Trwa ładowanie...

Ból po prawej stronie klatki piersiowej. Zobacz, co może oznaczać

W momencie, w którym zaczynamy odczuwać ból w klatce piersiowej, wpadamy w panikę. Obawiamy się, że może być to zawał. Ze strachu od razu chcemy jechać na pogotowie. Jednak nie zawsze jest taka konieczność. Zwłaszcza jeżeli miejsce bólu zlokalizowane jest po prawej stronie. Zobacz, co to może oznaczać.

Zobacz film: "Ból w klatce piersiowej nie musi oznaczać zawału"

spis treści

1. Ból w klatce piersiowej - co oznacza?

Podczas ataku serca ból jest zaciskający, pojawia się w środku klatki piersiowej i promieniuje do dołu ciała lub w stronę lewego ramienia. Może rozprzestrzeniać się w stronę kręgosłupa, szyi, zębów i szczęki. Pacjent może odczuwać zimno, nudności i wymioty, ma lepki pot.

Objawy te są bardzo podobne do innych dolegliwości. Pamiętaj, że nigdy nie powinno się lekceważyć bólu w klatce piersiowej, niezależnie od tego, po której stronie ciała występuje.

9 sposobów na to, aby mieć zdrowe serce. Potwierdzone badaniami naukowymi
9 sposobów na to, aby mieć zdrowe serce. Potwierdzone badaniami naukowymi [10 zdjęć]

Dolegliwości serca to najczęstsza przyczyna śmierci na świecie. W Polsce w 2015 r. zmarło z tego powodu

zobacz galerię

2. Ból z prawej strony klatki piersiowej - atak paniki

Atak serca i atak paniki mają podobne objawy. Należy do nich silny i kłujący ból, płytki oddech oraz mdłości. Jednak w drugim przypadku dolegliwości bólowe mają charakter falowy - nasilają się, a potem są coraz mniej dokuczliwe. Chory może odczuwać nacisk w okolicach klatki piersiowej, zimne poty, zawroty głowy oraz drżenie. Taki niepokój trwa do dwóch minut i może wystąpić po stresującej sytuacji.

Zobacz także: Musisz wykonać badania? Umów je od ręki

3. Ból z prawej strony klatki piersiowej - zapalenie trzustki

Ból po prawej stronie ciała może świadczyć o stanie zapalnym trzustki. Inną przyczyną mogą być kamienie żółciowe lub nadmierne spożywanie alkoholu. Zapalenie trzustki powoduje specyficzny ból. Podobnie jak w przypadku zawału serca, promieniuje on na prawą stronę klatki piersiowej i plecy.

5 sposobów na naturalne oczyszczenie trzustki
5 sposobów na naturalne oczyszczenie trzustki [6 zdjęć]

Troszczymy się kondycję wątroby i jelit, a o trzustce często zapominamy. Jest to organ, który jest odpowiedzialny

zobacz galerię

4. Ból po prawej stronie klatki piersiowej - zapalenie pęcherzyka żółciowego

Kiedy w pęcherzyku żółciowym są obecne kamienie, może dojść do stanu zapalnego w organizmie.

Ból, jaki występuje przy tym schorzeniu, promieniuje do prawej części żołądka, barku, pleców i klatki piersiowej. Jednak pozostałe objawy przypominają te występujące podczas zawału. Należą do nich: nudności, wymioty, pocenie się i gorączka.

10 sposobów na pozbycie się zgagi
10 sposobów na pozbycie się zgagi [10 zdjęć]

Zgaga to dolegliwość ze strony układu pokarmowego wynikająca z cofania się soku żołądkowego do przełyku.

zobacz galerię

5. Ból po prawej stronie klatki piersiowej - zgaga

Zgaga jest częstym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. Pieczenie w przełyku i klatce piersiowej sprawia wrażenie, jakby zaczynał się zawał. Jeśli jednak ból nasila się podczas przełykania i masz gorzki posmak w ustach, to najprawdopodbniej tylko zgaga. Dolegliwości nasilają się przy pochylaniu i leżeniu na plecach, zwłaszcza po obfitym posiłku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Dbasz o zęby? Dbasz o serce!.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza