Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Ból brzucha jako objaw niedrożności jelit u dziecka

Niedrożność jelit, często nazywana zaparciem, nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń życiowych, a może nawet doprowadzić do śmierci. Jakakolwiek blokada w jelicie cienkim lub okrężnicy może przeszkodzić w usuwaniu z organizmu produktów przemiany materii i płynów. Zaparcia często pojawiają się u dzieci, a nawet niemowląt. Niedrożność jelit u dziecka może być epizodyczna, co oznacza, że pojawia się od czasu do czasu. Możliwa jest jednak również chroniczna niedrożność jelit u dziecka. Poznanie objawów niedrożności jelit pomoże szukać odpowiedniego leczenia, aby uniknąć poważniejszych komplikacji.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Objawy niedrożności jelit

O niedrożności jelit u dziecka możemy mówić, gdy pojawiają się takie symptomy, jak: skurcze, ostry, bądź kłujący ból brzucha u dziecka, nudności oraz wymioty. Zwykle dziecko nie może się wypróżnić mimo odczucia parcia, chociaż zdarzają się także biegunki. Czasami dzieci czują wrażliwość okolic brzucha, a nawet nabrzmienie, które określa się jako „wydęty brzuch”.

Zaparcie - zdjęcie rentgenowskie
Zaparcie - zdjęcie rentgenowskie

Na zdjęciu widoczne miejsce niedrożności jelit.

zobacz galerię

1.1. Zaparcia u dzieci

Dziecięce zaparcia, w tym zaparcia u noworodków, mają miejsce, gdy dziecko nie może się wypróżnić przez trzy lub cztery dni, lub gdy stolec dziecka jest bardzo twardy i duży. Podczas zaparcia dzieci mogą odczuwać ból lub dyskomfort przed lub podczas wypróżniania. Dziecko nie ma zaparcia nawet, jeśli nie wypróżnia się codziennie, o ile stolec jest miękki.

2. Leczenie niedrożności jelit

Przy epizodycznych zaparciach u dzieci może wystarczyć środek przeczyszczający, aby dziecko w ciągu dnia lub dwóch wróciło do zdrowia. W innych przypadkach dziecko może cierpieć na chroniczne zaparcia, a wtedy warto jest zmienić dietę. Natomiast przy niedrożności jelit chory może wymagać hospitalizacji i leczenia za pomocą środków wywołujących skurcze, które mają za zadanie wypchnąć zawartość jelit. Do innych sposobów leczenia zalicza się wsuwanie przez nos rurki do żołądka, która ma na celu usunięcie powietrza z żołądka i jelit, oraz, w skrajnych przypadkach, operację usunięcia blokady.

3. Dieta na zaparcia u dzieci

Dzieci cierpiące na zaparcia powinny unikać niektórych produktów i potraw. Należą do nich banany, ryż, mus jabłkowy, tosty, wszystkie produkty zawierające duże ilości tłuszczu, a także nabiał. Zamiast tego zaleca się produkty bogate w błonnik, suszone śliwki, owoce i pełne ziarna zbóż. Dobrym rozwiązaniem jest również picie dużych ilości wody, gdyż zwiększa to ilość płynu w układzie pokarmowym, a tym samym łagodzi zaparcia.

Ból brzucha jako objaw niedrożności jelit u dziecka
Ból brzucha jako objaw niedrożności jelit u dziecka (Zdjęcie autorstwa hapal / CC BY-ND 2.0)

Niedrożność jelit u dzieci jest stosunkowo powszechną dolegliwością. Nie oznacza to jednak, że wszystkie przypadki bólów brzucha u dzieci należy traktować jako niedrożność jelit. Nawet jeśli dziecko cierpi na zaparcia, często wystarczą domowe sposoby, aby uwolnić malucha od problemu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy