Trwa ładowanie...

Ból pod prawym żebrem – objawy, pęcherzyk żółciowy, kolka

Ból pod prawym żebrem może być objawem kolki żółciowej, zapalenia pęcherzyka żółciowego, a także problemów z wątrobą. Jakie objawy towarzyszą bólowi pod prawym żebrem? Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pod prawym żebrem?

spis treści

1. Ból pod prawym żebrem – objawy

Objawy towarzyszące bólowi pod prawym żebrem to tępy i nagły ból, który może promieniować pod prawą łopatkę. Towarzyszącymi objawami mogą być wzdęcia, nudności i wymioty. Żadnych objawów bólu pod prawym żebrem, które trwają długo i się nasilają, nie powinno się lekceważyć. Konsultacja lekarska jest wskazana jak najszybciej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Których objawów nie powinni lekceważyć mężczyźni?"

Ból pod prawym żebrem może być objawem kolki żółciowej, pęcherzyka żółciowego, a także problemów z wątrobą.
Ból pod prawym żebrem może być objawem kolki żółciowej, pęcherzyka żółciowego, a także problemów z wątrobą.

2. Ból pod prawym żebrem – pęcherzyk żółciowy

Ból pod prawym żebrem może być jednym z objawów zapalenia pęcherzyka żółciowego, kolki żółciowej, pękniętym wrzodem dwunastnicy, a także ropnia wątroby. Ból pod prawym żebrem w przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego nasila się przy nabieraniu powietrza. W bolesnym miejscu na brzuchu jest wyczuwalny guz. Co więcej, dolegliwości towarzyszy podwyższona temperatura, nudności, a także wymioty. Ból pod prawym żebrem będący objawem zapalenia pęcherzyka żółciowego, może pulsować do pleców.

5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych
5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych [6 zdjęć]

Według GUS statystyczny Polak kupuje 34 opakowania leków przeciwbólowych rocznie i przyjmuje cztery

zobacz galerię

3. Ból pod prawym żebrem – kolka żółciowa

Ból pod prawym żebrem będący objawem kolki żółciowej, najczęściej pojawia się po zjedzeniu tłustych potraw. Dolegliwości także i w tym przypadku promieniują do pleców, ale również do prawej łopatki. Innymi objawami wskazującymi na kolkę żółciową są wymioty, nudności, a także wzdęcia.

Ropień wątroby to kolejna z możliwych przyczyn bólu pod prawym żebrem. Objawami towarzyszącymi, które pojawiają się przy ropniu wątroby są nudności, wysoka gorączka, a także utrata wagi. Niekiedy widoczna może być żółtaczka.

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu
10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu [10 zdjęć]

Z powodu bólu nie uprawiasz sportu i koło się zamyka, ale bez ćwiczeń zanika jędrność mięśni i siła,

zobacz galerię

4. Ból pod prawym żebrem – wrzód dwunastnicy

Pęknięty wrzód dwunastnicy także objawiać się może bólem pod prawym żebrem. Ból pojawia się wówczas nagle, razem z krwawieniem z przewodu pokarmowego. W tym przypadku pomoc lekarska jest potrzebna natychmiast. Nie obejdzie się bowiem bez interwencji chirurgicznej. W przypadku późnej pomocy lekarskiej może dojść do zapalenia otrzewnej, które zagraża życiu człowieka.

Ból pod prawym żebrem i towarzyszące dolegliwości w postaci bólu brzucha, wymiotów, nudności, wysokiej gorączki i innych, nie powinny być bagatelizowane. Jeżeli ból pod prawym żebrem nie mija, tylko się nasila, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Ból brzucha, który promieniuje do pleców, żeber i łopatek, może być przyczyną poważnych dolegliwości, które wymagają szybkiej interwencji chirurgicznej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza