Ból po lewej stronie brzucha – przyczyny, leczenie

Ból po lewej stronie brzucha może być spowodowany niegroźnymi zaburzeniami, ale także poważnymi chorobami układu pokarmowego. Ból po lewej stronie brzucha może być też skutkiem chorób ginekologicznych. W każdym przypadku nie powinien być lekceważony konieczna jest także wizyta u lekarza. Chory musi obserwować inne objawy towarzyszące, aby lekarz był w stanie zlecić właściwe badania i postawić trafną diagnozę.

1. Ból po lewej stronie brzucha – przyczyny

Ból po lewej stronie brzucha umiejscowiony na górze może sugerować zaburzenia pracy układu pokarmowego. Przede wszystkim jest to jeden z objawów wrzodów żołądka, a także dwunastnicy. Wymienione jednostki chorobowe mogą być wywołane dla przykładu bakterią Helicobacter pylori czy niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Oczywiście ból po lewej stronie brzucha jest tylko jednym z kilku objawów tych chorób dla przykładu obok bólu pojawia się również uczucie pełności w jamie brzusznej. Inną chorobą w przebiegu której pojawia się ból po lewej stronie brzucha jest zapalenie błony śluzowej żołądka. Schorzenie wywołuje także bakteria Helicobacter pylori, ale także toksyny, które zawiera np. żółć. Przy tej jednostce chorobowej pojawiają się także: niestrawność, rzadziej krwawienia, anemia, którą wywołuje niedobór witaminy B12.

Zobacz film: "Przeciwwskazania do gastroskopii"

Ból po lewej stronie brzucha może mieć różne przyczyny
Ból po lewej stronie brzucha może mieć różne przyczyny

Ból po lewej stronie brzucha umiejscowiony pod żebrami może być sygnałem do choroby, a nawet pęknięcia śledziony. Przy pęknięciu śledziony pojawia się również ból promieniujący do lewego ramienia jest to tak zwany objaw Kehra. Ciężkie urazy śledziony w większości przypadków wymagają operacji chirurgicznej. Urazy śledziony mogą być wynikiem ropnia podprzeponowego, który jest gromadzi w sobie zainfekowaną ropę i jest umiejscowiony pomiędzy śledzioną, a przeponą. Często ropień jest skutkiem ubocznym nieprawidłowo przeprowadzonej interwencji chirurga. Jakie są jego objawy? Pojawia się kaszel, czkawka, problemy z oddychaniem, wysoka gorączka i jadłowstręt.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha....

zobacz galerię

Ból po lewej stronie brzucha na dole jest objawem dla przykładu zapalenia uchyłków jelita grubego. Chory cierpi przy naciśnięciu lewego podbrzusza. Dodatkowo pojawia się wysoka gorączka. Zdarza się, że ból po lewej stronie brzucha promieniuje w stronę spojenia łonowego. Lekarz przy badaniu może wyczuć guz. W takim przypadku zlecana jest terapia antybiotykiem i oczywiście lecznicza dieta. Kłujący ból po lewej stronie brzucha może objawem przepukliny np. przepukliny pachwinowej, ale także dolegliwości ginekologicznych.

To też warto wiedzieć

2. Ból po lewej stronie brzucha – leczenie

W każdym przypadku ból po lewej stronie brzucha wymaga diagnozy specjalistycznej lekarza. W zależności od przyczyny lekarz decyduje o rodzaju kuracji. Lekarz powinien najpierw przeprowadzić skrupulatny wywiad z pacjentem podczas pierwszej wizyty.

W następnej kolejności dopasowuje formę leczenia, czyli rodzaj badania i leków. Badaniem wspierającym leczenie jest przede wszystkim USG jamy brzusznej.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy