Trwa ładowanie...

Boisz się zemsty Montezumy? Tego nie rób na wakacjach

 Katarzyna Prus
02.07.2022 21:35
Biegunka podróżnych może prowadzić do niebezpiecznego dla organizmu odwodnienia
Biegunka podróżnych może prowadzić do niebezpiecznego dla organizmu odwodnienia (Getty Images)

Biegunka, ból brzucha, wymioty, gorączka. "Zemsta Montezumy" czyli biegunka podróżnych to jedna z najczęstszych dolegliwości jelitowo-żołądkowych, które mogą pokrzyżować wakacyjne plany. Aby jej uniknąć, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

spis treści

1. Biegunka na wakacjach

"Zemsta Montezumy" nazywana też "zemstą faraona" to biegunka, która dopada turystów podczas podróży do Ameryki Południowej, Afryki czy Azji.

Biegunka podróżnych bardzo często dopada turystów w tropikalnych krajach
Biegunka podróżnych bardzo często dopada turystów w tropikalnych krajach (Getty Images)

Nie należy jej jednak mylić z zatruciem pokarmowym. Chodzi o odmienną florę bakteryjną Europejczyków. Organizm nie jest odporny na lokalne bakterie, stąd reakcja w postaci ostrych objawów ze strony układu pokarmowego, które mogą utrzymywać się nawet do tygodnia i prowadzić do niebezpiecznego dla organizmu odwodnienia.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Należą do nich:

  • biegunka,

  • bóle brzucha,

  • gorączkę,

  • nudności,

  • wymioty.

"Zemsta Montezumy" może być szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ze względu na ograniczone możliwości podawania leków, a także seniorów i innych osób, które mają choroby współistniejące. Na cięższy przebieg są narażone również dzieci.

2. Jak uniknąć "zemsty Montezumy"?

Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, żeby uniknąć dolegliwości jelitowo-żołądkowych na wakacyjnym wyjeździe. - Pamiętajmy o częstym myciu i dezynfekowaniu rąk, a także unikaniu surowych potraw i piciu tylko butelkowanej wody - zaznacza Tomasz Zieliński, lekarz rodzinny.

Lepiej też unikać napojów czy drinków z dodatkiem kostek lodu, które też mogły być zrobione z brudnej wody. Warto zrezygnować z surowych potraw, owoców i warzyw, szczególnie tych sprzedawanych na ulicznych straganach. Można je zastąpić jedzeniem poddanym obróbce, np. gotowaniu. Lepiej unikać też jajek oraz produktów, które z nich powstały m.in. lodów.

Na wakacjach w tropikalnych krajach, zwłaszcza w miejscach, gdzie panują kiepskie warunki sanitarne, trzeba pamiętać o częstym myciu i odkażaniu rąk.

3. Turystyczna apteczka - co spakować?

- Jeśli to pierwszy wyjazd do tropikalnego kraju, warto wziąć ze sobą probiotyk, który zabezpieczy naszą florę bakteryjną - radzi dr Zieliński.

Oprócz probiotyków w apteczce nie powinno zabraknąć leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych oraz elektrolitów, które zabezpieczą organizm przed niebezpiecznymi skutkami odwodnienia (w wyniku biegunki i wymiotów), m.in. spadkiem ciśnienia tętniczego, problemami z funkcjonowaniem nerek, a nawet utratą przytomności.

Podczas urlopu w krajach, w których panują wysokie temperatury, powinniśmy też pamiętać o odpowiednim poziomie nawodnienia i dbać o regularne picie wody. Standardowo zaleca się picie ok. 2 litrów dziennie, a przy upałach ilość płynów powinna być jeszcze większa.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze