Trwa ładowanie...

Błona dziewicza - czym jest, przerwanie błony dziewiczej

Błona dziewicza jest to delikatny i cienki fałd błony śluzowej, który znajduje się u wejścia do pochwy. Kształt błony dziewiczej, a w zasadzie otworu, jaki prowadzi do pochwy jest różny, dlatego możemy mówić np. o błonie dziewiczej strzępiastej, mięsistej czy płatowatej. Błona dziewicza jest naturalną barierą ochronną dla pochwy, a jej przebicie następuje zazwyczaj w momencie pierwszego współżycia. Jest to tzw. defloracja, której często towarzyszy krwawienie. Obecnie istnieje możliwość odtworzenia błony dziewiczej podczas zabiegu hymenoplastyki.

spis treści

1. Co to jest błona dziewicza?

Błona dziewicza jest to cienki fałd błony śluzowej, pełniący funkcję ochronną przed bakteriami i drobnoustrojami, które mogą wnikać do pochwy i infekować drogi rodne. Pośrodku błony dziewiczej znajduje się otwór, dzięki któremu może wydostawać się na zewnątrz wydzielina z pochwy, śluz i inne substancje. Błona dziewicza nie chroni przed plemnikami i ryzyko wpadki jest duże nawet podczas pierwszego razu. Dlatego nawet podczas inicjacji seksualnej konieczne jest korzystanie z antykoncepcji. Wielkość i kształt otworu błony dziewiczej są różne, dlatego można mówić o błonie dziewiczej:

Zobacz film: "Jego pierwszy raz"

  • pierścieniowatej;
  • półksiężycowatej;
  • strzępiastej;
  • płatowatej;
  • mięsistej;
  • sitowatej.

Głębokość błony dziewiczej jest oczywiście różna w przypadku każdej kobiety, ale jak wskazują specjaliści, znajduje się ona na granicy przedsionka i pochwy.

2. Przerwanie błony dziewiczej

Pierwszy raz został już w kulturze owiany wieloma mitami i legendami. Inicjacja seksualna jest czymś, o czym mówią wszystkie młode osoby, dzieląc się informacjami na ten temat przeczytanymi na portalach internetowych czy zasłyszanymi od starszych przyjaciół. Z mitem pierwszego razu nieodłącznie wiążą się także legendy na temat błony dziewiczej (łac. hymen). Wszystkie kobiety zastanawiają się, czy przebicie błony dziewiczej jest bolesne, czy zawsze towarzyszy temu krwawienie? Czy ustaje ono zaraz po pierwszym stosunku, czy trwa przez kilka dni, jak normalne krwawienie miesiączkowe? Wiele kobiet traktuje błonę dziewiczą jako symbol czystości, coś niezwykłego, co chcą ofiarować wybranemu przez siebie mężczyźnie. Otóż, przebicie błony dziewiczej, zwane defloracją, następuje w wyniku stosunku seksualnego koitalnego, czyli takiego, kiedy następuje wprowadzenie członka do pochwy. Towarzyszy temu zawsze niewielkie krwawienie, które ustaje zaraz po stosunku. Jest ono efektem przerwania cienkiego fałdu, czyli właśnie błony dziewiczej. Jednak ból, jaki się przy tym pojawia, jest efektem napiętych mięśni, nie zaś samego przerwania błony dziewiczej. Napięcie z kolei wynika ze zdenerwowania i stresu, jaki towarzyszy pierwszemu stosunkowi. Czasem błona dziewicza jest tak mocno zrośnięta (ma bardzo niewielki otwór), że przerwanie jej podczas stosunku jest niemożliwe i wówczas konieczna jest interwencja lekarza. Jeśli z kolei błona dziewicza jest nie w pełni wykształcona, to jej przerwanie może nastąpić w wyniku nieprawidłowej aplikacji tamponu, intensywnych ćwiczeń fizycznych czy masturbacji.

Obecne osiągnięcia chirurgii plastycznej pozwalają na odtworzenie błony dziewiczej. Zabieg taki nazywany jest hymenoplastyką i polega na sfałdowaniu śluzówki, następnie na jej naciągnięciu i zszyciu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Błona dziewicza - czym jest, przerwanie błony dziewiczej
Błona dziewicza - czym jest, przerwanie błony dziewiczej
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza