Trwa ładowanie...

Ból z lewej strony brzucha – przyczyny, leczenie

Każdy ból z lewej strony brzucha powinien być powodem do niepokoju. W przedłużającym się dyskomforcie i bólu należy pójść do lekarza specjalisty, ponieważ ból z lewej strony brzucha może być sygnałem, że w organizmie rozwija się poważne schorzenie. Nigdy nie należy podejmować leczenia na własną rękę bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, ponieważ bez profesjonalnych i dokładnych badań nie jest wiadomo, co tak naprawdę nam dolega.

Zobacz film: "Na czym polega gastroskopia?"

spis treści

1. Przyczyny bólu z lewej strony brzucha

Jeżeli ból z lewej strony brzucha jest pulsujący i skierowany w stronę krocza i krzyża może być to symptom tętniaka aorty brzusznej. Dlatego w tym przypadku konieczna jest szybka interwencja lekarza, ponieważ w tej chorobie najważniejszy jest czas wdrożenia terapii. Ta choroba niesie ze sobą wysokie ryzyko pęknięcia tętniaka, dlatego tak ważny jest szybki czas działania. Pęknięcie tętniaka może doprowadzić do wstrząsu krwotocznego, który jest zagrożeniem dla życia chorego. Przy tej dolegliwości ból z lewej strony jest nie do zniesienia, dlatego w każdym przypadku konieczna jest operacja chirurgiczna.

Utrzymujący się przez dłuższy czas ból z lewej strony brzucha powinien być skonsultowany z lekarzem
Utrzymujący się przez dłuższy czas ból z lewej strony brzucha powinien być skonsultowany z lekarzem

Nagły ból z lewej strony brzucha umiejscowiony w okolicach żeber może sugerować ostre zapalenie trzustki. Jest to choroba, której objawy mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni, mogą się nasilać i powodować duży dyskomfort w funkcjonowaniu. Ból z lewej strony brzucha przy stanie zapalnym trzustki może się zmniejszać, kiedy chory dla przykładu siada lub lekko pochyla się do przodu. Dla tej dolegliwości charakterystyczne jest również to, że ból wzmaga się przy głębszym wdechu czy kaszlu. Ból z lewej strony brzucha może być połączony z wymiotami, które niestety nie przynoszą choremu spodziewanej ulgi. Ponieważ wymioty mogą być intensywne to ważne jest, aby stale nawadniać organizm pijąc np. niegazowaną wodę.

Ból z lewej strony brzucha, który pojawia się najczęściej zaraz po jedzeniu i utrzymuje się przez dłuższy czas może mieć przyczynę w problemach z trzustką, ale może mieć swoje podłoże w kwestiach ginekologicznych. Ponieważ ból z lewej strony brzucha przybierający postać skurczową może sugerować zapalenie przydatków macicy lub stan zapalny jajników. W tym przypadku ból z lewej strony brzucha może być niejednostajny. Bardzo ważna jest szybka wizyta u lekarza ginekologa, ponieważ obie choroby mogą prowadzić do bezpłodności.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha....

zobacz galerię

Ból z lewej strony brzucha może sugerować poważną chorobę, ale może mieć także inne mniej poważne problemy dla przykładu zaparcie, moment owulacji.

To też warto wiedzieć

2. Leczenie bólu brzucha

Oczywiście ból z lewej strony brzucha może mieć różne przyczyny i tak też należy dopasować leczenie. W tym przypadku leczy się chorobę, z której ból z lewej strony brzucha wynika. W niektórych chorobach wystarczą jedynie środki przeciwbólowe czy rozkurczowe, napar z ziół. Jednak przy dolegliwościach, które utrzymują się dłużej, a dodatkowo wystąpiła biegunka, wysoka gorączka, wymioty czy dreszcze należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.