Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Aparat ortodontyczny samoligaturujący – charakterystyka, dobór, cena, zalety

Avatar placeholder
29.03.2023 11:53
Aparat ortodontyczny samoligaturujący to jeden z nowocześniejszych aparatów ortodontycznych, dzięki któremu możliwe jest leczenie wad zgryzu.
Aparat ortodontyczny samoligaturujący to jeden z nowocześniejszych aparatów ortodontycznych, dzięki któremu możliwe jest leczenie wad zgryzu. (adobestock)

Aparat ortodontyczny samoligaturujący to innowacyjne rozwiązanie dla aparatów tradycyjnych. Nie posiadają one ligatur, czyli małych gumowych opasek, tylko specjalne klapki. Aparat ortodontyczny samoligaturujący gromadzi coraz więcej zwolenników. Jest chętnie wybierany przez pacjentów, a także często polecany przez ortodontów. Ile kosztuje aparat ortodontyczny samoligaturujący? I czym różni się od aparatu tradycyjnego?

spis treści

1. Aparat ortodontyczny samoligaturujący – charakterystyka

Aparat ortodontyczny samoligaturujący to jeden z nowocześniejszych aparatów ortodontycznych, dzięki któremu możliwe jest leczenie wad zgryzu. Wady zgryzu można leczyć za pomocą aparatów ruchomych albo stałych. Aparat ortodontyczny stały zbudowany jest z drutu, który razem z zamkami przylega do każdego zęba. Zamki mocowane są ligaturą gumową albo metalową.

Podczas leczenia łuk musi być luźny i swobodnie poruszać się pomiędzy szczelinami zamka. Taką możliwość daje stosowanie aparatu ortodontycznego samoligaturującego. Specjalna klapka ma możliwość otwierania i zamykania, dlatego wymiana łuków jest prosta. Dzięki takiemu rozwiązaniu łuk ma możliwość przesuwania się w szczelinie zamka. Brak ligatury na zamkach sprawia, że aparat ortodontyczny samoligaturujący jest bardzo łatwy w utrzymaniu go w czystości i w związku z tym wystąpienie próchnicy jest mniejsze niż podczas użytkowania aparatu tradycyjnego.

2. Aparat ortodontyczny samoligaturujący – dobór

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Decydując się na aparat ortodontyczny samoligaturujący, należy wybrać się do ortodonty, który ma za zadanie zbadać wadę zgryzu i wykonać wyciski górnej i dolnej linii zębów. Ważne jest, aby przed założeniem aparatu zęby były wyleczone z kamienia nazębnego i próchnicy. Zęby muszą być zdrowe.

Na podstawie wykonanych wycisków lekarz wykonuje gipsowy odlew zębów. Dzięki zdjęciom rentgenowskim i odlewom ortodonta dokładnie rozplanuje leczenie i dobierze właściwy aparat. Kolejno, lekarz przedstawia plan leczenia (czas trwania, koszty aparatu). Po kilku tygodniach aprat jest gotowy do odbioru i do użytkowania.

3. Aparat ortodontyczny samoligaturujący – cena

Cena aparatu ortodontycznego samoligaturującego jest wysoka. Średnio za jeden łuk zapłacimy 2500 złotych. Należy także uwzględnić ceny wizyt kontrolnych, które nie należą do tanich (140 – 200 złotych).

4. Aparat ortodontyczny samoligaturujący – zalety

Użytkowanie aparat ortodontycznego samoligaturującego przynosi wiele zalet. Zaliczyć do nich można:

  • wysoki komfort leczenia;

  • szybszy czas leczenia;

  • zmniejszona ilość wizyt kontrolnych;

  • wysoka estetyka;

  • łatwość w utrzymaniu czystości.

Musisz to wiedzieć

Aby klapki na zębach były mniej widoczne, można wybrać odpowiedni kolor, wtedy komfort użytkowania aparatu będzie jeszcze wyższy, gdyż aparat będzie niemalże niewidoczny. Jedyną wadą aparat ortodontycznego samoligaturującego jest jego wysoki koszt.

Aparat ortodontyczny samoligaturujący może być stosowany u dzieci i dorosłych. U każdego leczenie będzie miało inny charakter. Każde leczenie jest dostosowywane indywidualnie do potrzeb klienta. Jedyne co łączy wszystkich ludzi użytkujących aparat ortodontyczny samoligaturujący, jest codzienna, dokładna dbałość o higienę jamy ustnej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze