Trwa ładowanie...

Babka lancetowata – występowanie, właściwości zdrowotne, napar, zbiór

Avatar placeholder
30.03.2021 19:04
Babka lancetowata jest stosowana w lecznictwie
Babka lancetowata jest stosowana w lecznictwie (123rf.com)

Babka lancetowata przez jednych będzie traktowana jako uciążliwy chwast, dla drugich będzie nieocenionym ziołem, które może zlikwidować różne dolegliwości? W czym może pomóc nam babka lancetowata? Jakie jest zastosowanie babki lancetowatej?

spis treści

1. Występowanie babki lancetowatej

Babka lancetowata to bylina, która występuje niemal w całe Europie, Afryce północnej, a także w Azji zachodniej. Można znaleźć ją aż u podnóży Himalajów. Można ją spotkać także w obu Amerykach oraz w Australii jednak została tam przywieziona przez podróżników.

Babka lancetowata ma podłużne liście, które osiągają nawet 30 cm długości.

Zobacz film: "Te zioła wspomogą pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego"

Babka lancetowata jest odporna na różne warunki atmosferyczne. Radzi sobie także z różnym podłożem. W Polsce najczęściej rośnie na łąkach, trawnikach i pastwiskach. W Tatrach można spotkać babkę lancetowatą na wysokości nawet 1350 m n.p.m.

2. Właściwości zdrowotne

Babka lancetowata jest stosowana w lecznictwie od wielu lat. W starożytności sok z babki lancetowatej miał pomagać na ukąszenia skorpionów i węży. W średniowieczu stosowano ją na opuchlizny.

Medycyna ludowa zaleca babkę na chrypę, suchy kaszel, problemów z układem pokarmowym (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy) oraz z układem moczowym. Babka lancetowata pomaga także łagodzić swędzenie po ukąszeniu komara. Babka lancetowata może być stosowana do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek Babka lancetowata doskonale sprawdzi się przy infekcjach intymnych. Liście babki lancetowatej likwidują opuchliznę i przekrwienia.

Jakie jest kolejne zastosowanie babki lancetowatej? Otóż babka lancetowata działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Jest stosowana także jako środek wykrztuśny w syropach ziołowych na kaszel. Babka lancetowata łagodzi stany zapalne w jamie ustnej oraz krtani. Sok z babki lancetowatej przyspiesza proces gojenia ran.

3. Napar z babki lancetowatej

Napar z babki lancetowatej działa oczyszczająco i leczniczo na trzustkę. Do przygotowywania naparu potrzebujemy łyżki babki lancetowatej, kilku korzeni lukrecji oraz szklankę wody. Mieszankę ziół zalewamy gorącą, ale nie wrzącą wodą. Wypić napar po jednym z posiłków.

Zobacz też:

4. Babka górka i babka nadmorska

Babkę lancetowatą zbiera się od maja do września. Najlepsze liście to te najlepiej wykształcone. Babka lancetowata powinna rosnąć daleko od drogi i zanieczyszczeń. Liście babki suszymy. Temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. Miejsce powinno być przewiewne. Babkę lancetowatą można suszyć w piekarniku lub na strychu.

Babki lancetowatej nie powinno się zbierać nad morzem i w górach ponieważ rosną tam dwa mniej wartościowe gatunki: babka nadmorska i babka górska.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze