Ból z prawej strony pod żebrami – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Ból z prawej strony pod żebrami, może świadczyć o różnych dolegliwościach i może być objawem wielu chorób, np. wątroby, woreczka żółciowego, a także odcinka jelita grubego. Taki rodzaj bólu może być wynikiem zaburzenia funkcjonowania narządu umiejscowionego w jamie brzusznej.

Ból z prawej strony pod żebrami - przyczyny

Aby określić przyczynę bólu z prawej strony pod żebrami ważne jest, by umieć zlokalizować poszczególne narządy znajdujące się w jamie brzusznej. Zaburzenia ich funkcjonowania mogą dawać objawy w postaci bólu z prawej strony pod żebrami. W jamie brzusznej znajdują się organy wydzielania wewnętrznego (tzn. wątroba, trzustka), jak również część przewodu pokarmowego.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

W okolicy prawego podżebrza położona jest wątroba i pęcherzyk żółciowy, które wspólnie odpowiadają za wydzielanie i magazynowanie żółci. Ponadto wątroba to także organ detoksykacyjny. Oprócz tego w jamie brzusznej znajdują się jelito cienkie wraz z jelitem grubym. Patologie w obrębie narządów znajdujących się w jamie brzusznej mogą wywoływać ból z prawej strony pod żebrami. Oprócz lokalizacji bólu należy określić czy jest on umiejscowiony w górnej, czy w dolnej części jamy brzusznej), oraz rodzaj bólu (np. ból tępy, ostry, kłujący, rwący).

Naturalne lekarstwa na ból brzucha

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha. Ponadto ułatwia zasypianie.

Ból z prawej strony pod żebrami może być wynikiem schorzeń wątroby, np. stłuszczenia wątroby, zapalenia wątroby, zastoju krwi wynikającego z niewydolności serca, zakrzepicy żył wątrobowych, chorób hematologicznych, nowotworów wątroby lub przerzutów.

Oprócz dolegliwości związanych z wątrobą, ból z prawej strony pod żebrami może wystąpić z powodu chorób pęcherzyka żółciowego (np. obecność w drogach żółciowych kamieni żółciowych. W przypadku tego schorzenia ból z prawej strony pod żebrami zazwyczaj pojawia się w momencie obciążenia układu trawiennego pokarmami o dużej zwartości tłuszczów, lub zapalenie pęcherzyka żółciowego).

Inną przyczyną pojawienia się bólu z prawej strony pod żebrami są choroby jelit, zwłaszcza jelita grubego (najczęściej zaburzenia w obrębie zagięcia wątrobowego okrężnicy). Ponadto, ból z prawej strony pod żebrami może wskazywać na takie schorzenia jak:

Ból z prawej strony pod żebrami – diagnostyka

Częstym rodzajem bólu z prawej strony pod żebrami jest kolka wątrobowa, która objawia się ostrym, nagłym bólem w okolicy wątroby, czasem ból promieniuje do pleców. W przypadku tego rodzaju bólu, lekarz może wykonać badanie palpacyjne (badanie uciskiem, poprzez dotyk).

W przypadku ostrego i nawracającego bólu z prawej strony pod żebrami zaleca się konsultację z lekarzem, który skieruje na odpowiednie badania i pomoże wybrać metodę leczenia (zależną od przyczyn wywołujących ból). Często konieczne jest badanie parametrów cholestazy (zastoju żółci), oraz USG jamy brzusznej (pozwala ocenić wygląd trzustki, śledziony oraz wątroby – jej wielkość, stłuszczenie, obecność nowotworów lub torbieli).

Ból z prawej strony pod żebrami – leczenie

Leczenie bólu z prawej strony pod żebrami zależy choroby, czynnika wywołującego ból. Odpowiednia diagnoza pozwala na dobrać metodę leczenia (chirurgiczne, farmakologiczne). Często stosuje się leczenie objawowe podając leki przeciwbólowe i rozkurczające.

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

Pracujesz w biurze? Być może cierpisz na te choroby Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście (...) dolegliwości chorego budynku to różne dolegliwości...

Choroby i dolegliwości

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

przyczynę, ponieważ świąd towarzyszyć może wielu schorzeniom. Choroby wątroby Cholestaza to choroba wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci (...) może świadczyć o alergii pokarmowej. W tym przypadku chory odczuwać...