Trwa ładowanie...

Aktywność fizyczna sposobem na pomyślne starzenie się

Zainteresowanie problemami seniorów rośnie. Powstaje coraz więcej inicjatyw i programów dedykowanych osobom starszym, które zachęca się do aktywności fizycznej i społecznej.

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w starszym wieku
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w starszym wieku

Wydaje się, że zainteresowanie samopoczuciem i zdrowiem osób starszych w szerszej perspektywie to nowe zjawisko. Jeszcze kilka lat temu niewiele się na ten temat mówiło. W rzeczywistości jednak nauki społeczne koncepcją pomyślnego starzenia się (ang. successful ageing) zajmowały się już w latach 50. XX wieku. W efekcie zaczęto inaczej patrzeć na problemy seniorów. Osoby w podeszłym wieku przestały być postrzegane jako obciążenie dla społeczeństwa.

1. Sekret długowieczności?

Osoby starsze często chorują. Ich problemem są schorzenia przewlekłe, które wiążą się z przyjmowaniem wielu leków i częstymi wizytami u lekarzy. Czy można tego uniknąć? Czy każdy senior musi spędzać czas w przychodni i w kolejkach do specjalistów? Czy starość musi być naznaczona bólem i cierpieniem?

Zauważmy, że nasi rodzice i dziadkowie najczęściej zmagają się z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, cukrzycą. To choroby cywilizacyjne, które każdego roku uśmiercają tysiące osób. Ale nie trzeba się na to godzić! Stosując kilka metod, można temu zapobiec. Zdrowy styl życia to podstawowy element profilaktyki i szansa na długie życie w zdrowiu.

2. Dobrej starości trzeba się nauczyć

Zrozumienie, że starość nie musi wiązać się z chorobami i biernością, wymaga edukacji społeczeństwa. Trzeba odrzucić schematy i stereotypy, do których się przyzwyczailiśmy, i spojrzeć na seniorów nieco inaczej. Potrzeba integracji międzypokoleniowej, zrozumienia oraz tworzenia wspólnych przestrzeni dla młodych i starszych.

By starość była pogodna, trzeba się do niej przygotować. Pomogą w tym zdrowy tryb życia, właściwa dieta oraz regularna aktywność fizyczna. To filary dobrego zdrowia i samopoczucia bez względu na wiek.

Najważniejszy z perspektywy tzw. pomyślnego starzenia się jest sport. Ma korzystny wpływ na większość układów i funkcji organizmu, które są niezbędne do utrzymania samodzielności i niezależności. A na tym bardzo seniorom zależy. Chcą być sprawni i czuć się potrzebni.

Aktywność fizyczna jest również cennym elementem profilaktyki i leczenia wielu chorób, m.in. nadciśnienia tętniczego i cukrzycy. Wzmacnia też odporność, zmniejszając ryzyko infekcji.

3. Sport dla seniora

Ćwiczyć można w każdym wieku. Korzyści ze sportu można czerpać nawet wówczas, gdy przez lata stroniliśmy od aktywności fizycznej. Wystarczy chcieć o siebie zadbać. To pierwszy, ale i najważniejszy krok ku pomyślnemu starzeniu się.

Jeśli nie wiemy, jaki rodzaj aktywności byłby dla nas najkorzystniejszy, warto porozmawiać z lekarzem lub fizjoterapeutą. Dobrym pomysłem jest również uczestnictwo w zajęciach grupowych, które prowadzi wykwalifikowany instruktor. Trener dobierze intensywność ćwiczeń do kondycji seniorów, zrealizuje też odpowiedni program.

Osobom starszym poleca się ćwiczenia wzmacniające, rozciągające oraz poprawiające równowagę. Korzystne jest także chodzenie na basen. Mieszkańcy Warszawy i Krakowa, którzy ukończyli 60. rok życia, mogą skorzystać z bezpłatnej oferty zajęć w ramach programu MultiSport Senior. Są one szansą na regularne ćwiczenia wykonywane pod okiem trenera, ale też dają możliwość poznania nowych osób.

Starzenie się to nieuchronny proces. Dotyczy nas wszystkich i tylko od nas samych zależy, jak będzie wyglądać. Mamy szansę przeżyć wiele lat w zdrowiu i szczęściu. Warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, by właśnie tak wyglądała nasza przyszłość.

Partenerem artykułu jest marka Multisport

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza