Trwa ładowanie...

Ból po lewej stronie brzucha – przyczyny, leczenie

Ból po lewej stronie brzucha może być spowodowany niegroźnymi zaburzeniami, ale także poważnymi chorobami układu pokarmowego. Ból po lewej stronie brzucha może być też skutkiem chorób ginekologicznych. W każdym przypadku nie powinien być lekceważony i konieczna jest wizyta u lekarza. Chory musi obserwować inne objawy towarzyszące, aby specjalista był w stanie zlecić właściwe badania i postawić trafną diagnozę.

Zobacz film: "Przeciwwskazania do gastroskopii"

spis treści

1. Przyczyny bólu po lewej stronie brzucha

Ból po lewej stronie brzucha umiejscowiony na górze może sugerować zaburzenia pracy układu pokarmowego. Przede wszystkim jest to jeden z objawów wrzodów żołądka, a także dwunastnicy. Wymienione jednostki chorobowe mogą być wywołane np. bakterią Helicobacter pylori czy niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Oczywiście ból po lewej stronie brzucha jest tylko jednym z kilku objawów tych chorób - oprócz tego pojawia się również uczucie pełności w jamie brzusznej.

Inną chorobą, w przebiegu której pojawia się ból po lewej stronie brzucha jest zapalenie błony śluzowej żołądka. Schorzenie wywołuje bakteria Helicobacter pylori, ale także toksyny, które zawiera np. żółć. Przy tym schorzeniu pojawiają się także: niestrawność, rzadziej krwawienia, anemia, którą wywołuje niedobór witaminy B12.

Ból po lewej stronie brzucha może mieć różne przyczyny
Ból po lewej stronie brzucha może mieć różne przyczyny

Ból po lewej stronie brzucha umiejscowiony pod żebrami może być sygnałem choroby, a nawet pęknięcia śledziony. Przy pęknięciu śledziony pojawia się również ból promieniujący do lewego ramienia - jest to tak zwany objaw Kehra. Ciężkie urazy śledziony w większości przypadków wymagają operacji chirurgicznej. Mogą być wynikiem ropnia podprzeponowego, w którym gromadzi się zainfekowana ropa i jest umiejscowiony pomiędzy śledzioną a przeponą. Często ropień jest skutkiem ubocznym nieprawidłowo przeprowadzonej interwencji chirurga. Jakie są jego objawy? Pojawia się kaszel, czkawka, problemy z oddychaniem, wysoka gorączka i jadłowstręt.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha....

zobacz galerię

Ból po lewej stronie brzucha na dole jest objawem m.in. zapalenia uchyłków jelita grubego. Chory cierpi przy naciśnięciu lewego podbrzusza. Dodatkowo pojawia się wysoka gorączka. Zdarza się, że ból po lewej stronie brzucha promieniuje w stronę spojenia łonowego. Lekarz przy badaniu może wyczuć guz. W takim przypadku zlecana jest terapia antybiotykiem i oczywiście lecznicza dieta. Kłujący ból po lewej stronie brzucha może objawem przepukliny np. przepukliny pachwinowej, ale także dolegliwości ginekologicznych.

To też warto wiedzieć

2. Szczegółowa diagnoza i leczenie

W każdym przypadku ból po lewej stronie brzucha wymaga diagnozy specjalistycznej. W zależności od przyczyny, lekarz decyduje o rodzaju kuracji. Specjalista powinien najpierw przeprowadzić skrupulatny wywiad z pacjentem.

W następnej kolejności dopasowuje formę leczenia, czyli rodzaj badania i leków. Na początku kieruje pacjenta na USG jamy brzusznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.