Odkryli 2 nowe objawy. Ten rak każdego roku zabija 4 tysiące Polaków
Należy do najbardziej groźnych, podstępnych i zabójczych nowotworów. Wskaźniki pięcioletniego przeżycia dla raka trzustki nie przekraczają sześciu procent, a lekarze i naukowcy z całego świata głowią się, jak go przechytrzyć. Jedyną szansą na skuteczne leczenie jest odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza. Może w tym pomóc znajomość charakterystycznych objawów.
1. 23 objawy raka trzustki. Na liście dwa nowe symptomy
W stosunku do lat 90. ubiegłego wieku liczba zachorowań na raka trzustki wzrosła o 130 proc. Ten nowotwór należy do największych wyzwań onkologii – wskaźniki pięcioletniej przeżywalności są jednocyfrowe, w Polsce jest to około pięć do sześciu procent. Co czwarty pacjent przeżywa rok od postawienia diagnozy. Przebieg choroby jest bardzo dynamiczny, do tego najczęściej rak trzustki wykrywany jest w zaawansowanym stadium. Wszystko przez to, że trzustka to narząd ukryty w jamie brzusznej, często niewidoczny w rutynowych badaniach USG. Do tego nowotwór trzustki rozwija się podstępnie, dając skąpe objawy.
Jedno z badań National Cancer Research Institute ujawniło dwa nowe symptomy, które mogą alarmować o rozwijającym się raku. Naukowcy zidentyfikowali 23 objawy choroby wśród 24 000 osób z Wielkiej Brytanii, u których w latach 2000-2017 zdiagnozowano gruczolakoraka przewodowego trzustki, najczęstszy typ nowotworu tego narządu. Wśród nich pojawiło się wzmożone pragnienie oraz ciemna barwa moczu.
Naukowcy postawili hipotezę, że pragnienie powiązane jest z rozwojem cukrzycy, która często pojawia się, gdy zaatakowana przez nowotwór trzustka przestaje funkcjonować prawidłowo. Z kolei ciemny mocz jest skutkiem dysfunkcji wątroby lub niedrożności dróg żółciowych chorego.
- Te nowe odkrycia pozwalają nam prowadzić dalsze prace nad zrozumieniem objawów, które mogą sugerować raka trzustki. Pomoże to (lekarzom rodzinnym) w podejmowaniu decyzji o tym, kogo skierować na pilne badania, zwłaszcza gdy pacjenci mają kilka pozornie niespecyficznych objawów – wyjaśnia dr Weiqi Liao z University of Oxford.
2. Tak objawia się rak. Onkolog wymienia objawy
Onkolog z Keck School of Medicine w Południowej Kalifornii, dr Heinz-Josef Lenz tłumaczy, że istnieje "bardzo niewiele wczesnych objawów ostrzegawczych raka trzustki", co jest główną przeszkodą w diagnozowaniu. Wymienia również siedem najbardziej alarmujących dolegliwości, które wymagają kontroli u lekarza, jeśli nie ustępują w ciągu siedmiu dni.
Zdaniem dr Lenza są to:
- żółtaczka będąca skutkiem ucisku guza na drogi żółciowe i gromadzenia się bilirubiny,
- świąd skóry, który pojawia się w przebiegu żółtaczki i również ma związek z odkładaniem się bilirubiny,
- zmiany w zabarwieniu moczu i stolca – w przeciwieństwie do moczu stolec staje się jasny, odbarwiony,
- problemy z trawieniem lub utrata masy ciała, które pojawiają się wskutek zaburzenia wydzielania enzymów trzustkowych niezbędnych w procesie trawienia,
- bóle brzucha lub pleców,
- zakrzepy krwi w nodze lub zakrzepica płuc,
- nagłe pojawienie się cukrzycy wskutek zaburzenia wydzielania insuliny przez trzustkę.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.