Abulia - co to jest, przyczyny, objawy, leczenie
Abulia to zaburzenie psychiczne, przejawiające się chorobliwym lub całkowitym brakiem woli i motywacji do działania. Typowym objawem zaburzenia jest również obojętność na skutki swojego postępowania. Zaburzenie określane mianem abulii często towarzyszy następującym chorobom: schizofrenii, depresji endogennej, chorobie Alzheimera, zespołowi czołowemu, pląsawicy Huntingtona.
1. Co to jest abulia?
Abulia to stan, w którym pacjent odczuwa ogromny niedostatek lub całkowity brak woli i motywacji do działania Zaburzenie objawia się trudnościami w podejmowaniu choćby najprostszych działań czy decyzji. U pacjentów dotkniętych abulią obserwuje się znaczne obniżenie aktywności psychoruchowej, brak chęci do rozwijania swoich zainteresowań, a także obojętność na skutki swojego postępowania. Obniżona aktywność wynikająca z abulii plasuje się między apatią, a mutyzmem akinetycznym.
2. Abulia – przyczyny
Od wielu lat specjaliści spierają w kwestii abulii. Niektórzy naukowcy uznają ją za samodzielną jednostkę chorobową, inny zaś twierdzą, że jest ona jedynie objawem klinicznym innych chorób. Brak woli i motywacji do działania to częsty symptom zaburzeń psychotycznych m.in. nerwicy, schizofrenii, czy depresji endogennej.
Objawy abulii możemy zaobserwować również w przebiegu innych schorzeń, np. choroby Parkinsona lub Alzheimera. Widoczne są często u pacjentów z pląsawicą Huntingtona.
Wśród innych przyczyn abulii należy wymienić także:
- zespół czołowy,
- obrażenia mózgu,
- nowotwory i guzy mózgu,
- zapalenie opon mózgowych,
- demencję starczą,
- uzależnienia, m.in. alkoholizm, narkomania, uzależnienie od Internetu,
- zaburzenia w procesie wydzielania dopaminy,
- silne traumatyczne przeżycie, np. śmierć przyjaciela lub rodzica.
3. Abulia – objawy
Zaburzenie o nazwie abulia charakteryzuje się chorobliwym lub całkowitym brakiem motywacji i chęci do działania. Pacjenci dotknięci abulią stopniowo wycofują się z dotychczasowych aktywności (zaniedbują swoje pasje i zainteresowania). Niebywale problematyczne staje się dla nich wykonywanie prostych czynności, m.in. spożywanie posiłków, mycie zębów, czesanie włosów. Osoby te stopniowo przestają utrzymywać jakiekolwiek interakcje z otoczeniem.
Do najpopularniejszych objawów abulii należą również:
- znaczne obniżenie aktywności psychoruchowej,
- ograniczona zdolność planowania i podejmowania działań o złożonym celu,
- spowolnione reakcje emocjonalne,
- ogólna bierność,
- brak koncentracji,
- trudności w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji,
- zaburzenia snu,
- zaburzenia łaknienia,
- ograniczona mimika,
- obojętność na skutki swojego postępowania.
4. Leczenie abulii
Abulia, jak każde z zaburzeń psychicznych, wymaga leczenia. Leczenie zaburzenia jest o tyle trudne, że wymaga od pacjentów motywacji do podjęcia terapii, a także zmiany dotychczasowego trybu życia.
Bardzo ważną rolę w procesie terapii odgrywają bliscy pacjentów. W trakcie trwania terapii powinni oni motywować chorego do podjęcia choćby prostych czynności, powinni również okazywać mu wsparcie i zrozumienie.
Leczenie abulii wymaga psychoterapii, a także stosowania środków farmakologicznych, przynajmniej w początkowej fazie terapii. Zaburzenie psychiczne, przejawiające się chorobliwym lub całkowitym brakiem woli i motywacji do działania zazwyczaj leczy się środkami przeciwdepresyjnymi, środkami wpływającymi na zwiększenie motywacji. Przykładowymi preparatami wpływającymi na zwiększenie motywacji są agoniści dopaminy i inhibitory cholinesterazy. W przypadku abulii towarzyszącej innym chorobom, terapia ukierunkowana jest na chorobę podstawową.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.