Anhedonia – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Termin anhedonia wywodzi się z greckiego i oznacza „bez przyjemności”. Nieumiejętność przeżywania radości z tego, co niesie życia, dotyka coraz większą liczbę osób. Dlaczego tak się dzieje? Czy anhedonię można wyleczyć?

Anhedonia – przyczyny

Na anhedonię cierpią zazwyczaj ludzie przepracowani, zestresowani i przemęczeni. Utrzymujący się dłuższy czas smutek wielu niestety lekceważy. A waga problemu braku odczuwania radości, czyli anhedonia, nie powinna być umniejszana. To problem, z którym trzeba zgłosić się do lekarza, ponieważ trzeba z nim walczyć. Należy zlikwidować też przyczynę, która do takiego stanu doprowadza. Anhedonia wiąże się ściśle z depresją, stanowi jej ważny objaw.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Przyczyną anhedonii mogą być też jednak zaburzenia psychiczne, jak chociażby schizofrenia i uzależnienia – często anhedonia pojawia się u osób, które przechodzą etap odstawienny. Anhedonię mogą powodować też niektóre leki. Ogólnie za przyczynę uznaje się uszkodzenia w mózgu, przez które zablokowane jest wytwarzanie dopaminy.

Anhedonia – objawy

Anhedonia jest trudna do zdiagnozowania, zauważenia, bywa bagatelizowana zarówno przez cierpiącego, jak i jego otoczenie. Jest jednak szereg objawów, które powinny wywołać reakcję. Podstawowym objawem anhedoni jest brak emocji, smutek, gniew, a radość przestaje się pojawiać lub jej wyraz jest bardzo nikły. Chory nie odczuwa przyjemności z rzeczy, które dotychczas taką reakcję wywoływały. Cierpiący na anhedonię traci zainteresowanie dotychczasowym hobby, ma obniżony nastrój.

Innym ważnym objawem anhedonii jest izolacja społeczna, która nie polega na chwilowym odmawianiu spotkań przyjacielskich czy koleżeńskich. Anhedonia sprawia, że osoba zaczyna mieć problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie, unika ludzi, bywa że do tego stopnia, że w końcu zostaje sam, bez bliskich. Jeżeli takie objawy pojawiają się u nas lub kogoś bliskiego, należy sobie uświadomić, że nie miną same z siebie, że oznaczają chorobę, anhednonię, z którą trzeba walczyć.

Nawyki, które uchronią cię przed depresją

Odpowiednia ilość snu to kluczowa sprawa dla regeneracji ciała. Układ odpornościowy wzmacnia się, mózg odpoczywa i rozwija się, i zbierane są siły na następny...

Anhedonia – leczenie

Anhedonia, jako że jest związana z psychiką, jest trudna do wyleczenia, nie ma na to konkretnych metod. Jeśli anhedonia zostanie już stwierdzona, zazwyczaj podaje się środki farmakologiczne. Ważne jest też wyeliminowanie czynnika, który wpłynął na wystąpienie anhedoni. Chory może też podjąć psychoterapię. W leczeniu anhedoni ważne jest też wsparcie i pomoc bliskich. W ten sposób choremu łatwiej będzie sobie poradzić z problemem i szybciej wróci do „formy”.

Anhedonia – jak jej uniknąć?

W dużej mierze to, czy dotknie nas anhedonia zależy… od nas samych. To, jaki styl życia prowadzimy, jakie mamy priorytety, jak pojmujemy świat wpływa na to, jak się czujemy. Jeśli więc udało się wygrać z anhedonią i chcemy uniknąć jej nawrotu, warto dokonać pewnych przewartościowań – znaleźć czas na odpoczynek, hobby, na zwykłe codzienne przyjemności. Anhedonia wtedy nie dopadnie nas tak łatwo.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Depresja i mania
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

rozstanie

dupster123 • ostatni post 18 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Depresja i mania
Depresja i mania

Teoria Becka (WIDEO)

Teoria Becka (WIDEO) Odtwórz wideo

Aaron Temkin Beck jest twórcą teorii poznawczej, która jest obecnie szeroko stosowana w terapii depresji na całym świecie. Teoria ta próbuje ująć (...) w całość problematykę przyczyn depresji. Zakłada ona, że istnieją...

Depresja i mania

Depresja w chorobach neurologicznych (WIDEO)

Depresja w chorobach neurologicznych (WIDEO) Odtwórz wideo

Depresja jest bardzo częstym powikłaniem chorób neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera. Szacuje (...) się, że na zaburzenia depresyjne cierpi ponad połowa chorych na różnego rodzaju choroby neurologiczne. Depresja...

Depresja i mania

Depresja a seks (WIDEO)

Depresja a seks (WIDEO) Odtwórz wideo

Depresja to zaburzenie psychiczne, które wpływa negatywnie na życie seksualne. Przyjmowanie leków antydepresyjnych może obniżać libido, zatem osoby (...) czynniki, które mogą przyczynić się do zaburzeń w depresji, to:...

Depresja i mania

Męska depresja

Męska depresja

nie zdaje sobie sprawy z choroby, jaką jest depresja, najtrudniejszy krok to przyznanie się do dolegliwości przed samym sobą.