Trwa ładowanie...

Bioniczna soczewka zapewni idealny wzrok do końca życia

Operacja oczu trwająca zaledwie osiem minut, która  pozwala na zachowanie świetnej kondycji wzroku bez względu na pozostałe procesy starzenia się organizmu –  wszystko to dzięki wszczepieniu bionicznych soczewek. To nie scena z filmu science-fiction, ale projekt, nad którym naukowcy pracują już od 8 lat.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Bioniczna soczewka zamiast szkieł kontaktowych

Jeśli badania i prace nad projektem wszczepienia bionicznej soczewki w ludzkie oko zakończą się sukcesem, można będzie raz na zawsze zapomnieć o okularach czy szkłach kontaktowych. Rozwój medycyny i tak, zdaniem naukowców, sprawiłby, że w końcu zostałyby wyparte przez nowoczesne metody leczenia oczu. Okazuje się jednak, że rozwiązanie problemów ze wzrokiem jest bliżej niż kiedykolwiek.

Dr Garth Webb, optyk z Kanady, pragnie wcielić w życie takie rozwiązanie, które zapewniłoby ludziom doskonały wzrok bez względu na zdrowie czy wiek. Dodatkowo osoby ze wszczepioną soczewką bioniczną mogłyby zapomnieć o wadach wzroku czy takich chorobach jak: zaćma, jaskra, odwarstwienie siatkówki czy zwyrodnienie plamki żółtej.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy...

zobacz galerię

2. Wszczepienie soczewki do oka

Założenie bionicznej soczewki odbywałoby się chirurgicznie, ale sama docelowa operacja miałaby trwać zaledwie 8 minut. Zdaniem cenionego optyka, najlepszymi kandydatami na taki zabieg będą osoby, które ukończyły 25 lat – ponieważ już wtedy ich narząd wzroku jest w pełni rozwinięty – oraz takie, które nie mają najmniejszych problemów ze wzrokiem.

– Jeśli możesz bez problemu zobaczyć na zegarze z odległości ok. 3 m, która jest godzina, to po wszczepieniu soczewki będziesz mógł to zrobić także z odległości 10 m – komentuje dr Webb. Taki poziom utrzymywałby się już do końca życia człowieka.

3. Badania nad bioniczną soczewką

Prace nad bioniczną soczewką rozpoczęły się osiem lat temu – kosztowały ok. 3 mln dolarów – zawierały się w tym koszty związane z opatentowaniem czy znalezieniem zakładu produkcyjnego w Delcie, mieście w Kolumbii Brytyjskiej, która jest prowincją Kanady. Niedawno pomysł został przedstawiony 14 cenionym okulistom podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej.

Specjaliści z całego świata byli zafascynowani wynalazkiem.

– Myślę, że to urządzenie zbliży nas do świętego Graala okulistyki, czyli doskonałej wizji pod każdym względem – powiedział dr Vincent DeLuise, okulista, wykładowca Yale University i Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku.

Teraz czas na badania kliniczne, które będą przeprowadzone na zwierzętach, a następnie na ślepych, ludzkich oczach. Bioniczne soczewki zostaną wprowadzone na kanadyjski rynek w ciągu następnych dwóch lat. Potem do innych krajów w zależności od wewnętrznych regulacji.

– Doskonały wzrok powinien być prawem każdego człowieka – podkreśla autor pomysłu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.