Trwa ładowanie...

Brak okresu po odstawieniu tabletek

Avatar placeholder
11.02.2020 13:25
Brak okresu po odstawieniu tabletek
Brak okresu po odstawieniu tabletek (Zdjęcie tabletek antykoncepcyjnych i kalendarza / Shutterstock)

Jak przekonują specjaliści, brak okresu po odstawieniu tabletek jest normalną sytuacją, która wynika ze spadku hormonów w organizmie. Często pierwsza miesiączka po zakończeniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest miesiączką bezowulacyjną i wynika z zaburzeń hormonalnych w organizmie. Określa się ją jako „krwawienie z odstawienia”. Brak miesiączki po odstawieniu tabletek jest w poszczególnych przypadkach różny i może wynosić od dwóch tygodni do nawet sześciu miesięcy.

spis treści

1. Krwawienie z odstawienia

Antykoncepcja hormonalna, czyli stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, to obecnie jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji. Pomimo iż stosuje ją spora część młodych kobiet, a na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tabletek (pigułki antykoncepcyjne jednofazowe, pigułki antykoncepcyjne dwufazowe, pigułki antykoncepcyjne trójfazowe, pigułki antykoncepcyjne czterofazowe), to wciąż nie posiadają one dostatecznej wiedzy na temat działania i skutków ubocznych tego typu preparatów. Jednym z nich są powikłania, jakie występują po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych. Wiele kobiet zgłasza, że tuż po odstawieniu pigułek wystąpiło u nich krwawienie miesiączkowe, a później przez dłuższy czas nie pojawiała się u nich miesiączką. Jednak, jak wskazują lekarze, nie jest to „prawdziwa” miesiączką, ale tzw. krwawienie z odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Występuje ono jako reakcja organizmu na spadek hormonów we krwi. Krwawienie z odstawienia nie jest "prawdziwą" miesiączką, ponieważ nie dochodzi wówczas do owulacji, a jajeczka "uśpione" działaniem tabletek antykoncepcyjnych jeszcze nie rozpoczęły swojej "pracy".

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Brak miesiączki po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Zobacz film: "Nieregularne miesiączki"

Jak zostało to wskazane powyżej, krwawienie, które wystąpi w bardzo krótkim odstępie czasu po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych jest mylnym znakiem, że organizm powrócił do normalnego rytmu owulacyjnego. Zanim jednak rozpoczną się pełne cykle menstruacyjne z owulacją może upłynąć sporo czasu. Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może trwać od dwóch tygodni nawet do sześciu miesięcy. W tym czasie wiele kobiet wykonuje testy ciążowe, martwiąc się, że mogło dojść do zapłodnienia. Jednak ryzyko ciąży jest w takim przypadku znikome, bo przy pierwszym krwawieniu po odstawieniu jajeczkowanie nie miało miejsca. Jak przekonują specjaliści takie zaburzenia miesiączkowe są całkowicie normalne i nie powinny martwić kobiet. Jeśli chcą się upewnić, że nic im nie dolega powinny udać się do lekarza, który wykluczy pojawienie się choroby.

Rozwiąż nasze testy i dowiedz się:

3. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

Zaburzenia menstruacji to tylko jeden z kilku negatywnych skutków odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Pozostałe skutki uboczne to m.in.:

  • pogorszenie stanu skóry, w tym pojawienie się trądziku;
  • szybciej przetłuszczające się włosy;
  • zmniejszenie biustu i obwodu w biodrach.

Tabletki antykoncepcyjne należy odstawić wówczas, gdy kobieta zauważy negatywne skutki zażywania danego preparatu. Powinna się udać do lekarza, który poszuka dla niej bardziej odpowiedniego środka. Jeśli kobieta chce całkowicie zaprzestać stosowania pigułek antykoncepcyjnych, to może to zrobić w dowolnym dniu przyjmowania tabletek nawet na początku opakowania. Jednak, jak radzą lekarze, najlepiej jest stosować tabletki do końca opakowania, a wówczas po zakończeniu wystąpi krwawienie miesiączkowe.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Płodność po odstawieniu tabletek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze