Problemy ze snem - zaburzenia pamięci, badania nad bezsennością

Problemy ze snem wiążą się z wieloma poważnymi konsekwencjami. Osoby cierpiące na tę dysfunkcję często skarżą się na swoją pamięć i zdolność do skupienia uwagi. Zapominanie spowodowane bezsennością może być jednak powstrzymane przez leki, donoszą badania pamięci opublikowane w wydaniu magazynu Nature. Daje to dużą nadzieję osobom, które zmagają się z tym problemem. Pomimo trudności z zasypianiem ich sprawność intelektualna nie zostanie obniżona.

Problemy ze snem a zaburzenia pamięci

Eksperymenty przeprowadzone na myszach wykazały, że problemy ze snem mają ścisły związek z zakłóceniami w funkcjonowaniu tych części mózgu, które odpowiedzialne są za pamięć. Jednak te nieprawidłowości pamięciowe mogą być zniwelowane przez leki, które powstrzymują pewne określone enzymy – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii. Już kilkakrotnie – w przypadku wcześniejszych badań – stwierdzono, że sen jest niezbędnym składnikiem prawidłowego funkcjonowania naszej pamięci.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

W trakcie trwania badań myszy podzielono na dwie grupy – jednej grupie pozwolono odpoczywać przez ok. 5 godzin, drugiej natomiast ciągle przeszkadzano w zaśnięciu np. poprzez branie na ręce. Obie grupy przed doświadczeniem musiały nauczyć się kilku podstawowych rzeczy.

Problemy ze snem - wnioski z badań nad bezsennością

Okazało się, że grupa, której przeszkadzano w odpoczynku, uzyskiwała znacznie gorsze wyniki w testach na pamięć niż ta, która się wyspała. Analiza aktywności hipokampa – części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i naukę, wykazała, że myszy te miały zwiększony poziom enzymu PDE4, obniżony natomiast poziom molekuły cAMP. Ten drugi odgrywa kluczącą rolę w kształtowaniu połączeń nerwowych w mózgu bądź w tworzeniu synaps. Jednak przy podaniu odpowiednich leków, które stosuje się w leczeniu depresji, „nadszarpnięte” połączenia zostały naprawione. W konsekwencji w większości wypadków pamięć myszy uległa poprawie.

– Największym wyzwaniem dla badaczy jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak problemy ze snem mogą wpływać na codzienne funkcje psychiczne, szczególnie na funkcje poznawcze – mówią autorzy badań. – Nasze odkrycie pokazuje, jak poziom enzymów w mózgu może mieć wpływ na sen i na odwrót. Ma to istotne znaczenie dla badań nad problemami ze snem i zaburzeniami w funkcjonowaniu pamięci. Okazuje się bowiem, że te dwa czynniki są ze sobą ściśle związane.

Komentarze (2)
~misty
~misty ponad rok temu

ja postawiłam na inny sposób. Po ciężkim dniu robię sobie solankę, czyli kąpiel z dodatkiem soli, jak chcę się o wyspać i zrelaksować to wybieram tę o zapachu sandałowca. Bardzo przyjemna. Po niej śpi się bardzo dobrze.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia snu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia snu
Zaburzenia snu

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

z zimnymi kończynami. To może szczególnie przeszkadzać podczas snu, ponieważ ciepłe dłonie i stopy są kluczowe dla szybkiego zaśnięcia. Załóż (...) więc parę czystych skarpet, zanim położysz się spać. Jest zbyt cicho Cisza podczas snu...

Zaburzenia snu

Cykle snu (WIDEO)

Cykle snu (WIDEO) Odtwórz wideo

, zrelaksować ciało i wzmocnić ducha. Należy pamiętać o tym, aby chodzić spać zawsze o tej samej porze; nieregularne cykle snu wpływają niekorzystnie na tryb (...) czy oglądania telewizji. Odpoczynek w nocy zależy od tzw. faz snu....

Zaburzenia snu

Problemy z rytmem dnia

Problemy z rytmem dnia

Zakłócenia rytmu dobowego mogą prowadzić do problemów z pamięcią, snem, systemem sercowo-naczyniowym, metabolizmem i odpornością organizmu.

Zaburzenia snu

Ciastka na sen

Ciastka na sen

Aktywny składnik nasennych ciastek to melatonina. Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę (gruczoł ulokowany w mózgu) ze specyficznego aminokwasu - tryptofanu.

Zaburzenia snu

Leczenie zaburzeń snu

Zaburzenia snu są coraz częstym problemem. Wstajemy niewyspani, przez cały dzień odczuwamy zmęczenie i mamy problemy z koncentracją. Staramy sobie pomóc, zażywając leki nasenne i nie docieramy do przyczyny bezsenności....

Zaburzenia snu

Koszmar senny

odmiana marzeń sennych, pojawiających się w fazie snu paradoksalnego (REM). Ich tematyką są sytuacje zagrażające życiu czy bezpieczeństwu