza.

Dom to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu. Tu śpimy, relaksujemy się, ćwiczymy, rozmawiamy, jemy i spotykamy się z przyjaciółmi. Nie pozwólmy, żeby był miejscem toksycznym, które wywoływać będzie u nas mdłości i bóle głowy. Żyjmy zdrowiej i uczmy tego samego innych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze