Trwa ładowanie...

Ból z prawej strony pod żebrami – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Ból z prawej strony pod żebrami, może świadczyć o różnych dolegliwościach i może być objawem wielu chorób, np. wątroby, woreczka żółciowego, a także odcinka jelita grubego. Taki rodzaj bólu może być wynikiem zaburzenia funkcjonowania narządu umiejscowionego w jamie brzusznej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Przyczyny bólu z prawej strony pod żebrami

Aby określić przyczynę bólu z prawej strony pod żebrami ważne jest, by umieć zlokalizować poszczególne narządy znajdujące się w jamie brzusznej. Zaburzenia ich funkcjonowania mogą dawać objawy w postaci bólu z prawej strony pod żebrami. W jamie brzusznej znajdują się organy wydzielania wewnętrznego (tzn. wątroba, trzustka), jak również część przewodu pokarmowego.

W okolicy prawego podżebrza położona jest wątroba i pęcherzyk żółciowy, które wspólnie odpowiadają za wydzielanie i magazynowanie żółci. Ponadto wątroba to także organ detoksykacyjny. Oprócz tego w jamie brzusznej znajdują się jelito cienkie wraz z jelitem grubym. Patologie w obrębie narządów znajdujących się w jamie brzusznej mogą wywoływać ból z prawej strony pod żebrami. Oprócz lokalizacji bólu należy określić czy jest on umiejscowiony w górnej, czy w dolnej części jamy brzusznej), oraz rodzaj bólu (np. ból tępy, ostry, kłujący, rwący).

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha....

zobacz galerię

Ból z prawej strony pod żebrami może być wynikiem schorzeń wątroby, np. stłuszczenia wątroby, zapalenia wątroby, zastoju krwi wynikającego z niewydolności serca, zakrzepicy żył wątrobowych, chorób hematologicznych, nowotworów wątroby lub przerzutów.

Oprócz dolegliwości związanych z wątrobą, ból z prawej strony pod żebrami może wystąpić z powodu chorób pęcherzyka żółciowego (np. obecność w drogach żółciowych kamieni żółciowych. W przypadku tego schorzenia ból z prawej strony pod żebrami zazwyczaj pojawia się w momencie obciążenia układu trawiennego pokarmami o dużej zwartości tłuszczów, lub zapalenie pęcherzyka żółciowego).

Inną przyczyną pojawienia się bólu z prawej strony pod żebrami są choroby jelit, zwłaszcza jelita grubego (najczęściej zaburzenia w obrębie zagięcia wątrobowego okrężnicy). Ponadto, ból z prawej strony pod żebrami może wskazywać na takie schorzenia jak:

  • nieżyt żołądka,
  • przepuklina roztworu przełykowego,
  • niedrożność jelit,
  • wrzody trawienne,
  • zapalenie osierdzia,
  • choroby nerek (jak kamienie, infekcja, rak).
Ból z prawej strony pod żebrami może być objawem chorób układu pokarmowego lub wątroby
Ból z prawej strony pod żebrami może być objawem chorób układu pokarmowego lub wątroby

2. Diagnostyka bólu pod żebrami

Częstym rodzajem bólu z prawej strony pod żebrami jest kolka wątrobowa, która objawia się ostrym, nagłym bólem w okolicy wątroby, czasem ból promieniuje do pleców. W przypadku tego rodzaju bólu, lekarz może wykonać badanie palpacyjne (badanie uciskiem, poprzez dotyk).

W przypadku ostrego i nawracającego bólu z prawej strony pod żebrami zaleca się konsultację z lekarzem, który skieruje na odpowiednie badania i pomoże wybrać metodę leczenia (zależną od przyczyn wywołujących ból). Często konieczne jest badanie parametrów cholestazy (zastoju żółci), oraz USG jamy brzusznej (pozwala ocenić wygląd trzustki, śledziony oraz wątroby – jej wielkość, stłuszczenie, obecność nowotworów lub torbieli).

To musisz wiedzieć

3. Leczenie bólu z prawej strony pod żebrami

Leczenie bólu z prawej strony pod żebrami zależy choroby, czynnika wywołującego ból. Odpowiednia diagnoza pozwala na dobrać metodę leczenia (chirurgiczne, farmakologiczne). Często stosuje się leczenie objawowe podając leki przeciwbólowe i rozkurczające.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.