Atakuje pod prawym żebrem. Gdy się pojawi, biegiem do lekarza
Ból brzucha może świadczyć o poważnych dolegliwościach. To nie zawsze jest objaw niestrawności, choć bardzo często jest z tym kojarzony. Wiele zależy od jego natężenia i lokalizacji. Jeśli boli pod prawym żebrem, lepiej nie odkładać wizyty u lekarza.
1. Nie lekceważ bólu pod żebrem
Ból pod prawym żebrem, zwłaszcza jeśli jest "tępy", może świadczyć o poważnym problemie. W ten sposób może dawać o sobie znać kamica żółciowa.
To problem, który dotyka ok. 20 proc. mieszkańców Europy Zachodniej, a gromadzeniu się kamieni żółciowych (w drogach moczowych lub pęcherzyku żółciowym) może sprzyjać wiele czynników.
To m.in. nadmiar cholesterolu, zła dieta, cukrzyca, otyłość lub szybka utrata wagi, przyjmowanie estrogenów (hormonalna antykoncepcja lub hormonalna terapia zastępcza) czy utrudnienie odpływu żółci (może to wystąpić u kobiet w ciąży, osób stosujących restrykcyjne diety lub chorych, u których konieczne jest żywienie pozajelitowe).
Ryzyko kamicy żółciowej rośnie też wraz z wiekiem, a choroba jest częściej diagnozowana u kobiet.
Jej konsekwencje mogą być bardzo groźne. Może dojść do zatkania przewodów żółciowych oraz zapalenia trzustki.
2. Nie lekceważ bólu
Szacuje się, że około 2/3 pacjentów z kamicą żółciową nie ma żadnych objawów, co może niestety opóźniać diagnostykę. Jeśli jednak pojawią się niepokojące symptomy, nie należy ich lekceważyć i jak najszybiej skonsultować z lekarzem.
Objawy mogą być różne, w zależności od tego, gdzie znajdują się kamienie. Jeśli są zlokalizowane w woreczku żółciowym mogą pojawić się:
- tępy ból w prawym podżebrzu,
- wzdęcia,
- uczucie pełności.
Z kolei jeśli kamienie gromadzą się w przewodach żółciowych, mogą wystąpić:
- bóle o charakterze skurczowym, które promieniują w kierunku środkowego nadbrzusza i do prawej łopatki (tzw. kolka żółciowa),
- stan podgorączkowy,
- dreszcze,
- zażółcenia białkówek oka i skóry,
- marskość wątroby.
W diagnostyce kamicy wykorzytuje się badanie USG jamy brzusznej lub tomografię komputerową. Wykonuje się także badania krwi (oceniające liczbę białych krwinek) oraz badania, które pozwalają ocenić jak pracuje wątroba.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.