Trwa ładowanie...

Nieleczona wyniszcza serce. Nawet milion Polaków nie wie, że choruje

Cukrzyca niszczy nie tylko trzustkę, ale też serce i nerki
Cukrzyca niszczy nie tylko trzustkę, ale też serce i nerki (Getty Images)

Badania trwały 12 lat. Naukowcy potwierdzili, że wysokie stężenie glukozy we krwi jest destrukcyjne dla serca. W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby z nierozpoznaną lub źle leczoną cukrzycą. - Zaburzenia gospodarki cukrowej doprowadzają do niewydolności serca, która niestety bardzo źle rokuje - ostrzega diabetolog.

spis treści

1. Cukrzyca zwiększa ryzyko chorób serca

Badania opublikowane na łamach "The Lancet Regional Health" potwierdziły, że wysoki poziom glukozy we krwi zwiększa ryzyko poważnych incydentów sercowo-naczyniowych. Analiza objęła grupę ponad 427 tys. osób, które obserwowano na przestrzeni 12 lat.

- Cukrzyca zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Wiemy, że cukrzyca typu 2 współistnieje z otyłością, a z kolei otyłość sama w sobie jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego - zauważa w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Bartosz Fiałek. Szacuje się, że nawet 80 proc. chorujących na cukrzycę cierpi na nadwagę lub otyłość.

Zobacz film: "Objawy cukrzycy u mężczyzn, które większość panów ignoruje"

- Zaburzenia węglowodanowe zwiększają ryzyko powikłań związanych z miażdżycą naczyń, przyspieszają miażdżycę, w związku z tym wzrasta też częstość i ryzyko zdarzeń ostrych, czyli udaru mózgu, zawału serca, miażdżycy tętnic kończyn dolnych, czyli chromania przestankowego. To wiedzieliśmy od dawna, ale teraz wiemy też, że zaburzenia gospodarki cukrowej doprowadzają do niewydolności serca, która niestety bardzo źle rokuje - tłumaczy prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, hipertensjolog i diabetolog.

- Rokowanie w rozpoznanej już niewydolności serca przy cukrzycy jest takie jak w nowotworze złośliwym - podkreśla profesor.

Zaburzenia gospodarki cukrowej doprowadzają do niewydolności serca. To jedno z najgroźniejszych powikłań cukrzycy
Zaburzenia gospodarki cukrowej doprowadzają do niewydolności serca. To jedno z najgroźniejszych powikłań cukrzycy (Getty Images)

2. Triada powikłań: "To samonapędzający się trójkąt"

Lista powikłań cukrzycy nie ogranicza się tylko do serca. Nieleczona doprowadza organizm do ruiny. Nefrolog, diabetolog i transplantolog dr hab. n. med. Karolina Helena Kędzierska-Kapuza w poście w mediach społecznościowych wskazuje, że jeżeli cukrzyca trwa długo, może dochodzić do uszkodzeń zarówno drobnych, jak i dużych naczyń krwionośnych. - W przypadku drobnych naczyń krwionośnych dochodzi do uszkodzenia, np. siatkówki oka oraz kłębuszków nerkowych - ostrzega.

W przypadku uszkodzenia siatkówki oka pacjenci dość szybko trafiają do lekarzy ze względu na zaburzenia widzenia. Znacznie trudniej rozpoznać nefropatię cukrzycową, bo nerki nie bolą.

- Nadmiar cukru jest wydalany przez nerki i przez to są bardziej obciążone. To powoduje, że często dochodzi do tzw. przewlekłej cukrzycowej choroby nerek, która powoduje, że część osób z cukrzycą trafia na dializy - dodaje prof. Dzida.

- Można powiedzieć, że to wszystko układa się w samonapędzający się trójkąt, czyli zaburzenia glukozowe, uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego i uszkodzenie nerek - wzajemnie się napędzają. Jeżeli nerki zostały uszkodzone przez cukrzycę, to zwiększa ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych - zaznacza.

3. Powikłania sercowo-naczyniowych

Eksperci podkreślają, że ryzyko powikłań dotyczy przede wszystkim pacjentów niezdiagnozowanych oraz źle leczonych. Tymczasem dane wskazują, że nawet jedna trzecia z trzech milionów Polaków z cukrzycą może być nieświadoma swojej choroby.

- Są przypadki, kiedy cukrzyca jest rozpoznawana na kardiologii lub neurologii, a pacjent trafia już z powikłaniami. Okazuje się, że te powikłania rozwijały się podstępnie do dawna na podłożu nierozpoznanej cukrzycy - podkreśla prof. Dzida i przypomina, że co najmniej połowa pacjentów z cukrzycą ma powikłania przewlekłe w postaci chorób nerek lub serca.

- Szacuje się, że wśród chorych na cukrzycę typu 2 ok. 60 proc., a nawet więcej, umiera z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Długo nie mieliśmy możliwości leczenia tych powikłań. Od kilku lat mamy nowe grupy leków, które oprócz dobrego wyrównania cukrzycy, zmniejszają ryzyko uszkodzeń nerek i chorób układu sercowo-naczyniowego. Liczymy na to, że szersze wprowadzenie tych leków zmieni te statystyki - podkreśla ekspert.

4. Te badania mogą wcześniej zaalarmować o powikłaniach

Popularyzator wiedzy medycznej lek. Bartosz Fiałek zwraca uwagę na markery, które mogą na wczesnym etapie zaalarmować o groźnych powikłaniach u pacjentów z cukrzycą typu 2. Praca opublikowana na łamach "Circulation" wskazuje na cztery badania laboratoryjne - NT-proBNP, troponina T, czynnik różnicowania wzrostu 15 i IGFBP7.

Naukowcy wykazali, że ich wysokie stężenie wiązało się z czterokrotnie wyższym ryzykiem progresji chorób serca i nerek u pacjentów z cukrzycą typu 2.

- Trzy z tych badań można już wykonać w ramach standardowych laboratoriów. Badanie troponiny T najczęściej wykonujemy u pacjentów, którzy trafiają do szpitalnych oddziałów ratunkowych z bólem w klatce piersiowej, żeby zróżnicować, czy jest to ból wynikający z choroby serca, czy innego pochodzenia - wyjaśnia lek. Bartosz Fiałek.

- Oznaczenie NT-proBNP pozwala na zróżnicowanie duszności pochodzenia sercowego vs. płucnego, jeżeli ten parametr jest istotnie podwyższony, to wskazuje, że raczej jest to duszność pochodzenia sercowego - mówi ekspert.

- Tylko IGFBP7 to badanie, które nie jest obecnie powszechnie dostępne. Natomiast nie jest wykluczone, że w przypadku potwierdzenia przydatności tego wykładnika w sytuacjach klinicznych, opracowane zostaną testy pozwalające na oznaczenie jego stężenia. Dzięki temu dysponowalibyśmy profilaktycznymi markerami, które pozwalałyby nam już zawczasu oceniać ryzyko sercowo-naczyniowe u określonej grupy pacjentów. Osobiście twierdzę, że to właśnie wymiar profilaktyczny pełni niezwykle ważną rolę w medycynie - dodaje lekarz.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze